Final Results
Place Name Member # Club(s) Country
1 SALM, Juhan   Tallinna Mõõk  EST 
2 PRIIMÄGI, Henrik   EVL  EST 
3 SALM, Markus   Tallinna Mõõk  EST 
4 KIIROJA, Jaron   Tallinna Mõõk  EST 
5 RAID, Daniel Andreas   Tallinna Mõõk  EST 
6 TAFENAU, Kasper   Tallinna Mõõk  EST 
7 SALM, Gaia-Marianna 27051993001  Tallinna Mõõk  EST 
8 SHISHIKIN, Sergei   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
9 LINNAMÄGI, Georg   Tallinna Mõõk  EST 
10 PREDE, Oliver   Tallinna Mõõk  EST 
11 SKOBLOV, Sandra   Irina Embrichi vehklemisklubi IREM  EST 
12 PIHLAKAS, Karl Markus   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
13 MATSKEVITŠ, Iris-Maria   Tallinna Mõõk  EST 
14 TAMMISTE, Paul Mark   Tallinna Mõõk  EST 
15 KIMASK, Richard   Tallinna Mõõk  EST 
16 PALUSAAR, Nikita   Tallinna Mõõk  EST 
17 ZURBA, Ilja   Tallinna Mõõk  EST 
18 SHAPOVALOV, Kirill   Sbsk Draakon  EST 
19 LUTSENKO, Ilja   Sbsk Draakon  EST 
20 BEIMANOVA, Karina   Tallinna Mõõk  EST 
21 MELLES, Anne-Mai   EVL  EST 
22 OSSIPOV, Oliivia   Tallinna Mõõk  EST 
23 GLINKIN, Kärol-Liina   Tallinna Mõõk  EST 
24 FADEJEV, Dmitri   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
25 JAKIMOV, Ruslan   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
26 MIIL, Marek   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 RAID, Daniel Andreas TM  EST 
2 ZURBA, Ilja TM  EST 
3 SALM, Markus TM  EST 
4 PALUSAAR, Nikita TM  EST 
5 FADEJEV, Dmitri TM / TMH  EST 
6 TAFENAU, Kasper TM  EST 
7 SALM, Gaia-Marianna TM  EST 
8 SALM, Juhan TM  EST 
9 SHISHIKIN, Sergei TM / TMH  EST 
10 TAMMISTE, Paul Mark 10  TM  EST 
11 PREDE, Oliver 11  TM  EST 
12 LINNAMÄGI, Georg 12  TM  EST 
13 KIMASK, Richard 13  TM  EST 
14 KIIROJA, Jaron 14  TM  EST 
15 JAKIMOV, Ruslan 15  TM / TMH  EST 
16 BEIMANOVA, Karina 16  TM  EST 
17 MATSKEVITŠ, Iris-Maria 18  TM  EST 
18 PIHLAKAS, Karl Markus 20  TM / TMH  EST 
19 GLINKIN, Kärol-Liina 21  TM  EST 
20 PRIIMÄGI, Henrik 27  EVL  EST 
21 SHAPOVALOV, Kirill 30  SBSKD  EST 
22 OSSIPOV, Oliivia 36  TM  EST 
23 MELLES, Anne-Mai 56  EVL  EST 
24 SKOBLOV, Sandra 57  IREM  EST 
25 MIIL, Marek 85  TM / TMH  EST 
26 LUTSENKO, Ilja 32  SBSKD  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
MATSKEVITŠ, Iris-Maria
TM / EST
1 V5 V5 D2 V5 V5 D3 4 0,67 25 21 +4
MIIL, Marek
TM / EST
2 D0 D0 D0 D0 D1 D0 0 0,00 1 30 -29
SKOBLOV, Sandra
IREM / EST
3 D3 V5 D2 D3 D2 D3 1 0,17 18 25 -7
SHISHIKIN, Sergei
TM / EST
4 V5 V5 V5 D1 D4 V5 4 0,67 25 18 +7
SALM, Juhan
TM / EST
5 D4 V5 V5 V5 V5 D2 4 0,67 26 14 +12
BEIMANOVA, Karina
TM / EST
6 D4 V5 V5 V5 D0 D2 3 0,50 21 22 -1
RAID, Daniel Andreas
TM / EST
7 V5 V5 V5 D4 V5 V5 5 0,83 29 15 +14

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
TAMMISTE, Paul Mark
TM / EST
1 D3 V5 V5 V5 D4 V5 4 0,67 27 23 +4
PIHLAKAS, Karl Markus
TM / EST
2 V5 D1 V5 D3 D1 D4 2 0,33 19 24 -5
LUTSENKO, Ilja
SBSKD / EST
3 D3 V5 V5 D4 V5 D4 3 0,50 26 20 +6
JAKIMOV, Ruslan
TM / EST
4 D3 D1 D3 D0 V5 D2 1 0,17 14 29 -15
SALM, Gaia-Marianna
TM / EST
5 D3 V5 V5 V5 V5 V5 5 0,83 28 20 +8
MELLES, Anne-Mai
EVL / EST
6 V5 V5 D1 D4 D4 D4 2 0,33 23 25 -2
ZURBA, Ilja
TM / EST
7 D4 V5 V5 V5 D4 V5 4 0,67 28 24 +4

