Final Results
Place Name Member # Club(s) Country
1 SALM, Juhan   Tallinna Mõõk  EST 
2 FADEJEV, Dmitri   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
3 PALUSAAR, Nikita   Tallinna Mõõk  EST 
4 SALM, Gaia-Marianna   Tallinna Mõõk  EST 
5 SALM, Markus   Tallinna Mõõk  EST 
6 MOOSUS, Martti   Tallinna Mõõk  EST 
7 TAFENAU, Kasper   Tallinna Mõõk  EST 
8 TALPSEP, Kaur   Modern Pentathlon / TM/Harrastajad  EST 
9 LINNAMÄGI, Georg   Tallinna Mõõk  EST 
10 ZURBA, Ilja   Tallinna Mõõk  EST 
11 PREDE, Oliver   Tallinna Mõõk  EST 
12 TAMMISTE, Paul Mark   Tallinna Mõõk  EST 
13 BEIMANOVA, Karina   Tallinna Mõõk  EST 
14 NOVOSJOLOVA, Luiza   Le Glaive  EST 
15 MATSKEVITŠ, Iris-Maria   Tallinna Mõõk  EST 
16 JAKIMOV, Ruslan   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
17 RAID, Daniel Andreas   Tallinna Mõõk  EST 
18 PIHLAKAS, Karl Markus   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
19 SHISHIKIN, Sergei   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
20 KUZNETSOVA, Natalia 16111975000  Epee Export / TM/Harrastajad  EST 
21 ILVES, Karl Rasmus   Tallinna Mõõk  EST 
22 TUHA, Oskar   Le Glaive  EST 
23 GLINKIN, Kärol-Liina   Tallinna Mõõk  EST 
24 KÕIV, Hip   Epee Export / TM/Harrastajad  EST 
25 BORISOVA, Marina 12011976001  Epee Export / TM/Harrastajad  EST 
26 FALTIS, Helene   Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 PALUSAAR, Nikita TM  EST 
2 RAID, Daniel Andreas TM  EST 
3 ZURBA, Ilja TM  EST 
4 FADEJEV, Dmitri TM / TMH  EST 
5 SALM, Markus TM  EST 
6 TAFENAU, Kasper TM  EST 
7 SALM, Gaia-Marianna TM  EST 
8 LINNAMÄGI, Georg TM  EST 
9 JAKIMOV, Ruslan TM / TMH  EST 
10 PREDE, Oliver 10  TM  EST 
11 SHISHIKIN, Sergei 13  TM / TMH  EST 
12 NOVOSJOLOVA, Luiza 17  LG  EST 
13 ILVES, Karl Rasmus 19  TM  EST 
14 TAMMISTE, Paul Mark 20  TM  EST 
15 SALM, Juhan 21  TM  EST 
16 MATSKEVITŠ, Iris-Maria 22  TM  EST 
17 BEIMANOVA, Karina 27  TM  EST 
18 BORISOVA, Marina 31  EEX / TMH  EST 
19 PIHLAKAS, Karl Markus 32  TM / TMH  EST 
20 TALPSEP, Kaur 33  MP / TMH  EST 
21 KUZNETSOVA, Natalia 35  EEX / TMH  EST 
22 KÕIV, Hip 36  EEX / TMH  EST 
23 GLINKIN, Kärol-Liina 40  TM  EST 
24 MOOSUS, Martti 43  TM  EST 
25 TUHA, Oskar 44  LG  EST 
26 FALTIS, Helene 51  TM  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
LINNAMÄGI, Georg
TM / EST
1 D3 V5 D4 V5 V5 D2 3 0,50 24 25 -1
JAKIMOV, Ruslan
TM / EST
2 V5 D3 V5 D2 V5 D4 3 0,50 24 22 +2
BEIMANOVA, Karina
TM / EST
3 D3 V5 D1 V5 V5 D0 3 0,50 19 22 -3
MATSKEVITŠ, Iris-Maria
TM / EST
4 V5 D4 V5 V5 V5 V5 5 0,83 29 20 +9
KUZNETSOVA, Natalia
EEX / EST
5 D4 V5 D4 D4 V5 D2 2 0,33 24 23 +1
FALTIS, Helene
TM / EST
6 D3 D0 D0 D3 D1 D2 0 0,00 9 30 -21
PALUSAAR, Nikita
TM / EST
7 V5 V5 V5 D3 V5 V5 5 0,83 28 15 +13

