Final Results
Place Name Member # Club(s) Country
1 SALM, Gaia-Marianna   Tallinna Mõõk  EST 
2 GEDZO, Leon   Sbsk Draakon  EST 
3 PREDE, Oliver   Tallinna Mõõk  EST 
4 JAKIMOV, Ruslan   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
5 RAID, Daniel Andreas   Tallinna Mõõk  EST 
6 TAFENAU, Kasper   Tallinna Mõõk  EST 
7 SALM, Juhan   Tallinna Mõõk  EST 
8 MOOSUS, Martti   Tallinna Mõõk  EST 
9 HARK, Anu 10031993001    EST 
10 SHAPOVALOV, Kirill   Sbsk Draakon  EST 
11 SALM, Markus   Tallinna Mõõk  EST 
12 ALTUNIN, Valentin   Sbsk Draakon  EST 
13 TAMMISTE, Paul Mark   Tallinna Mõõk  EST 
14 PIHLAKAS, Karl Markus   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
15 PALUSAAR, Nikita   Tallinna Mõõk  EST 
16 SHISHIKIN, Sergei   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
17 GLINKIN, Kärol-Liina   Tallinna Mõõk  EST 
18 KUZNETSOVA, Natalia 16111975000  Epee Export / TM/Harrastajad  EST 
19 NOVOSJOLOVA, Luiza   Le Glaive  EST 
20 BEIMANOVA, Karina   Tallinna Mõõk  EST 
21 TUHA, Oskar   Le Glaive  EST 
22 BORISOVA, Marina 12011976001  Epee Export / TM/Harrastajad  EST 
23 FALTIS, Helene   Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 PALUSAAR, Nikita TM  EST 
2 RAID, Daniel Andreas TM  EST 
3 SALM, Markus TM  EST 
4 SALM, Gaia-Marianna TM  EST 
5 TAFENAU, Kasper TM  EST 
6 PREDE, Oliver TM  EST 
7 JAKIMOV, Ruslan 10  TM / TMH  EST 
8 SALM, Juhan 11  TM  EST 
9 SHISHIKIN, Sergei 12  TM / TMH  EST 
10 NOVOSJOLOVA, Luiza 15  LG  EST 
11 TAMMISTE, Paul Mark 16  TM  EST 
12 BEIMANOVA, Karina 24  TM  EST 
13 MOOSUS, Martti 25  TM  EST 
14 PIHLAKAS, Karl Markus 27  TM / TMH  EST 
15 KUZNETSOVA, Natalia 30  EEX / TMH  EST 
16 ALTUNIN, Valentin 31  SBSKD  EST 
17 SHAPOVALOV, Kirill 34  SBSKD  EST 
18 BORISOVA, Marina 35  EEX / TMH  EST 
19 GLINKIN, Kärol-Liina 38  TM  EST 
20 TUHA, Oskar 39  LG  EST 
21 FALTIS, Helene 49  TM  EST 
22 HARK, Anu 999    EST 
23 GEDZO, Leon 999  SBSKD  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
PALUSAAR, Nikita
TM / EST
1 D1 D3 V5 D2 1 0,25 11 18 -7
ALTUNIN, Valentin
SBSKD / EST
2 V5 D3 V5 D4 2 0,50 17 13 +4
SHISHIKIN, Sergei
TM / EST
3 V5 V5 V5 D4 3 0,75 19 11 +8
BORISOVA, Marina
EEX / EST
4 D3 D2 D0 D1 0 0,00 6 20 -14
SALM, Juhan
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 4 1,00 20 11 +9

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
GLINKIN, Kärol-Liina
TM / EST
1 D2 D3 V5 V5 D2 2 0,40 17 21 -4
JAKIMOV, Ruslan
TM / EST
2 V5 D2 V5 V5 D3 3 0,60 20 18 +2
RAID, Daniel Andreas
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 11 +14
NOVOSJOLOVA, Luiza
LG / EST
4 D2 D2 D0 D3 V5 1 0,20 12 21 -9
KUZNETSOVA, Natalia
EEX / EST
5 D4 D4 D3 V5 D2 1 0,20 18 23 -5
SHAPOVALOV, Kirill
SBSKD / EST
6 V5 V5 D3 D1 V5 3 0,60 19 17 +2