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
GLINKIN, Kärol-Liina
TM / EST
1 D3 V5 D2 D2 D2 1 0,20 14 23 -9
TAFENAU, Kasper
TM / EST
2 V5 V5 D3 D3 V5 3 0,60 21 19 +2
OSSIPOV, Oliivia
TM / EST
3 D3 D2 D3 D4 V5 1 0,20 17 24 -7
SALM, Markus
TM / EST
4 V5 V5 V5 D1 V5 4 0,80 21 15 +6
KIIROJA, Jaron
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 14 +11
PREDE, Oliver
TM / EST
6 V5 D4 D4 D2 D4 1 0,20 19 22 -3

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
PRIIMÄGI, Henrik
EVL / EST
1 V5 V5 D4 V5 V5 4 0,80 24 15 +9
LINNAMÄGI, Georg
TM / EST
2 D3 V5 D3 D4 D4 1 0,20 19 23 -4
PALUSAAR, Nikita
TM / EST
3 D4 D3 V5 D4 V5 2 0,40 21 21 0
KIMASK, Richard
TM / EST
4 V5 V5 D3 V5 V5 4 0,80 23 16 +7
SHAPOVALOV, Kirill
SBSKD / EST
5 D1 V5 V5 D3 V5 3 0,60 19 19 0
FADEJEV, Dmitri
TM / EST
6 D2 V5 D3 D1 D1 1 0,20 12 24 -12



Round #2 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 KIIROJA, Jaron 14  TM  EST  1,00  25  14  +11  Advanced
2 RAID, Daniel Andreas TM  EST  0,83  29  15  +14  Advanced
3 SALM, Gaia-Marianna TM  EST  0,83  28  20  +8  Advanced
4 PRIIMÄGI, Henrik 27  EVL  EST  0,80  24  15  +9  Advanced
5 KIMASK, Richard 13  TM  EST  0,80  23  16  +7  Advanced
6 SALM, Markus TM  EST  0,80  21  15  +6  Advanced
7 SALM, Juhan TM  EST  0,67  26  14  +12  Advanced
8 SHISHIKIN, Sergei TM / TMH  EST  0,67  25  18  +7  Advanced
9 ZURBA, Ilja TM  EST  0,67  28  24  +4  Advanced
10 TAMMISTE, Paul Mark 10  TM  EST  0,67  27  23  +4  Advanced
11 MATSKEVITŠ, Iris-Maria 18  TM  EST  0,67  25  21  +4  Advanced
12 TAFENAU, Kasper TM  EST  0,60  21  19  +2  Advanced
13 SHAPOVALOV, Kirill 30  SBSKD  EST  0,60  19  19  Advanced
14 LUTSENKO, Ilja 32  SBSKD  EST  0,50  26  20  +6  Advanced
15 BEIMANOVA, Karina 16  TM  EST  0,50  21  22  -1  Advanced
16 PALUSAAR, Nikita TM  EST  0,40  21  21  Advanced
17 MELLES, Anne-Mai 56  EVL  EST  0,33  23  25  -2  Advanced
18 PIHLAKAS, Karl Markus 20  TM / TMH  EST  0,33  19  24  -5  Advanced
19 PREDE, Oliver 11  TM  EST  0,20  19  22  -3  Advanced
20 LINNAMÄGI, Georg 12  TM  EST  0,20  19  23  -4  Advanced
21 OSSIPOV, Oliivia 36  TM  EST  0,20  17  24  -7  Advanced
22 GLINKIN, Kärol-Liina 21  TM  EST  0,20  14  23  -9  Advanced
23 FADEJEV, Dmitri TM / TMH  EST  0,20  12  24  -12  Advanced
24 SKOBLOV, Sandra 57  IREM  EST  0,17  18  25  -7  Advanced
25 JAKIMOV, Ruslan 15  TM / TMH  EST  0,17  14  29  -15  Advanced
26 MIIL, Marek 85  TM / TMH  EST  0,00  30  -29  Advanced

