Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Sadam, Taavi Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
2 Fadejev, Dmitri Tallinna Mõõk  EST 
3 Kõiv, Hip Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
4 Borissova, Marina Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
5 Pekkermann, Kaire Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
6 Kuznetsov, Andrei Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
7 Shishikin, Sergei Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
8 Talpsep, Kaur Modern Pentathlon  EST 
9 Hein, Mikk Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
10 Jakimov, Ruslan Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
11 Kuznetsova, Natalia Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
12 Linnamägi, Maarja Tallinna Mõõk  EST 
13 Haller, Christel Tallinna Mõõk  EST 
14 Lutsar, Meelis Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Pekkermann, Kaire TALLM / TM/H  EST 
2 Borissova, Marina TALLM / TM/H  EST 
3 Sadam, Taavi TALLM / TM/H  EST 
4 Shishikin, Sergei TALLM / TM/H  EST 
5 Kõiv, Hip TALLM / TM/H  EST 
6 Hein, Mikk TALLM / TM/H  EST 
7 Jakimov, Ruslan TALLM / TM/H  EST 
8 Kuznetsova, Natalia 10  TALLM / TM/H  EST 
9 Lutsar, Meelis 11  TALLM / TM/H  EST 
10 Kuznetsov, Andrei 13  TALLM / TM/H  EST 
11 Talpsep, Kaur 16  MODERN PENTATHLON  EST 
12 Fadejev, Dmitri 21  TALLM  EST 
13 Linnamägi, Maarja 24  TALLM  EST 
14 Haller, Christel 999  TALLM  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Fadejev, Dmitri
TALLM / EST
1 D3 V5 V5 V5 V5 D3 4 0,67 26 20 +6
Kõiv, Hip
TALLM / EST
2 V5 V5 D2 V5 V5 D0 4 0,67 22 19 +3
Linnamägi, Maarja
TALLM / EST
3 D3 D3 D1 D4 V5 D3 1 0,17 19 26 -7
Pekkermann, Kaire
TALLM / EST
4 D3 V5 V5 V5 V5 D2 4 0,67 25 18 +7
Kuznetsova, Natalia
TALLM / EST
5 D1 D2 V5 D2 V5 D0 2 0,33 15 27 -12
Lutsar, Meelis
TALLM / EST
6 D3 D1 D1 D3 D3 D1 0 0,00 12 30 -18
Shishikin, Sergei
TALLM / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1,00 30 9 +21

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Jakimov, Ruslan
TALLM / EST
1 V5 D2 V5 D0 D3 D1 2 0,33 16 22 -6
Haller, Christel
TALLM / EST
2 D1 D1 D1 D0 D2 D2 0 0,00 7 30 -23
Hein, Mikk
TALLM / EST
3 V5 V5 V5 D3 D1 D1 3 0,50 20 19 +1
Borissova, Marina
TALLM / EST
4 D1 V5 D1 V5 V5 D2 3 0,50 19 19 0
Kuznetsov, Andrei
TALLM / EST
5 V5 V5 V5 D2 V5 D3 4 0,67 25 17 +8
Sadam, Taavi
TALLM / EST
6 V5 V5 V5 D1 D4 D2 3 0,50 22 21 +1
Talpsep, Kaur
MODERN PENTATHLON / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1,00 30 11 +19



Round #2 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Shishikin, Sergei TALLM / TM/H  EST  1,00  30  +21  Advanced
2 Talpsep, Kaur 16  MODERN PENTATHLON  EST  1,00  30  11  +19  Advanced
3 Kuznetsov, Andrei 13  TALLM / TM/H  EST  0,67  25  17  +8  Advanced
4 Pekkermann, Kaire TALLM / TM/H  EST  0,67  25  18  +7  Advanced
5 Fadejev, Dmitri 21  TALLM  EST  0,67  26  20  +6  Advanced
6 Kõiv, Hip TALLM / TM/H  EST  0,67  22  19  +3  Advanced
7 Sadam, Taavi TALLM / TM/H  EST  0,50  22  21  +1  Advanced
8 Hein, Mikk TALLM / TM/H  EST  0,50  20  19  +1  Advanced
9 Borissova, Marina TALLM / TM/H  EST  0,50  19  19  Advanced
10 Jakimov, Ruslan TALLM / TM/H  EST  0,33  16  22  -6  Advanced
11 Kuznetsova, Natalia 10  TALLM / TM/H  EST  0,33  15  27  -12  Advanced
12 Linnamägi, Maarja 24  TALLM  EST  0,17  19  26  -7  Advanced
13 Lutsar, Meelis 11  TALLM / TM/H  EST  0,00  12  30  -18  Advanced
14 Haller, Christel 999  TALLM  EST  0,00  30  -23  Advanced