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
TUHA, Oskar
LG / EST
1 D3 D4 D3 D2 D0 0 0,00 12 25 -13
TAMMISTE, Paul Mark
TM / EST
2 V5 D3 V5 D3 D4 2 0,40 20 21 -1
PREDE, Oliver
TM / EST
3 V5 V5 D1 V5 V5 4 0,80 21 16 +5
GEDZO, Leon
SBSKD / EST
4 V5 D3 V5 D3 V5 3 0,60 21 17 +4
PIHLAKAS, Karl Markus
TM / EST
5 V5 V5 D0 V5 D3 3 0,60 18 18 0
SALM, Markus
TM / EST
6 V5 V5 D4 D3 V5 3 0,60 22 17 +5

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
HARK, Anu
EST
1 V5 D3 D3 V5 V5 3 0,60 21 19 +2
BEIMANOVA, Karina
TM / EST
2 D3 D2 D2 V5 D0 1 0,20 12 22 -10
MOOSUS, Martti
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 D4 4 0,80 24 16 +8
SALM, Gaia-Marianna
TM / EST
4 V5 V5 D4 V5 D4 3 0,60 23 17 +6
FALTIS, Helene
TM / EST
5 D2 D2 D2 D2 D0 0 0,00 8 25 -17
TAFENAU, Kasper
TM / EST
6 D4 V5 V5 V5 V5 4 0,80 24 13 +11



Round #2 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 RAID, Daniel Andreas TM  EST  1,00  25  11  +14  Advanced
2 SALM, Juhan 11  TM  EST  1,00  20  11  +9  Advanced
3 TAFENAU, Kasper TM  EST  0,80  24  13  +11  Advanced
4 MOOSUS, Martti 25  TM  EST  0,80  24  16  +8  Advanced
5 PREDE, Oliver TM  EST  0,80  21  16  +5  Advanced
6 SHISHIKIN, Sergei 12  TM / TMH  EST  0,75  19  11  +8  Advanced
7 SALM, Gaia-Marianna TM  EST  0,60  23  17  +6  Advanced
8 SALM, Markus TM  EST  0,60  22  17  +5  Advanced
9 GEDZO, Leon 999  SBSKD  EST  0,60  21  17  +4  Advanced
10 HARK, Anu 999    EST  0,60  21  19  +2  Advanced
11 JAKIMOV, Ruslan 10  TM / TMH  EST  0,60  20  18  +2  Advanced
12 SHAPOVALOV, Kirill 34  SBSKD  EST  0,60  19  17  +2  Advanced
13 PIHLAKAS, Karl Markus 27  TM / TMH  EST  0,60  18  18  Advanced
14 ALTUNIN, Valentin 31  SBSKD  EST  0,50  17  13  +4  Advanced
15 TAMMISTE, Paul Mark 16  TM  EST  0,40  20  21  -1  Advanced
16 GLINKIN, Kärol-Liina 38  TM  EST  0,40  17  21  -4  Advanced
17 PALUSAAR, Nikita TM  EST  0,25  11  18  -7  Advanced
18 KUZNETSOVA, Natalia 30  EEX / TMH  EST  0,20  18  23  -5  Advanced
19 NOVOSJOLOVA, Luiza 15  LG  EST  0,20  12  21  -9  Advanced
20 BEIMANOVA, Karina 24  TM  EST  0,20  12  22  -10  Advanced
21 TUHA, Oskar 39  LG  EST  0,00  12  25  -13  Advanced
22 BORISOVA, Marina 35  EEX / TMH  EST  0,00  20  -14  Advanced
23 FALTIS, Helene 49  TM  EST  0,00  25  -17  Advanced

