Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Šhapovalov, Kirill SBSK Draakon  EST 
2 Novoseltsev, Ivan SBSK Draakon  EST 
3 Tobias, Erik SBSK Draakon  EST 
4 Doronin, Nikita SBSK Draakon  EST 
5 Pevkur, Jan Joonas Tallinna Mõõk  EST 
6 Aus, Sandra Tallinna Mõõk  EST 
7 Nilisk, Kristiin Tallinna Mõõk  EST 
8 Murumaa, Mathias Tallinna Mõõk  EST 
9 Daniel, Ait SBSK Draakon  EST 
10 Anis, Dinara Tallinna Mõõk  EST 
11 Velleste, Karoliina Tallinna Mõõk  EST 
12 Kuznetsov, Daniil Tallinna Mõõk  EST 
13 Šitikov, Nikita Tallinna Mõõk  EST 
14 Sepp, Laura Tallinna Mõõk  EST 
15 Amelia, Ait SBSK Draakon  EST 
16 Lauri, Mati Tallinna Mõõk  EST 
17 Maripuu, Marian Tallinna Mõõk  EST 
18 Grišakov, Arina Tallinna Mõõk  EST 
19 Tombach, Elisa Tallinna Mõõk  EST 
20 Matskevitš, Egor Tallinna Mõõk  EST 
21 Meier, Jaan Tallinna Mõõk  EST 
22 Järv, Marianne Tallinna Mõõk  EST 
23 Koobas, Laura Tallinna Mõõk  EST 
24 Simušina, Evgenia Tallinna Mõõk  EST 
25 Lukina, Anastassia Tallinna Mõõk  EST 
26 Ristjan, Marlene Tallinna Mõõk  EST 
27 Karafin, Eliise Tallinna Mõõk  EST 
28 Vassiljev, Mihhail Tallinna Mõõk  EST 
29 Vassiljeva, Maria Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Pevkur, Jan Joonas TM  EST 
2 Nilisk, Kristiin TM  EST 
3 Velleste, Karoliina TM  EST 
4 Sepp, Laura TM  EST 
5 Murumaa, Mathias TM  EST 
6 Anis, Dinara TM  EST 
7 Šitikov, Nikita TM  EST 
8 Kuznetsov, Daniil TM  EST 
9 Aus, Sandra TM  EST 
10 Matskevitš, Egor 11  TM  EST 
11 Lauri, Mati 12  TM  EST 
12 Koobas, Laura 13  TM  EST 
13 Meier, Jaan 16  TM  EST 
14 Maripuu, Marian 20  TM  EST 
15 Tombach, Elisa 21  TM  EST 
16 Vassiljev, Mihhail 23  TM  EST 
17 Karafin, Eliise 24  TM  EST 
18 Lukina, Anastassia   TM  EST 
19 Grišakov, Arina   TM  EST 
20 Doronin, Nikita   SBSKD  EST 
21 Ristjan, Marlene   TM  EST 
22 Amelia, Ait   SBSKD  EST 
23 Šhapovalov, Kirill   SBSKD  EST 
24 Tobias, Erik   SBSKD  EST 
25 Järv, Marianne   TM  EST 
26 Simušina, Evgenia   TM  EST 
27 Novoseltsev, Ivan   SBSKD  EST 
28 Daniel, Ait   SBSKD  EST 
29 Vassiljeva, Maria   TM  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Doronin, Nikita
SBSKD / EST
1 V5 V5 V5 V5 4 1,00 20 11 +9
Lauri, Mati
TM / EST
2 D4 V5 D1 V5 2 0,50 15 14 +1
Matskevitš, Egor
TM / EST
3 D4 D3 D1 V5 1 0,25 13 15 -2
Pevkur, Jan Joonas
TM / EST
4 D3 V5 V5 V5 3 0,75 18 7 +11
Ristjan, Marlene
TM / EST
5 D0 D1 D0 D0 0 0,00 1 20 -19

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Amelia, Ait
SBSKD / EST
1 D0 V5 V5 V5 D0 3 0,60 15 10 +5
Aus, Sandra
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 D2 4 0,80 22 9 +13
Koobas, Laura
TM / EST
3 D0 D3 D3 V5 D0 1 0,20 11 20 -9
Grišakov, Arina
TM / EST
4 D0 D1 V5 V5 D0 2 0,40 11 18 -7
Vassiljeva, Maria
TM / EST
5 D0 D0 D0 D0 D0 0 0,00 0 25 -25
Nilisk, Kristiin
TM / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 2 +23

