Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Koppel, Kaido   EST 
2 Kibal, Tambet   EST 
3 Kärner, Martin   EST 
4 Miller, Marek   EST 
5 Paavel, Valdeko   EST 
6 Galkin, Vladimir   EST 
7 Jaigma, Enn   EST 
8 Kurrel, Alvar   EST 
9 Raidna, Rain   EST 
10 Tiits, Piret   EST 
11 Adelbert, Rein   EST 
12 Suursoo, Kristjan   EST 
13 Säälik, Marek   EST 
14 Märjamaa, Veiko   EST 
15 Paal, Indrek   EST 
16 Priks, Hannes   EST 
17 Mauriz, Stepan   EST 
18 Hallik, Margus   EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Club(s) Country Status
1 Adelbert, Rein   EST 
2 Galkin, Vladimir   EST 
3 Kurrel, Alvar   EST 
4 Koppel, Kaido   EST 
5 Märjamaa, Veiko   EST 
6 Priks, Hannes   EST 
7 Raidna, Rain   EST 
8 Säälik, Marek   EST 
9 Paal, Indrek   EST 
10 Kärner, Martin   EST 
11 Hallik, Margus   EST 
12 Tiits, Piret   EST 
13 Suursoo, Kristjan   EST 
14 Jaigma, Enn   EST 
15 Miller, Marek   EST 
16 Paavel, Valdeko   EST 
17 Kibal, Tambet   EST 
18 Mauriz, Stepan   EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Mauriz, Stepan
EST
1 D0 D0 D0 V1 D0 1 0,20 1 4 -3
Suursoo, Kristjan
EST
2 V1 V1 V1 V1 D0 4 0,80 4 1 +3
Priks, Hannes
EST
3 V1 D0 D0 V1 D0 2 0,40 2 3 -1
Tiits, Piret
EST
4 V1 D0 V1 D0 D0 2 0,40 2 3 -1
Adelbert, Rein
EST
5 D0 D0 D0 V1 V1 2 0,40 2 3 -1
Raidna, Rain
EST
6 V1 V1 V1 V1 D0 4 0,80 4 1 +3

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Säälik, Marek
EST
1 V1 V1 D0 V1 V1 4 0,80 4 1 +3
Hallik, Margus
EST
2 D0 D0 D0 D0 D0 0 0,00 0 5 -5
Märjamaa, Veiko
EST
3 D0 V1 D0 V1 D0 2 0,40 2 3 -1
Jaigma, Enn
EST
4 V1 V1 V1 D0 D0 3 0,60 3 2 +1
Galkin, Vladimir
EST
5 D0 V1 D0 V1 V1 3 0,60 3 2 +1
Kibal, Tambet
EST
6 D0 V1 V1 V1 D0 3 0,60 3 2 +1

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Paavel, Valdeko
EST
1 D0 V1 V1 V1 V1 4 0,80 4 1 +3
Miller, Marek
EST
2 V1 V1 D0 D0 D0 2 0,40 2 3 -1
Kurrel, Alvar
EST
3 D0 D0 D0 V1 V1 2 0,40 2 3 -1
Paal, Indrek
EST
4 D0 V1 V1 D0 D0 2 0,40 2 3 -1
Kärner, Martin
EST
5 D0 V1 D0 V1 D0 2 0,40 2 3 -1
Koppel, Kaido
EST
6 D0 V1 D0 V1 V1 3 0,60 3 2 +1



Round #2 - Pool - Round Seeding
Seed Name Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1T Suursoo, Kristjan   EST  0,80  +3  Advanced
1T Säälik, Marek   EST  0,80  +3  Advanced
1T Paavel, Valdeko   EST  0,80  +3  Advanced
1T Raidna, Rain   EST  0,80  +3  Advanced
5T Koppel, Kaido   EST  0,60  +1  Advanced
5T Galkin, Vladimir   EST  0,60  +1  Advanced
5T Jaigma, Enn   EST  0,60  +1  Advanced
5T Kibal, Tambet   EST  0,60  +1  Advanced
9T Paal, Indrek   EST  0,40  -1  Advanced
9T Priks, Hannes   EST  0,40  -1  Advanced
9T Tiits, Piret   EST  0,40  -1  Advanced
9T Kärner, Martin   EST  0,40  -1  Advanced
9T Kurrel, Alvar   EST  0,40  -1  Advanced
9T Adelbert, Rein   EST  0,40  -1  Advanced
9T Märjamaa, Veiko   EST  0,40  -1  Advanced
9T Miller, Marek   EST  0,40  -1  Advanced
17 Mauriz, Stepan   EST  0,20  -3  Advanced
18 Hallik, Margus   EST  0,00  -5  Advanced