Round #2 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
           
(1) RAID, Daniel Andreas 
TM / EST  (1) RAID, Daniel Andreas 
(32) -BYE-   
    (1) RAID, Daniel Andreas 
(17) PALUSAAR, Nikita    15 - 12 
TM / EST  (16) PALUSAAR, Nikita   
(16) GLINKIN, Kärol-Liina  15 - 10   
TM / EST    (1) GEDZO, Leon 
(9) GEDZO, Leon    15 - 6 
SBSKD / EST  (9) GEDZO, Leon     
(24) -BYE-       
    (8) GEDZO, Leon   
(25) -BYE-    15 - 6   
  (8) SALM, Markus   
(8) SALM, Markus     
TM / EST    (1) GEDZO, Leon 
(5) PREDE, Oliver    15 - 8 
TM / EST  (5) PREDE, Oliver     
(28) -BYE-       
    (5) PREDE, Oliver     
(21) TUHA, Oskar    14 - 9     
LG / EST  (12) SHAPOVALOV, Kirill       
(12) SHAPOVALOV, Kirill  15 - 10       
SBSKD / EST    (4) PREDE, Oliver   
(13) PIHLAKAS, Karl Markus    11 - 10   
TM / EST  (13) PIHLAKAS, Karl Markus     
(20) BEIMANOVA, Karina  15 - 7     
TM / EST    (4) MOOSUS, Martti   
(29) -BYE-    11 - 9   
  (4) MOOSUS, Martti   
(4) MOOSUS, Martti     
TM / EST    (1) SALM, Gaia-Marianna 
(3) TAFENAU, Kasper    15 - 13 
TM / EST  (3) TAFENAU, Kasper     
(30) -BYE-       
    (3) TAFENAU, Kasper     
(19) NOVOSJOLOVA, Luiza    15 - 12     
LG / EST  (14) ALTUNIN, Valentin       
(14) ALTUNIN, Valentin  13 - 10       
SBSKD / EST    (3) JAKIMOV, Ruslan     
(11) JAKIMOV, Ruslan    15 - 14     
TM / EST  (11) JAKIMOV, Ruslan         
(22) BORISOVA, Marina  15 - 10         
EEX / EST    (6) JAKIMOV, Ruslan       
(27) -BYE-    15 - 13       
  (6) SHISHIKIN, Sergei       
(6) SHISHIKIN, Sergei         
TM / EST    (2) SALM, Gaia-Marianna   
(7) SALM, Gaia-Marianna    15 - 10   
TM / EST  (7) SALM, Gaia-Marianna     
(26) -BYE-       
    (7) SALM, Gaia-Marianna     
(23) FALTIS, Helene    7 - 4     
TM / EST  (10) HARK, Anu       
(10) HARK, Anu  15 - 3       
EST    (2) SALM, Gaia-Marianna   
(15) TAMMISTE, Paul Mark    5 - 4   
TM / EST  (15) TAMMISTE, Paul Mark     
(18) KUZNETSOVA, Natalia  14 - 12     
EEX / EST    (2) SALM, Juhan   
(31) -BYE-    11 - 10   
  (2) SALM, Juhan   
(2) SALM, Juhan     
TM / EST   

Bronze Medal  
   
(4) PREDE, Oliver 
TM / EST  (3) PREDE, Oliver 
(3) JAKIMOV, Ruslan  15 - 10 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) RAID, Daniel Andreas 
TM / EST  (5) RAID, Daniel Andreas 
(5) MOOSUS, Martti  15 - 11 
TM / EST    (5) RAID, Daniel Andreas 
(6) TAFENAU, Kasper    15 - 11 
TM / EST  (6) TAFENAU, Kasper   
(7) SALM, Juhan  15 - 6   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) MOOSUS, Martti 
TM / EST  (7) SALM, Juhan 
(7) SALM, Juhan  15 - 14 
TM / EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) PALUSAAR, Nikita 
TM / EST  (9) SALM, Markus 
(9) SALM, Markus  15 - 7 
TM / EST    (9) SHAPOVALOV, Kirill 
(12) SHAPOVALOV, Kirill    14 - 13 
SBSKD / EST  (12) SHAPOVALOV, Kirill   
(13) PIHLAKAS, Karl Markus  15 - 12   
TM / EST    (9) HARK, Anu 
(14) ALTUNIN, Valentin    14 - 8 
SBSKD / EST  (11) ALTUNIN, Valentin     
(11) SHISHIKIN, Sergei  15 - 11     
TM / EST    (10) HARK, Anu   
(10) HARK, Anu    13 - 12   
EST  (10) HARK, Anu   
(15) TAMMISTE, Paul Mark  15 - 12   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) SALM, Markus 
TM / EST  (11) SALM, Markus 
(11) ALTUNIN, Valentin  12 - 10 
SBSKD / EST   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) PALUSAAR, Nikita 
TM / EST  (13) PIHLAKAS, Karl Markus 
(13) PIHLAKAS, Karl Markus  15 - 14 
TM / EST    (13) TAMMISTE, Paul Mark 
(14) SHISHIKIN, Sergei    15 - 14 
TM / EST  (14) TAMMISTE, Paul Mark   
(15) TAMMISTE, Paul Mark  15 - 8   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) PALUSAAR, Nikita 
TM / EST  (15) PALUSAAR, Nikita 
(15) SHISHIKIN, Sergei  15 - 8 
TM / EST