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Meier, Jaan
TM / EST
1 D2 V5 D2 D4 D3 1 0,20 16 23 -7
Daniel, Ait
SBSKD / EST
2 V5 V5 V5 D3 D4 3 0,60 22 14 +8
Lukina, Anastassia
TM / EST
3 D3 D1 D1 D2 D2 0 0,00 9 25 -16
Velleste, Karoliina
TM / EST
4 V5 D1 V5 V5 D3 3 0,60 19 15 +4
Kuznetsov, Daniil
TM / EST
5 V5 V5 V5 D2 V5 4 0,80 22 17 +5
Šhapovalov, Kirill
SBSKD / EST
6 V5 V5 V5 V5 D3 4 0,80 23 17 +6

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Karafin, Eliise
TM / EST
1 D0 D2 D0 D2 D0 0 0,00 4 25 -21
Šitikov, Nikita
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 D1 4 0,80 21 11 +10
Simušina, Evgenia
TM / EST
3 V5 D0 D0 D0 D0 1 0,20 5 22 -17
Sepp, Laura
TM / EST
4 V5 D4 V5 V5 D2 3 0,60 21 11 +10
Maripuu, Marian
TM / EST
5 V5 D2 V5 D1 D3 2 0,40 16 17 -1
Tobias, Erik
SBSKD / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 6 +19

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Novoseltsev, Ivan
SBSKD / EST
1 D4 V5 V5 D3 V5 3 0,60 22 11 +11
Anis, Dinara
TM / EST
2 V5 V5 V5 D2 V5 4 0,80 22 9 +13
Vassiljev, Mihhail
TM / EST
3 D0 D0 D0 D1 D2 0 0,00 3 25 -22
Järv, Marianne
TM / EST
4 D0 D0 V5 D3 D4 1 0,20 12 20 -8
Murumaa, Mathias
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 9 +16
Tombach, Elisa
TM / EST
6 D1 D0 V5 V5 D0 2 0,40 11 21 -10



Round #2 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Nilisk, Kristiin TM  EST  1,00  25  +23  Advanced
2 Tobias, Erik   SBSKD  EST  1,00  25  +19  Advanced
3 Murumaa, Mathias TM  EST  1,00  25  +16  Advanced
4 Doronin, Nikita   SBSKD  EST  1,00  20  11  +9  Advanced
5T Anis, Dinara TM  EST  0,80  22  +13  Advanced
5T Aus, Sandra TM  EST  0,80  22  +13  Advanced
7 Šitikov, Nikita TM  EST  0,80  21  11  +10  Advanced
8 Šhapovalov, Kirill   SBSKD  EST  0,80  23  17  +6  Advanced
9 Kuznetsov, Daniil TM  EST  0,80  22  17  +5  Advanced
10 Pevkur, Jan Joonas TM  EST  0,75  18  +11  Advanced
11 Novoseltsev, Ivan   SBSKD  EST  0,60  22  11  +11  Advanced
12 Sepp, Laura TM  EST  0,60  21  11  +10  Advanced
13 Daniel, Ait   SBSKD  EST  0,60  22  14  +8  Advanced
14 Amelia, Ait   SBSKD  EST  0,60  15  10  +5  Advanced
15 Velleste, Karoliina TM  EST  0,60  19  15  +4  Advanced
16 Lauri, Mati 12  TM  EST  0,50  15  14  +1  Advanced
17 Maripuu, Marian 20  TM  EST  0,40  16  17  -1  Eliminated
18 Grišakov, Arina   TM  EST  0,40  11  18  -7  Eliminated
19 Tombach, Elisa 21  TM  EST  0,40  11  21  -10  Eliminated
20 Matskevitš, Egor 11  TM  EST  0,25  13  15  -2  Eliminated
21 Meier, Jaan 16  TM  EST  0,20  16  23  -7  Eliminated
22 Järv, Marianne   TM  EST  0,20  12  20  -8  Eliminated
23 Koobas, Laura 13  TM  EST  0,20  11  20  -9  Eliminated
24 Simušina, Evgenia   TM  EST  0,20  22  -17  Eliminated
25 Lukina, Anastassia   TM  EST  0,00  25  -16  Eliminated
26 Ristjan, Marlene   TM  EST  0,00  20  -19  Eliminated
27 Karafin, Eliise 24  TM  EST  0,00  25  -21  Eliminated
28 Vassiljev, Mihhail 23  TM  EST  0,00  25  -22  Eliminated
29 Vassiljeva, Maria   TM  EST  0,00  25  -25  Eliminated

