Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Pevkur, Jan Joonas Tallinna Mõõk  EST 
2 Meier, Jaan Tallinna Mõõk  EST 
3 Velleste, Karoliina Tallinna Mõõk  EST 
4 Nilisk, Kristiin Tallinna Mõõk  EST 
5 Šitikov, Nikita Tallinna Mõõk  EST 
6 Anis, Dinara Tallinna Mõõk  EST 
7 Jahu, Edvin Tallinna Mõõk  EST 
8 Aus, Sandra Tallinna Mõõk  EST 
9 Lättekivi, Mattis Tallinna Mõõk  EST 
10 Lauri, Mati Tallinna Mõõk  EST 
11 Kuznetsov, Daniil Tallinna Mõõk  EST 
12 Kolesnik, Aleks Tallinna Mõõk  EST 
13 Maripuu, Marian Tallinna Mõõk  EST 
14 Sjasin, Boris Tallinna Mõõk  EST 
15 Puhm, Marko Tallinna Mõõk  EST 
16 Murumaa, Mathias Tallinna Mõõk  EST 
17 Kabrits, Armand Tallinna Mõõk  EST 
18 Koobas, Laura Tallinna Mõõk  EST 
19 Simušina, Evgenia Tallinna Mõõk  EST 
20 Tombach, Elisa Tallinna Mõõk  EST 
21 Telegina, Elizaveta Tallinna Mõõk  EST 
22 Järv, Marianna Tallinna Mõõk  EST 
23 Shatunova, Alice Tallinna Mõõk  EST 
24 Vinkel, Kettreen Tallinna Mõõk  EST 
25 Vassiljev, Mihhail Tallinna Mõõk  EST 
26 Jaansoo, Karmen Tallinna Mõõk  EST 
27 Lukina, Anastassia Tallinna Mõõk  EST 
28 Puhm, Marek Tallinna Mõõk  EST 
29T Puulmann, Kevin Markus Tallinna Mõõk  EST 
29T Korkinen, Karina Tallinna Mõõk  EST 
31 Siidra, Aron Tallinna Mõõk  EST 
32 Loban, Rebecca   ENG 
33 Matinjan, Anuš Tallinna Mõõk  EST 
34 Laasnurm, Siim Tallinna Mõõk  EST 
35 Vassiljeva, Maria Tallinna Mõõk  EST 
36 Kuusksalu, Indrek Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Pevkur, Jan Joonas TM  EST 
2 Nilisk, Kristiin TM  EST 
3 Šitikov, Nikita TM  EST 
4 Anis, Dinara TM  EST 
5 Murumaa, Mathias TM  EST 
6 Velleste, Karoliina TM  EST 
7 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
8 Aus, Sandra TM  EST 
9 Maripuu, Marian TM  EST 
10 Meier, Jaan 10  TM  EST 
11 Lättekivi, Mattis 12  TM  EST 
12 Jahu, Edvin 13  TM  EST 
13 Telegina, Elizaveta 14  TM  EST 
14 Vassiljev, Mihhail 15  TM  EST 
15 Puhm, Marek 17  TM  EST 
16 Puhm, Marko 18  TM  EST 
17 Lauri, Mati 19  TM  EST 
18 Kabrits, Armand 21  TM  EST 
19 Kolesnik, Aleks 22  TM  EST 
20 Korkinen, Karina 24  TM  EST 
21 Simušina, Evgenia 25  TM  EST 
22 Järv, Marianna 26  TM  EST 
23 Siidra, Aron 27  TM  EST 
24 Koobas, Laura 29  TM  EST 
25 Matinjan, Anuš 30  TM  EST 
26 Sjasin, Boris 33  TM  EST 
27 Shatunova, Alice 38  TM  EST 
28 Lukina, Anastassia 39  TM  EST 
29 Tombach, Elisa 48  TM  EST 
30 Puulmann, Kevin Markus 49  TM  EST 
31 Laasnurm, Siim 51  TM  EST 
32 Vassiljeva, Maria 72  TM  EST 
33 Kuusksalu, Indrek 77  TM  EST 
34 Loban, Rebecca 82    ENG 
35 Vinkel, Kettreen   TM  EST 
36 Jaansoo, Karmen   TM  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Pevkur, Jan Joonas
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 D3 4 0,80 23 10 +13
Matinjan, Anuš
TM / EST
2 D0 D4 D4 D4 D2 0 0,00 14 25 -11
Jaansoo, Karmen
TM / EST
3 D0 V5 V5 D2 D3 2 0,40 15 23 -8
Koobas, Laura
TM / EST
4 D4 V5 D4 V5 D3 2 0,40 21 22 -1
Telegina, Elizaveta
TM / EST
5 D1 V5 V5 D3 D3 2 0,40 17 21 -4
Jahu, Edvin
TM / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 14 +11

