Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Pevkur, Jan Joonas Tallinna Mõõk  EST 
2 Anis, Dinara Tallinna Mõõk  EST 
3 Kuznetsov, Daniil Tallinna Mõõk  EST 
4 Šitikov, Nikita Tallinna Mõõk  EST 
5 Nilisk, Kristiin Tallinna Mõõk  EST 
6 Murumaa, Mathias Tallinna Mõõk  EST 
7 Sepp, Laura Tallinna Mõõk  EST 
8 Aus, Sandra Tallinna Mõõk  EST 
9 Lättekivi, Mattis Tallinna Mõõk  EST 
10 Maripuu, Marian Tallinna Mõõk  EST 
11 Puhm, Marko Tallinna Mõõk  EST 
12 Nitšiportšik, Jegor Tallinna Mõõk  EST 
13 Puhm, Marek Tallinna Mõõk  EST 
14 Matzen, Laur Matthias Tallinna Mõõk  EST 
15 Karafin, Eliise Tallinna Mõõk  EST 
16 Matskevitš, Egor Tallinna Mõõk  EST 
17 Grišakov, Arina Tallinna Mõõk  EST 
18 Jahu, Edvin Tallinna Mõõk  EST 
19 Järv, Marianna Tallinna Mõõk  EST 
20 Koobas, Laura Tallinna Mõõk  EST 
21 Simušina, Evgenia Tallinna Mõõk  EST 
22 Korkinen, Karina Tallinna Mõõk  EST 
23 Siidra, Aron Tallinna Mõõk  EST 
24 Kabrits, Armand Tallinna Mõõk  EST 
25T Ristjan, Marlene Tallinna Mõõk  EST 
25T Puulmann, Kevin Markus Tallinna Mõõk  EST 
27 Tombach, Elisa Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Pevkur, Jan Joonas TM  EST 
2 Nilisk, Kristiin TM  EST 
3 Anis, Dinara TM  EST 
4 Sepp, Laura TM  EST 
5 Šitikov, Nikita TM  EST 
6 Murumaa, Mathias TM  EST 
7 Aus, Sandra TM  EST 
8 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
9 Maripuu, Marian 10  TM  EST 
10 Matskevitš, Egor 12  TM  EST 
11 Lättekivi, Mattis 13  TM  EST 
12 Jahu, Edvin 15  TM  EST 
13 Puhm, Marko 18  TM  EST 
14 Grišakov, Arina 27  TM  EST 
15 Puhm, Marek 28  TM  EST 
16 Karafin, Eliise 29  TM  EST 
17 Matzen, Laur Matthias 31  TM  EST 
18 Koobas, Laura 32  TM  EST 
19 Nitšiportšik, Jegor 34  TM  EST 
20 Tombach, Elisa 35  TM  EST 
21 Järv, Marianna 36  TM  EST 
22 Simušina, Evgenia 37  TM  EST 
23 Kabrits, Armand 41  TM  EST 
24 Ristjan, Marlene 42  TM  EST 
25 Korkinen, Karina 46  TM  EST 
26 Puulmann, Kevin Markus 50  TM  EST 
27 Siidra, Aron 43  TM  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Järv, Marianna
TM / EST
1 D1 D1 V5 D2 1 0,25 9 17 -8
Lättekivi, Mattis
TM / EST
2 V5 D1 V5 V5 3 0,75 16 11 +5
Pevkur, Jan Joonas
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 4 1,00 20 3 +17
Tombach, Elisa
TM / EST
4 D2 D1 D0 D0 0 0,00 3 20 -17
Matskevitš, Egor
TM / EST
5 V5 D4 D1 V5 2 0,50 15 12 +3

Pool #2
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Nilisk, Kristiin
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 4 1,00 20 4 +16
Nitšiportšik, Jegor
TM / EST
2 D0 V5 D4 V5 2 0,50 14 14 0
Jahu, Edvin
TM / EST
3 D4 D4 V5 D2 1 0,25 15 19 -4
Maripuu, Marian
TM / EST
4 D0 V5 D4 V5 2 0,50 14 15 -1
Simušina, Evgenia
TM / EST
5 D0 D0 V5 D1 1 0,25 6 17 -11