Round #2 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) Nilisk, Kristiin 
TM / EST  (1) Nilisk, Kristiin 
(16) Lauri, Mati  15 - 5 
TM / EST    (8) Šhapovalov, Kirill 
(9) Kuznetsov, Daniil    14 - 6 
TM / EST  (8) Šhapovalov, Kirill   
(8) Šhapovalov, Kirill  15 - 3   
SBSKD / EST    (8) Šhapovalov, Kirill 
(5T) Aus, Sandra    15 - 7 
TM / EST  (5T) Aus, Sandra     
(12) Sepp, Laura  12 - 11     
TM / EST    (4) Doronin, Nikita   
(13) Daniel, Ait    10 - 9   
SBSKD / EST  (4) Doronin, Nikita   
(4) Doronin, Nikita  13 - 12   
SBSKD / EST    (8) Šhapovalov, Kirill 
(3) Murumaa, Mathias    15 - 9 
TM / EST  (3) Murumaa, Mathias     
(14) Amelia, Ait  15 - 12     
SBSKD / EST    (11) Novoseltsev, Ivan     
(11) Novoseltsev, Ivan    15 - 10     
SBSKD / EST  (11) Novoseltsev, Ivan       
(5T) Anis, Dinara  15 - 13       
TM / EST    (11) Novoseltsev, Ivan   
(7) Šitikov, Nikita    15 - 14   
TM / EST  (10) Pevkur, Jan Joonas     
(10) Pevkur, Jan Joonas  11 - 8     
TM / EST    (2) Tobias, Erik   
(15) Velleste, Karoliina    15 - 10   
TM / EST  (2) Tobias, Erik   
(2) Tobias, Erik  15 - 9   
SBSKD / EST   

Bronze Medal  
   
(4) Doronin, Nikita 
SBSKD / EST  (2) Tobias, Erik 
(2) Tobias, Erik  15 - 6 
SBSKD / EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(1) Nilisk, Kristiin 
TM / EST  (5T) Aus, Sandra 
(5T) Aus, Sandra  11 - 8 
TM / EST    (10) Pevkur, Jan Joonas 
(3) Murumaa, Mathias    4 - 3 
TM / EST  (10) Pevkur, Jan Joonas   
(10) Pevkur, Jan Joonas  15 - 10   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(1) Nilisk, Kristiin 
TM / EST  (1) Nilisk, Kristiin 
(3) Murumaa, Mathias  13 - 12 
TM / EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Lauri, Mati 
TM / EST  (9) Kuznetsov, Daniil 
(9) Kuznetsov, Daniil  12 - 7 
TM / EST    (13) Daniel, Ait 
(12) Sepp, Laura    15 - 9 
TM / EST  (13) Daniel, Ait   
(13) Daniel, Ait  15 - 7   
SBSKD / EST    (13) Daniel, Ait 
(14) Amelia, Ait    6 - 3 
SBSKD / EST  (5T) Anis, Dinara     
(5T) Anis, Dinara  15 - 8     
TM / EST    (5T) Anis, Dinara   
(7) Šitikov, Nikita    15 - 12   
TM / EST  (15) Velleste, Karoliina   
(15) Velleste, Karoliina  10 - 5   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(9) Kuznetsov, Daniil 
TM / EST  (15) Velleste, Karoliina 
(15) Velleste, Karoliina  15 - 4 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Lauri, Mati 
TM / EST  (12) Sepp, Laura 
(12) Sepp, Laura  15 - 6 
TM / EST    (7) Šitikov, Nikita 
(14) Amelia, Ait    13 - 10 
SBSKD / EST  (7) Šitikov, Nikita   
(7) Šitikov, Nikita  15 - 13   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) Lauri, Mati 
TM / EST  (14) Amelia, Ait 
(14) Amelia, Ait  Opponent no-show 
SBSKD / EST