Round #2 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) Shishikin, Sergei 
TALLM / EST  (1) Shishikin, Sergei 
(16) -BYE-   
    (9) Borissova, Marina 
(9) Borissova, Marina    12 - 11 
TALLM / EST  (9) Borissova, Marina   
(8) Hein, Mikk  15 - 8   
TALLM / EST    (5) Fadejev, Dmitri 
(5) Fadejev, Dmitri    14 - 13 
TALLM / EST  (5) Fadejev, Dmitri     
(12) Linnamägi, Maarja  11 - 10     
TALLM / EST    (5) Fadejev, Dmitri   
(13) Lutsar, Meelis    15 - 14   
TALLM / EST  (4) Pekkermann, Kaire   
(4) Pekkermann, Kaire  15 - 7   
TALLM / EST    (7) Sadam, Taavi 
(3) Kuznetsov, Andrei    15 - 10 
TALLM / EST  (3) Kuznetsov, Andrei     
(14) Haller, Christel  15 - 4     
TALLM / EST    (6) Kõiv, Hip     
(11) Kuznetsova, Natalia    15 - 9     
TALLM / EST  (6) Kõiv, Hip       
(6) Kõiv, Hip  15 - 12       
TALLM / EST    (7) Sadam, Taavi   
(7) Sadam, Taavi    15 - 12   
TALLM / EST  (7) Sadam, Taavi     
(10) Jakimov, Ruslan  15 - 7     
TALLM / EST    (7) Sadam, Taavi   
(15) -BYE-    15 - 8   
  (2) Talpsep, Kaur   
(2) Talpsep, Kaur     
MODERN PENTATHLON / EST   

Bronze Medal  
   
(9) Borissova, Marina 
TALLM / EST  (6) Kõiv, Hip 
(6) Kõiv, Hip  15 - 13 
TALLM / EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(1) Shishikin, Sergei 
TALLM / EST  (4) Pekkermann, Kaire 
(4) Pekkermann, Kaire  15 - 10 
TALLM / EST    (4) Pekkermann, Kaire 
(3) Kuznetsov, Andrei    12 - 8 
TALLM / EST  (3) Kuznetsov, Andrei   
(2) Talpsep, Kaur  8 - 7   
MODERN PENTATHLON / EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(1) Shishikin, Sergei 
TALLM / EST  (1) Shishikin, Sergei 
(2) Talpsep, Kaur  15 - 13 
MODERN PENTATHLON / EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) -BYE- 
  (8) Hein, Mikk 
(8) Hein, Mikk   
TALLM / EST    (8) Hein, Mikk 
(12) Linnamägi, Maarja    15 - 14 
TALLM / EST  (12) Linnamägi, Maarja   
(13) Lutsar, Meelis  12 - 7   
TALLM / EST    (8) Hein, Mikk 
(14) Haller, Christel    15 - 9 
TALLM / EST  (11) Kuznetsova, Natalia     
(11) Kuznetsova, Natalia  15 - 4     
TALLM / EST    (10) Jakimov, Ruslan   
(10) Jakimov, Ruslan    15 - 10   
TALLM / EST  (10) Jakimov, Ruslan   
(15) -BYE-     
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Linnamägi, Maarja 
TALLM / EST  (11) Kuznetsova, Natalia 
(11) Kuznetsova, Natalia  15 - 13 
TALLM / EST   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(8) -BYE- 
  (13) Lutsar, Meelis 
(13) Lutsar, Meelis   
TALLM / EST    (14) Haller, Christel 
(14) Haller, Christel    15 - 14 
TALLM / EST  (14) Haller, Christel   
(7) -BYE-