Pool #3
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Kuznetsov, Daniil
TM / EST
1 V5 D2 V5 V5 3 0,75 17 11 +6
Kabrits, Armand
TM / EST
2 D2 D1 D1 D4 0 0,00 8 20 -12
Anis, Dinara
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 4 1,00 20 5 +15
Puhm, Marko
TM / EST
4 D2 V5 D2 V5 2 0,50 14 14 0
Koobas, Laura
TM / EST
5 D2 V5 D0 D3 1 0,25 10 19 -9

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Aus, Sandra
TM / EST
1 V5 V5 D1 V5 V5 4 0,80 21 8 +13
Grišakov, Arina
TM / EST
2 D0 V5 D1 D3 V5 2 0,40 14 21 -7
Ristjan, Marlene
TM / EST
3 D1 D3 D0 D0 D4 0 0,00 8 25 -17
Sepp, Laura
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 2 +23
Matzen, Laur Matthias
TM / EST
5 D2 V5 V5 D0 V5 3 0,60 17 15 +2
Siidra, Aron
TM / EST
6 D0 D3 V5 D0 D2 1 0,20 10 24 -14

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Šitikov, Nikita
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 7 +18
Puulmann, Kevin Markus
TM / EST
2 D0 D2 D1 D3 D2 0 0,00 8 25 -17
Murumaa, Mathias
TM / EST
3 D2 V5 V5 V5 V5 4 0,80 22 16 +6
Karafin, Eliise
TM / EST
4 D3 V5 D3 V5 V5 3 0,60 21 19 +2
Puhm, Marek
TM / EST
5 D1 V5 D2 D4 V5 2 0,40 17 20 -3
Korkinen, Karina
TM / EST
6 D1 V5 D4 D4 D2 1 0,20 16 22 -6



Round #2 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Sepp, Laura TM  EST  1,00  25  +23  Advanced
2 Šitikov, Nikita TM  EST  1,00  25  +18  Advanced
3 Pevkur, Jan Joonas TM  EST  1,00  20  +17  Advanced
4 Nilisk, Kristiin TM  EST  1,00  20  +16  Advanced
5 Anis, Dinara TM  EST  1,00  20  +15  Advanced
6 Aus, Sandra TM  EST  0,80  21  +13  Advanced
7 Murumaa, Mathias TM  EST  0,80  22  16  +6  Advanced
8 Kuznetsov, Daniil TM  EST  0,75  17  11  +6  Advanced
9 Lättekivi, Mattis 13  TM  EST  0,75  16  11  +5  Advanced
10 Karafin, Eliise 29  TM  EST  0,60  21  19  +2  Advanced
11 Matzen, Laur Matthias 31  TM  EST  0,60  17  15  +2  Advanced
12 Matskevitš, Egor 12  TM  EST  0,50  15  12  +3  Advanced
13T Puhm, Marko 18  TM  EST  0,50  14  14  Advanced
13T Nitšiportšik, Jegor 34  TM  EST  0,50  14  14  Advanced
15 Maripuu, Marian 10  TM  EST  0,50  14  15  -1  Advanced
16 Puhm, Marek 28  TM  EST  0,40  17  20  -3  Advanced
17 Grišakov, Arina 27  TM  EST  0,40  14  21  -7  Eliminated
18 Jahu, Edvin 15  TM  EST  0,25  15  19  -4  Eliminated
19 Järv, Marianna 36  TM  EST  0,25  17  -8  Eliminated
20 Koobas, Laura 32  TM  EST  0,25  10  19  -9  Eliminated
21 Simušina, Evgenia 37  TM  EST  0,25  17  -11  Eliminated
22 Korkinen, Karina 46  TM  EST  0,20  16  22  -6  Eliminated
23 Siidra, Aron 43  TM  EST  0,20  10  24  -14  Eliminated
24 Kabrits, Armand 41  TM  EST  0,00  20  -12  Eliminated
25T Ristjan, Marlene 42  TM  EST  0,00  25  -17  Eliminated
25T Puulmann, Kevin Markus 50  TM  EST  0,00  25  -17  Eliminated
27 Tombach, Elisa 35  TM  EST  0,00  20  -17  Eliminated