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
SALM, Juhan
TM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 8 +17
RAID, Daniel Andreas
TM / EST
2 D4 D3 D3 V5 V5 2 0,40 20 18 +2
SALM, Gaia-Marianna
TM / EST
3 D1 V5 V5 V5 V5 4 0,80 21 19 +2
PREDE, Oliver
TM / EST
4 D0 V5 D4 V5 V5 3 0,60 19 17 +2
GLINKIN, Kärol-Liina
TM / EST
5 D3 D2 D4 D1 V5 1 0,20 15 24 -9
BORISOVA, Marina
EEX / EST
6 D0 D1 D3 D3 D4 0 0,00 11 25 -14

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
TAFENAU, Kasper
TM / EST
1 V5 D3 V5 V5 V5 4 0,80 23 14 +9
ZURBA, Ilja
TM / EST
2 D1 V5 V5 D1 V5 3 0,60 17 20 -3
TAMMISTE, Paul Mark
TM / EST
3 V5 D4 V5 V5 D3 3 0,60 22 19 +3
TUHA, Oskar
LG / EST
4 D3 D2 D2 D3 V5 1 0,20 15 23 -8
PIHLAKAS, Karl Markus
TM / EST
5 D3 V5 D4 V5 D3 2 0,40 20 19 +1
SHISHIKIN, Sergei
TM / EST
6 D2 D4 V5 D3 V5 2 0,40 19 21 -2

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
MOOSUS, Martti
TM / EST
1 V5 D3 V5 V5 D1 V5 4 0,67 24 19 +5
ILVES, Karl Rasmus
TM / EST
2 D1 D2 D4 V5 V5 D1 2 0,33 18 26 -8
SALM, Markus
TM / EST
3 V5 V5 D3 V5 D0 V5 4 0,67 23 16 +7
NOVOSJOLOVA, Luiza
LG / EST
4 D4 V5 V5 D2 D0 V5 3 0,50 21 24 -3
KÕIV, Hip
EEX / EST
5 D2 D4 D0 V5 D4 D2 1 0,17 17 27 -10
FADEJEV, Dmitri
TM / EST
6 V5 D2 V5 V5 V5 D4 4 0,67 26 15 +11
TALPSEP, Kaur
MP / EST
7 D2 V5 D1 D2 V5 V5 3 0,50 20 22 -2



Round #2 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 SALM, Juhan 21  TM  EST  1,00  25  +17  Advanced
2 PALUSAAR, Nikita TM  EST  0,83  28  15  +13  Advanced
3 MATSKEVITŠ, Iris-Maria 22  TM  EST  0,83  29  20  +9  Advanced
4 TAFENAU, Kasper TM  EST  0,80  23  14  +9  Advanced
5 SALM, Gaia-Marianna TM  EST  0,80  21  19  +2  Advanced
6 FADEJEV, Dmitri TM / TMH  EST  0,67  26  15  +11  Advanced
7 SALM, Markus TM  EST  0,67  23  16  +7  Advanced
8 MOOSUS, Martti 43  TM  EST  0,67  24  19  +5  Advanced
9 TAMMISTE, Paul Mark 20  TM  EST  0,60  22  19  +3  Advanced
10 PREDE, Oliver 10  TM  EST  0,60  19  17  +2  Advanced
11 ZURBA, Ilja TM  EST  0,60  17  20  -3  Advanced
12 JAKIMOV, Ruslan TM / TMH  EST  0,50  24  22  +2  Advanced
13 LINNAMÄGI, Georg TM  EST  0,50  24  25  -1  Advanced
14 TALPSEP, Kaur 33  MP / TMH  EST  0,50  20  22  -2  Advanced
15 NOVOSJOLOVA, Luiza 17  LG  EST  0,50  21  24  -3  Advanced
16 BEIMANOVA, Karina 27  TM  EST  0,50  19  22  -3  Advanced
17 RAID, Daniel Andreas TM  EST  0,40  20  18  +2  Eliminated
18 PIHLAKAS, Karl Markus 32  TM / TMH  EST  0,40  20  19  +1  Eliminated
19 SHISHIKIN, Sergei 13  TM / TMH  EST  0,40  19  21  -2  Eliminated
20 KUZNETSOVA, Natalia 35  EEX / TMH  EST  0,33  24  23  +1  Eliminated
21 ILVES, Karl Rasmus 19  TM  EST  0,33  18  26  -8  Eliminated
22 TUHA, Oskar 44  LG  EST  0,20  15  23  -8  Eliminated
23 GLINKIN, Kärol-Liina 40  TM  EST  0,20  15  24  -9  Eliminated
24 KÕIV, Hip 36  EEX / TMH  EST  0,17  17  27  -10  Eliminated
25 BORISOVA, Marina 31  EEX / TMH  EST  0,00  11  25  -14  Eliminated
26 FALTIS, Helene 51  TM  EST  0,00  30  -21  Eliminated