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Vassiljev, Mihhail
TM / EST
1 V5 D4 V5 D1 D0 2 0,40 15 22 -7
Sjasin, Boris
TM / EST
2 D3 V5 V5 D2 V5 3 0,60 20 17 +3
Siidra, Aron
TM / EST
3 V5 D1 D3 D2 D0 1 0,20 11 24 -13
Vinkel, Kettreen
TM / EST
4 D4 D2 V5 D0 V5 2 0,40 16 22 -6
Nilisk, Kristiin
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 8 +17
Lättekivi, Mattis
TM / EST
6 V5 D4 V5 D4 D3 2 0,40 21 15 +6

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Meier, Jaan
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 9 +16
Loban, Rebecca
ENG
2 D0 D0 D3 D1 V5 1 0,20 9 24 -15
Šitikov, Nikita
TM / EST
3 D4 V5 V5 V5 V5 4 0,80 24 6 +18
Järv, Marianna
TM / EST
4 D3 V5 D1 V5 D2 2 0,40 16 21 -5
Puhm, Marek
TM / EST
5 D2 V5 D0 D3 D2 1 0,20 12 21 -9
Shatunova, Alice
TM / EST
6 D0 D4 D0 V5 V5 2 0,40 14 19 -5

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Anis, Dinara
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 1 +24
Kuusksalu, Indrek
TM / EST
2 D0 D0 D0 D2 D0 0 0,00 2 25 -23
Lukina, Anastassia
TM / EST
3 D0 V5 D2 D1 D4 1 0,20 12 20 -8
Maripuu, Marian
TM / EST
4 D0 V5 V5 V5 V5 4 0,80 20 13 +7
Puhm, Marko
TM / EST
5 D0 V5 V5 D2 V5 3 0,60 17 16 +1
Simušina, Evgenia
TM / EST
6 D1 V5 V5 D4 D3 2 0,40 18 19 -1

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Aus, Sandra
TM / EST
1 V5 V5 V5 D4 V5 4 0,80 24 11 +13
Korkinen, Karina
TM / EST
2 D0 D1 V5 D0 D3 1 0,20 9 21 -12
Murumaa, Mathias
TM / EST
3 D3 V5 V5 V5 V5 4 0,80 23 11 +12
Vassiljeva, Maria
TM / EST
4 D0 D1 D0 D0 D3 0 0,00 4 25 -21
Lauri, Mati
TM / EST
5 V5 V5 D3 V5 V5 4 0,80 23 13 +10
Tombach, Elisa
TM / EST
6 D3 V5 D2 V5 D4 2 0,40 19 21 -2

Pool #6
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Kuznetsov, Daniil
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 D2 4 0,80 22 13 +9
Kabrits, Armand
TM / EST
2 D3 V5 V5 D3 D3 2 0,40 19 19 0
Puulmann, Kevin Markus
TM / EST
3 D1 D1 V5 D0 D2 1 0,20 9 21 -12
Laasnurm, Siim
TM / EST
4 D1 D3 D1 D3 D1 0 0,00 9 25 -16
Kolesnik, Aleks
TM / EST
5 D3 V5 V5 V5 D2 3 0,60 20 16 +4
Velleste, Karoliina
TM / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 10 +15



Round #2 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Anis, Dinara TM  EST  1,00  25  +24  Advanced
2 Nilisk, Kristiin TM  EST  1,00  25  +17  Advanced
3 Meier, Jaan 10  TM  EST  1,00  25  +16  Advanced
4 Velleste, Karoliina TM  EST  1,00  25  10  +15  Advanced
5 Jahu, Edvin 13  TM  EST  1,00  25  14  +11  Advanced
6 Šitikov, Nikita TM  EST  0,80  24  +18  Advanced
7 Aus, Sandra TM  EST  0,80  24  11  +13  Advanced
8 Pevkur, Jan Joonas TM  EST  0,80  23  10  +13  Advanced
9 Murumaa, Mathias TM  EST  0,80  23  11  +12  Advanced
10 Lauri, Mati 19  TM  EST  0,80  23  13  +10  Advanced
11 Kuznetsov, Daniil TM  EST  0,80  22  13  +9  Advanced
12 Maripuu, Marian TM  EST  0,80  20  13  +7  Advanced
13 Kolesnik, Aleks 22  TM  EST  0,60  20  16  +4  Advanced
14 Sjasin, Boris 33  TM  EST  0,60  20  17  +3  Advanced
15 Puhm, Marko 18  TM  EST  0,60  17  16  +1  Advanced
16 Lättekivi, Mattis 12  TM  EST  0,40  21  15  +6  Advanced
17 Kabrits, Armand 21  TM  EST  0,40  19  19  Eliminated
18 Koobas, Laura 29  TM  EST  0,40  21  22  -1  Eliminated
19 Simušina, Evgenia 25  TM  EST  0,40  18  19  -1  Eliminated
20 Tombach, Elisa 48  TM  EST  0,40  19  21  -2  Eliminated
21 Telegina, Elizaveta 14  TM  EST  0,40  17  21  -4  Eliminated
22 Järv, Marianna 26  TM  EST  0,40  16  21  -5  Eliminated
23 Shatunova, Alice 38  TM  EST  0,40  14  19  -5  Eliminated
24 Vinkel, Kettreen   TM  EST  0,40  16  22  -6  Eliminated
25 Vassiljev, Mihhail 15  TM  EST  0,40  15  22  -7  Eliminated
26 Jaansoo, Karmen   TM  EST  0,40  15  23  -8  Eliminated
27 Lukina, Anastassia 39  TM  EST  0,20  12  20  -8  Eliminated
28 Puhm, Marek 17  TM  EST  0,20  12  21  -9  Eliminated
29T Puulmann, Kevin Markus 49  TM  EST  0,20  21  -12  Eliminated
29T Korkinen, Karina 24  TM  EST  0,20  21  -12  Eliminated
31 Siidra, Aron 27  TM  EST  0,20  11  24  -13  Eliminated
32 Loban, Rebecca 82    ENG  0,20  24  -15  Eliminated
33 Matinjan, Anuš 30  TM  EST  0,00  14  25  -11  Eliminated
34 Laasnurm, Siim 51  TM  EST  0,00  25  -16  Eliminated
35 Vassiljeva, Maria 72  TM  EST  0,00  25  -21  Eliminated
36 Kuusksalu, Indrek 77  TM  EST  0,00  25  -23  Eliminated