Round #2 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) Sepp, Laura 
TM / EST  (1) Sepp, Laura 
(16) Puhm, Marek  15 - 13 
TM / EST    (1) Kuznetsov, Daniil 
(9) Lättekivi, Mattis    15 - 10 
TM / EST  (8) Kuznetsov, Daniil   
(8) Kuznetsov, Daniil  15 - 12   
TM / EST    (1) Anis, Dinara 
(5) Anis, Dinara    15 - 6 
TM / EST  (5) Anis, Dinara     
(12) Matskevitš, Egor  14 - 8     
TM / EST    (4) Anis, Dinara   
(13) Nitšiportšik, Jegor    13 - 9   
TM / EST  (4) Nilisk, Kristiin   
(4) Nilisk, Kristiin  15 - 3   
TM / EST    (1) Pevkur, Jan Joonas 
(3) Pevkur, Jan Joonas    9 - 4 
TM / EST  (3) Pevkur, Jan Joonas     
(14) Puhm, Marko  15 - 8     
TM / EST    (3) Pevkur, Jan Joonas     
(11) Matzen, Laur Matthias    7 - 1     
TM / EST  (6) Aus, Sandra       
(6) Aus, Sandra  15 - 5       
TM / EST    (2) Pevkur, Jan Joonas   
(7) Murumaa, Mathias    8 - 5   
TM / EST  (7) Murumaa, Mathias     
(10) Karafin, Eliise  15 - 1     
TM / EST    (2) Šitikov, Nikita   
(15) Maripuu, Marian    15 - 14   
TM / EST  (2) Šitikov, Nikita   
(2) Šitikov, Nikita  7 - 4   
TM / EST   

Bronze Medal  
   
(4) Kuznetsov, Daniil 
TM / EST  (3) Kuznetsov, Daniil 
(3) Šitikov, Nikita  15 - 14 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Sepp, Laura 
TM / EST  (5) Nilisk, Kristiin 
(5) Nilisk, Kristiin  15 - 9 
TM / EST    (5) Nilisk, Kristiin 
(6) Aus, Sandra    15 - 8 
TM / EST  (6) Murumaa, Mathias   
(7) Murumaa, Mathias  13 - 12   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Sepp, Laura 
TM / EST  (7) Sepp, Laura 
(7) Aus, Sandra  13 - 12 
TM / EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Puhm, Marek 
TM / EST  (9) Lättekivi, Mattis 
(9) Lättekivi, Mattis  15 - 14 
TM / EST    (9) Lättekivi, Mattis 
(12) Matskevitš, Egor    15 - 9 
TM / EST  (12) Nitšiportšik, Jegor   
(13) Nitšiportšik, Jegor  Opponent no-show   
TM / EST    (9) Lättekivi, Mattis 
(14) Puhm, Marko    15 - 10 
TM / EST  (11) Puhm, Marko     
(11) Matzen, Laur Matthias  11 - 10     
TM / EST    (10) Maripuu, Marian   
(10) Karafin, Eliise    15 - 7   
TM / EST  (10) Maripuu, Marian   
(15) Maripuu, Marian  15 - 1   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Nitšiportšik, Jegor 
TM / EST  (11) Puhm, Marko 
(11) Puhm, Marko  15 - 12 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Puhm, Marek 
TM / EST  (13) Puhm, Marek 
(13) -BYE-   
    (13) Puhm, Marek 
(14) Matzen, Laur Matthias    15 - 14 
TM / EST  (14) Matzen, Laur Matthias   
(15) Karafin, Eliise  9 - 5   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) -BYE- 
  (15) Karafin, Eliise 
(15) Karafin, Eliise   
TM / EST