Round #2 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
         
(1) SALM, Juhan 
TM / EST  (1) SALM, Juhan 
(16) BEIMANOVA, Karina  15 - 2 
TM / EST    (1) SALM, Juhan 
(9) TAMMISTE, Paul Mark    15 - 11 
TM / EST  (8) MOOSUS, Martti   
(8) MOOSUS, Martti  6 - 5   
TM / EST    (1) SALM, Juhan 
(5) SALM, Gaia-Marianna    15 - 10 
TM / EST  (5) SALM, Gaia-Marianna     
(12) JAKIMOV, Ruslan  15 - 6     
TM / EST    (4) SALM, Gaia-Marianna   
(13) LINNAMÄGI, Georg    15 - 11   
TM / EST  (4) TAFENAU, Kasper   
(4) TAFENAU, Kasper  15 - 8   
TM / EST    (1) SALM, Juhan 
(3) MATSKEVITŠ, Iris-Maria    15 - 8 
TM / EST  (3) TALPSEP, Kaur     
(14) TALPSEP, Kaur  15 - 6     
MP / EST    (3) FADEJEV, Dmitri     
(11) ZURBA, Ilja    13 - 11     
TM / EST  (6) FADEJEV, Dmitri       
(6) FADEJEV, Dmitri  15 - 14       
TM / EST    (2) FADEJEV, Dmitri   
(7) SALM, Markus    13 - 8   
TM / EST  (7) SALM, Markus     
(10) PREDE, Oliver  15 - 9     
TM / EST    (2) PALUSAAR, Nikita   
(15) NOVOSJOLOVA, Luiza    14 - 12   
LG / EST  (2) PALUSAAR, Nikita   
(2) PALUSAAR, Nikita  13 - 10   
TM / EST   

Bronze Medal  
   
(4) SALM, Gaia-Marianna 
TM / EST  (3) PALUSAAR, Nikita 
(3) PALUSAAR, Nikita  15 - 13 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) MOOSUS, Martti 
TM / EST  (5) MOOSUS, Martti 
(5) TAFENAU, Kasper  13 - 12 
TM / EST    (5) SALM, Markus 
(6) TALPSEP, Kaur    15 - 9 
MP / EST  (6) SALM, Markus   
(7) SALM, Markus  15 - 14   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) TAFENAU, Kasper 
TM / EST  (7) TAFENAU, Kasper 
(7) TALPSEP, Kaur  15 - 10 
MP / EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) BEIMANOVA, Karina 
TM / EST  (9) TAMMISTE, Paul Mark 
(9) TAMMISTE, Paul Mark  15 - 6 
TM / EST    (9) LINNAMÄGI, Georg 
(12) JAKIMOV, Ruslan    14 - 10 
TM / EST  (12) LINNAMÄGI, Georg   
(13) LINNAMÄGI, Georg  15 - 9   
TM / EST    (9) LINNAMÄGI, Georg 
(14) MATSKEVITŠ, Iris-Maria    15 - 9 
TM / EST  (11) ZURBA, Ilja     
(11) ZURBA, Ilja  15 - 8     
TM / EST    (10) ZURBA, Ilja   
(10) PREDE, Oliver    15 - 9   
TM / EST  (10) PREDE, Oliver   
(15) NOVOSJOLOVA, Luiza  14 - 13   
LG / EST   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) TAMMISTE, Paul Mark 
TM / EST  (11) PREDE, Oliver 
(11) PREDE, Oliver  13 - 12 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) BEIMANOVA, Karina 
TM / EST  (13) BEIMANOVA, Karina 
(13) JAKIMOV, Ruslan  15 - 11 
TM / EST    (13) BEIMANOVA, Karina 
(14) MATSKEVITŠ, Iris-Maria    12 - 7 
TM / EST  (14) NOVOSJOLOVA, Luiza   
(15) NOVOSJOLOVA, Luiza  15 - 14   
LG / EST   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) JAKIMOV, Ruslan 
TM / EST  (15) MATSKEVITŠ, Iris-Maria 
(15) MATSKEVITŠ, Iris-Maria  15 - 8 
TM / EST