Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Andresson, Margus Kaitsejõudude SK  EST 
2 Shishikin, Sergei Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
3 Pekkermann, Kaire Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
4 Borissova, Marina Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
5 Talpsep, Kaur Modern Pentathlon  EST 
6 Hein, Mikk Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
7 Lutsar, Meelis Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
8 Linnamägi, Maarja Tallinna Mõõk  EST 
9 Jakimov, Ruslan Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
10 Arrak, Airi Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
11 Kuznetsov, Andrei Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
12 Aljand, Raigo Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Pekkermann, Kaire TALLM / TM/H  EST 
2 Borissova, Marina TALLM / TM/H  EST 
3 Shishikin, Sergei TALLM / TM/H  EST 
4 Hein, Mikk TALLM / TM/H  EST 
5 Jakimov, Ruslan TALLM / TM/H  EST 
6 Lutsar, Meelis 11  TALLM / TM/H  EST 
7 Arrak, Airi 12  TALLM / TM/H  EST 
8 Kuznetsov, Andrei 13  TALLM / TM/H  EST 
9 Andresson, Margus 21  KAITS  EST 
10 Aljand, Raigo 23  TALLM / TM/H  EST 
11 Linnamägi, Maarja 28  TALLM  EST 
12 Talpsep, Kaur   MODERN PENTATHLON  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Andresson, Margus
KAITS / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 9 +16
Hein, Mikk
TALLM / EST
2 D0 V5 D1 D4 D3 1 0,20 13 23 -10
Kuznetsov, Andrei
TALLM / EST
3 D2 D3 D2 V5 D3 1 0,20 15 23 -8
Pekkermann, Kaire
TALLM / EST
4 D3 V5 V5 V5 V5 4 0,80 23 13 +10
Linnamägi, Maarja
TALLM / EST
5 D2 V5 D3 D3 D3 1 0,20 16 24 -8
Jakimov, Ruslan
TALLM / EST
6 D2 V5 V5 D2 V5 3 0,60 19 19 0

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Arrak, Airi
TALLM / EST
1 V5 D3 V5 D4 D1 2 0,40 18 22 -4
Aljand, Raigo
TALLM / EST
2 D3 D0 D3 D2 D1 0 0,00 9 25 -16
Borissova, Marina
TALLM / EST
3 V5 V5 V5 D2 D2 3 0,60 19 17 +2
Lutsar, Meelis
TALLM / EST
4 D4 V5 D4 V5 D3 2 0,40 21 22 -1
Talpsep, Kaur
MODERN PENTATHLON / EST
5 V5 V5 V5 D4 V5 4 0,80 24 17 +7
Shishikin, Sergei
TALLM / EST
6 V5 V5 V5 V5 D4 4 0,80 24 12 +12



Round #2 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Andresson, Margus 21  KAITS  EST  1,00  25  +16  Advanced
2 Shishikin, Sergei TALLM / TM/H  EST  0,80  24  12  +12  Advanced
3 Pekkermann, Kaire TALLM / TM/H  EST  0,80  23  13  +10  Advanced
4 Talpsep, Kaur   MODERN PENTATHLON  EST  0,80  24  17  +7  Advanced
5 Borissova, Marina TALLM / TM/H  EST  0,60  19  17  +2  Advanced
6 Jakimov, Ruslan TALLM / TM/H  EST  0,60  19  19  Advanced
7 Lutsar, Meelis 11  TALLM / TM/H  EST  0,40  21  22  -1  Advanced
8 Arrak, Airi 12  TALLM / TM/H  EST  0,40  18  22  -4  Advanced
9 Linnamägi, Maarja 28  TALLM  EST  0,20  16  24  -8  Advanced
10 Kuznetsov, Andrei 13  TALLM / TM/H  EST  0,20  15  23  -8  Advanced
11 Hein, Mikk TALLM / TM/H  EST  0,20  13  23  -10  Advanced
12 Aljand, Raigo 23  TALLM / TM/H  EST  0,00  25  -16  Advanced

Round #2 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) Andresson, Margus 
KAITS / EST  (1) Andresson, Margus 
(16) -BYE-   
    (1) Andresson, Margus 
(9) Linnamägi, Maarja    15 - 5 
TALLM / EST  (9) Linnamägi, Maarja   
(8) Arrak, Airi  13 - 7   
TALLM / EST    (1) Andresson, Margus 
(5) Borissova, Marina    15 - 5 
TALLM / EST  (5) Borissova, Marina     
(12) Aljand, Raigo  15 - 7     
TALLM / EST    (5) Borissova, Marina   
(13) -BYE-    14 - 11   
  (4) Talpsep, Kaur   
(4) Talpsep, Kaur     
MODERN PENTATHLON / EST    (1) Andresson, Margus 
(3) Pekkermann, Kaire    15 - 7 
TALLM / EST  (3) Pekkermann, Kaire     
(14) -BYE-       
    (3) Pekkermann, Kaire     
(11) Hein, Mikk    15 - 12     
TALLM / EST  (11) Hein, Mikk       
(6) Jakimov, Ruslan  15 - 11       
TALLM / EST    (2) Shishikin, Sergei   
(7) Lutsar, Meelis    15 - 10   
TALLM / EST  (7) Lutsar, Meelis     
(10) Kuznetsov, Andrei  9 - 6     
TALLM / EST    (2) Shishikin, Sergei   
(15) -BYE-    15 - 5   
  (2) Shishikin, Sergei   
(2) Shishikin, Sergei     
TALLM / EST   

Bronze Medal  
   
(5) Borissova, Marina 
TALLM / EST  (3) Pekkermann, Kaire 
(3) Pekkermann, Kaire  15 - 11 
TALLM / EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(9) Linnamägi, Maarja 
TALLM / EST  (4) Talpsep, Kaur 
(4) Talpsep, Kaur  15 - 5 
MODERN PENTATHLON / EST    (4) Talpsep, Kaur 
(11) Hein, Mikk    15 - 10 
TALLM / EST  (11) Hein, Mikk   
(7) Lutsar, Meelis  15 - 9   
TALLM / EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(9) Linnamägi, Maarja 
TALLM / EST  (7) Lutsar, Meelis 
(7) Lutsar, Meelis  15 - 10 
TALLM / EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) -BYE- 
  (8) Arrak, Airi 
(8) Arrak, Airi   
TALLM / EST    (8) Arrak, Airi 
(12) Aljand, Raigo    15 - 8 
TALLM / EST  (12) Aljand, Raigo   
(13) -BYE-     
    (6) Jakimov, Ruslan 
(14) -BYE-    15 - 14 
  (6) Jakimov, Ruslan     
(6) Jakimov, Ruslan       
TALLM / EST    (6) Jakimov, Ruslan   
(10) Kuznetsov, Andrei    10 - 8   
TALLM / EST  (10) Kuznetsov, Andrei   
(15) -BYE-     
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Aljand, Raigo 
TALLM / EST  (10) Kuznetsov, Andrei 
(10) Kuznetsov, Andrei  15 - 5 
TALLM / EST