Round #2 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Kurrel, Alvar
EST
1 V2 V2 V2 V2 V3 5 1,00 11 4 +7
Galkin, Vladimir
EST
2 D1 V2 V2 V2 V2 4 0,80 9 6 +3
Jaigma, Enn
EST
3 D1 D1 D1 V3 V2 2 0,40 8 7 +1
Kärner, Martin
EST
4 D1 D1 V2 V2 D1 2 0,40 7 8 -1
Suursoo, Kristjan
EST
5 D1 D1 D0 D1 V2 1 0,20 5 10 -5
Hallik, Margus
EST
6 D0 D1 D1 V2 D1 1 0,20 5 10 -5

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Koppel, Kaido
EST
1 D1 D1 D1 D1 D0 0 0,00 4 11 -7
Kibal, Tambet
EST
2 V2 V3 V3 V2 D1 4 0,80 11 4 +7
Säälik, Marek
EST
3 V2 D0 V3 V3 V2 4 0,80 10 5 +5
Mauriz, Stepan
EST
4 V2 D0 D0 V2 D1 2 0,40 5 10 -5
Tiits, Piret
EST
5 V2 D1 D0 D1 V2 2 0,40 6 9 -3
Adelbert, Rein
EST
6 V3 V2 D1 V2 D1 3 0,60 9 6 +3

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Priks, Hannes
EST
1 D1 V3 D0 V2 D1 2 0,40 7 8 -1
Paavel, Valdeko
EST
2 V2 D1 V2 D0 D1 2 0,40 6 9 -3
Märjamaa, Veiko
EST
3 D0 V2 D0 D1 V2 2 0,40 5 10 -5
Miller, Marek
EST
4 V3 D1 V3 V3 V3 4 0,80 13 2 +11
Raidna, Rain
EST
5 D1 V3 V2 D0 V2 3 0,60 8 7 +1
Paal, Indrek
EST
6 V2 V2 D1 D0 D1 2 0,40 6 9 -3



Round #3 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Säälik, Marek   EST  0,80  14  +8  Advanced
2 Kibal, Tambet   EST  0,70  14  +8  Advanced
3 Kurrel, Alvar   EST  0,70  13  +6  Advanced
4T Galkin, Vladimir   EST  0,70  12  +4  Advanced
4T Raidna, Rain   EST  0,70  12  +4  Advanced
6 Miller, Marek   EST  0,60  15  +10  Advanced
7 Paavel, Valdeko   EST  0,60  10  10  Advanced
8T Adelbert, Rein   EST  0,50  11  +2  Advanced
8T Jaigma, Enn   EST  0,50  11  +2  Advanced
10 Suursoo, Kristjan   EST  0,50  11  -2  Advanced
11T Priks, Hannes   EST  0,40  11  -2  Advanced
11T Kärner, Martin   EST  0,40  11  -2  Advanced
13T Paal, Indrek   EST  0,40  12  -4  Advanced
13T Tiits, Piret   EST  0,40  12  -4  Advanced
15 Märjamaa, Veiko   EST  0,40  13  -6  Advanced
16 Koppel, Kaido   EST  0,30  13  -6  Advanced
17 Mauriz, Stepan   EST  0,30  14  -8  Advanced
18 Hallik, Margus   EST  0,10  15  -10  Advanced