Round #2 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) Anis, Dinara 
TM / EST  (1) Anis, Dinara 
(16) Lättekivi, Mattis  13 - 12 
TM / EST    (1) Pevkur, Jan Joonas 
(9) Murumaa, Mathias    12 - 7 
TM / EST  (8) Pevkur, Jan Joonas   
(8) Pevkur, Jan Joonas  12 - 10   
TM / EST    (1) Pevkur, Jan Joonas 
(5) Jahu, Edvin    15 - 8 
TM / EST  (5) Jahu, Edvin     
(12) Maripuu, Marian  15 - 7     
TM / EST    (4) Velleste, Karoliina   
(13) Kolesnik, Aleks    15 - 10   
TM / EST  (4) Velleste, Karoliina   
(4) Velleste, Karoliina  15 - 11   
TM / EST    (1) Pevkur, Jan Joonas 
(3) Meier, Jaan    15 - 11 
TM / EST  (3) Meier, Jaan     
(14) Sjasin, Boris  15 - 8     
TM / EST    (3) Meier, Jaan     
(11) Kuznetsov, Daniil    14 - 13     
TM / EST  (6) Šitikov, Nikita       
(6) Šitikov, Nikita  15 - 10       
TM / EST    (2) Meier, Jaan   
(7) Aus, Sandra    15 - 12   
TM / EST  (7) Aus, Sandra     
(10) Lauri, Mati  15 - 12     
TM / EST    (2) Nilisk, Kristiin   
(15) Puhm, Marko    11 - 10   
TM / EST  (2) Nilisk, Kristiin   
(2) Nilisk, Kristiin  15 - 10   
TM / EST   

Bronze Medal  
   
(4) Velleste, Karoliina 
TM / EST  (3) Velleste, Karoliina 
(3) Nilisk, Kristiin  15 - 11 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Anis, Dinara 
TM / EST  (5) Anis, Dinara 
(5) Jahu, Edvin  13 - 6 
TM / EST    (5) Šitikov, Nikita 
(6) Šitikov, Nikita    12 - 9 
TM / EST  (6) Šitikov, Nikita   
(7) Aus, Sandra  10 - 7   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Jahu, Edvin 
TM / EST  (7) Jahu, Edvin 
(7) Aus, Sandra  15 - 12 
TM / EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Lättekivi, Mattis 
TM / EST  (9) Lättekivi, Mattis 
(9) Murumaa, Mathias  15 - 7 
TM / EST    (9) Lättekivi, Mattis 
(12) Maripuu, Marian    15 - 7 
TM / EST  (12) Kolesnik, Aleks   
(13) Kolesnik, Aleks  15 - 14   
TM / EST    (9) Lättekivi, Mattis 
(14) Sjasin, Boris    15 - 9 
TM / EST  (11) Kuznetsov, Daniil     
(11) Kuznetsov, Daniil  15 - 7     
TM / EST    (10) Lauri, Mati   
(10) Lauri, Mati    15 - 7   
TM / EST  (10) Lauri, Mati   
(15) Puhm, Marko  12 - 11   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Kolesnik, Aleks 
TM / EST  (11) Kuznetsov, Daniil 
(11) Kuznetsov, Daniil  15 - 11 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Murumaa, Mathias 
TM / EST  (13) Maripuu, Marian 
(13) Maripuu, Marian  15 - 11 
TM / EST    (13) Maripuu, Marian 
(14) Sjasin, Boris    13 - 10 
TM / EST  (14) Sjasin, Boris   
(15) Puhm, Marko  13 - 11   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) Murumaa, Mathias 
TM / EST  (15) Puhm, Marko 
(15) Puhm, Marko  15 - 9 
TM / EST