Round #2 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
           
(1) KIIROJA, Jaron 
TM / EST  (1) KIIROJA, Jaron 
(32) -BYE-   
    (1) KIIROJA, Jaron 
(17) MELLES, Anne-Mai    15 - 14 
EVL / EST  (16) PALUSAAR, Nikita   
(16) PALUSAAR, Nikita  15 - 13   
TM / EST    (1) KIIROJA, Jaron 
(9) ZURBA, Ilja    15 - 9 
TM / EST  (9) SKOBLOV, Sandra     
(24) SKOBLOV, Sandra  8 - 7     
IREM / EST    (8) SHISHIKIN, Sergei   
(25) JAKIMOV, Ruslan    15 - 5   
TM / EST  (8) SHISHIKIN, Sergei   
(8) SHISHIKIN, Sergei  15 - 7   
TM / EST    (1) PRIIMÄGI, Henrik 
(5) KIMASK, Richard    10 - 9 
TM / EST  (5) KIMASK, Richard     
(28) -BYE-       
    (5) TAFENAU, Kasper     
(21) OSSIPOV, Oliivia    14 - 13     
TM / EST  (12) TAFENAU, Kasper       
(12) TAFENAU, Kasper  15 - 4       
TM / EST    (4) PRIIMÄGI, Henrik   
(13) SHAPOVALOV, Kirill    15 - 6   
SBSKD / EST  (13) LINNAMÄGI, Georg     
(20) LINNAMÄGI, Georg  12 - 10     
TM / EST    (4) PRIIMÄGI, Henrik   
(29) -BYE-    15 - 6   
  (4) PRIIMÄGI, Henrik   
(4) PRIIMÄGI, Henrik     
EVL / EST    (1) SALM, Juhan 
(3) SALM, Gaia-Marianna    9 - 6 
TM / EST  (3) SALM, Gaia-Marianna     
(30) -BYE-       
    (3) SALM, Gaia-Marianna     
(19) PREDE, Oliver    12 - 10     
TM / EST  (14) PREDE, Oliver       
(14) LUTSENKO, Ilja  15 - 14       
SBSKD / EST    (3) SALM, Markus     
(11) MATSKEVITŠ, Iris-Maria    14 - 13     
TM / EST  (11) MATSKEVITŠ, Iris-Maria         
(22) GLINKIN, Kärol-Liina  12 - 9         
TM / EST    (6) SALM, Markus       
(27) -BYE-    15 - 12       
  (6) SALM, Markus       
(6) SALM, Markus         
TM / EST    (2) SALM, Juhan   
(7) SALM, Juhan    11 - 7   
TM / EST  (7) SALM, Juhan     
(26) MIIL, Marek  15 - 3     
TM / EST    (7) SALM, Juhan     
(23) FADEJEV, Dmitri    14 - 7     
TM / EST  (10) TAMMISTE, Paul Mark       
(10) TAMMISTE, Paul Mark  11 - 10       
TM / EST    (2) SALM, Juhan   
(15) BEIMANOVA, Karina    15 - 9   
TM / EST  (15) PIHLAKAS, Karl Markus     
(18) PIHLAKAS, Karl Markus  14 - 9     
TM / EST    (2) RAID, Daniel Andreas   
(31) -BYE-    15 - 9   
  (2) RAID, Daniel Andreas   
(2) RAID, Daniel Andreas     
TM / EST   

Bronze Medal  
   
(4) KIIROJA, Jaron 
TM / EST  (3) SALM, Markus 
(3) SALM, Markus  11 - 10 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) SHISHIKIN, Sergei 
TM / EST  (5) TAFENAU, Kasper 
(5) TAFENAU, Kasper  15 - 8 
TM / EST    (5) RAID, Daniel Andreas 
(6) SALM, Gaia-Marianna    15 - 11 
TM / EST  (6) RAID, Daniel Andreas   
(7) RAID, Daniel Andreas  9 - 8   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) SHISHIKIN, Sergei 
TM / EST  (7) SALM, Gaia-Marianna 
(7) SALM, Gaia-Marianna  15 - 14 
TM / EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) PALUSAAR, Nikita 
TM / EST  (9) SKOBLOV, Sandra 
(9) SKOBLOV, Sandra  12 - 11 
IREM / EST    (9) LINNAMÄGI, Georg 
(12) KIMASK, Richard    12 - 11 
TM / EST  (12) LINNAMÄGI, Georg   
(13) LINNAMÄGI, Georg  15 - 6   
TM / EST    (9) LINNAMÄGI, Georg 
(14) PREDE, Oliver    15 - 12 
TM / EST  (11) PREDE, Oliver     
(11) MATSKEVITŠ, Iris-Maria  15 - 2     
TM / EST    (10) PREDE, Oliver   
(10) TAMMISTE, Paul Mark    12 - 6   
TM / EST  (10) PIHLAKAS, Karl Markus   
(15) PIHLAKAS, Karl Markus  15 - 13   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) SKOBLOV, Sandra 
IREM / EST  (11) SKOBLOV, Sandra 
(11) PIHLAKAS, Karl Markus  15 - 8 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) PALUSAAR, Nikita 
TM / EST  (13) -BYE- 
(13) KIMASK, Richard  Both withdrew/excluded 
TM / EST    (13) MATSKEVITŠ, Iris-Maria 
(14) MATSKEVITŠ, Iris-Maria     
TM / EST  (14) MATSKEVITŠ, Iris-Maria   
(15) TAMMISTE, Paul Mark  15 - 14   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) -BYE- 
  (15) TAMMISTE, Paul Mark 
(15) TAMMISTE, Paul Mark   
TM / EST