Round #3 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
           
(1) Säälik, Marek 
EST  (1) Säälik, Marek 
(32) -BYE-   
    (1) Koppel, Kaido 
(17) Mauriz, Stepan    5 - 3 
EST  (16) Koppel, Kaido   
(16) Koppel, Kaido  5 - 1   
EST    (1) Koppel, Kaido 
(9) Adelbert, Rein    5 - 3 
EST  (9) Adelbert, Rein     
(24) -BYE-       
    (8) Jaigma, Enn   
(25) -BYE-    5 - 3   
  (8) Jaigma, Enn   
(8) Jaigma, Enn     
EST    (1) Koppel, Kaido 
(5) Raidna, Rain    5 - 1 
EST  (5) Raidna, Rain     
(28) -BYE-       
    (5) Kärner, Martin     
(21) -BYE-    5 - 1     
  (12) Kärner, Martin       
(12) Kärner, Martin         
EST    (4) Kärner, Martin   
(13) Paal, Indrek    5 - 4   
EST  (13) Paal, Indrek     
(20) -BYE-       
    (4) Galkin, Vladimir   
(29) -BYE-    5 - 1   
  (4) Galkin, Vladimir   
(4) Galkin, Vladimir     
EST    (1) Koppel, Kaido 
(3) Kurrel, Alvar    3 - 2 
EST  (3) Kurrel, Alvar     
(30) -BYE-       
    (3) Kurrel, Alvar     
(19) -BYE-    5 - 3     
  (14) Tiits, Piret       
(14) Tiits, Piret         
EST    (3) Miller, Marek     
(11) Priks, Hannes    5 - 2     
EST  (11) Priks, Hannes         
(22) -BYE-           
    (6) Miller, Marek       
(27) -BYE-    5 - 3       
  (6) Miller, Marek       
(6) Miller, Marek         
EST    (2) Kibal, Tambet   
(7) Paavel, Valdeko    5 - 3   
EST  (7) Paavel, Valdeko     
(26) -BYE-       
    (7) Paavel, Valdeko     
(23) -BYE-    5 - 1     
  (10) Suursoo, Kristjan       
(10) Suursoo, Kristjan         
EST    (2) Kibal, Tambet   
(15) Märjamaa, Veiko    5 - 4   
EST  (15) Märjamaa, Veiko     
(18) Hallik, Margus  5 - 3     
EST    (2) Kibal, Tambet   
(31) -BYE-    5 - 2   
  (2) Kibal, Tambet   
(2) Kibal, Tambet     
EST   

Bronze Medal  
   
(4) Kärner, Martin 
EST  (3) Kärner, Martin 
(3) Miller, Marek  5 - 2 
EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Jaigma, Enn 
EST  (5) Galkin, Vladimir 
(5) Galkin, Vladimir  5 - 2 
EST    (5) Paavel, Valdeko 
(6) Kurrel, Alvar    5 - 4 
EST  (6) Paavel, Valdeko   
(7) Paavel, Valdeko  5 - 1   
EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Jaigma, Enn 
EST  (7) Jaigma, Enn 
(7) Kurrel, Alvar  5 - 4 
EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Säälik, Marek 
EST  (9) Adelbert, Rein 
(9) Adelbert, Rein  5 - 4 
EST    (9) Raidna, Rain 
(12) Raidna, Rain    5 - 4 
EST  (12) Raidna, Rain   
(13) Paal, Indrek  5 - 4   
EST    (9) Raidna, Rain 
(14) Tiits, Piret    5 - 3 
EST  (11) Tiits, Piret     
(11) Priks, Hannes  5 - 3     
EST    (10) Tiits, Piret   
(10) Suursoo, Kristjan    5 - 3   
EST  (10) Suursoo, Kristjan   
(15) Märjamaa, Veiko  5 - 3   
EST   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Adelbert, Rein 
EST  (11) Adelbert, Rein 
(11) Suursoo, Kristjan  5 - 2 
EST   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Säälik, Marek 
EST  (13) Säälik, Marek 
(13) Paal, Indrek  5 - 2 
EST    (13) Säälik, Marek 
(14) Priks, Hannes    5 - 2 
EST  (14) Märjamaa, Veiko   
(15) Märjamaa, Veiko  5 - 3   
EST   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) Paal, Indrek 
EST  (15) Paal, Indrek 
(15) Priks, Hannes  5 - 3 
EST