Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Priimägi, Henrik En Garde  EST 
2 Salm, Markus Tallinna Mõõk  EST 
3T Ait, Daniel Sbsk Draakon  EST 
3T Tobias, Erik Sbsk Draakon  EST 
5 Altunin, Valentin Sbsk Draakon  EST 
6 Lutsenko, Ilja Sbsk Draakon  EST 
7 Shapovalov, Kirill Sbsk Draakon  EST 
8 Tafenau, Kasper Tallinna Mõõk  EST 
9 Novoseltsev, Ivan Sbsk Draakon  EST 
10 Shapovalov, Evgenij   LTU 
11 Vaikšnoras, German Tartu Kalev  EST 
12 Kleštšin, Ivan Tartu Kalev  EST 
13 Korelin, Artjom Rünnak  EST 
14 Puchkovskiy, Mihail   BLR 
15 Germ, Ingemar En Garde  EST 
16 Pevkur, Jan Joonas Tallinna Mõõk  EST 
17 Ivashkov, Ilja   LTU 
18 Filon, Demhan   LTU 
19 Malko, Artur   BLR 
20 Ruus, Teodor Põhjakotkas  EST 
21 Doronin, Nikita Sbsk Draakon  EST 
22 Fanukov, Nikita Sbsk Draakon  EST 
23 Laasik, Oliver En Garde  EST 
24 Tõnisson, Kaspar En Garde  EST 
25 Kuusk, Sebastian Tartu Kalev  EST 
26 Germ, Richard En Garde  EST 
27 Allik, Ott Tartu Kalev  EST 
28 Drajev, Daniel Sbsk Draakon  EST 
29 Lozenko, Makar   LTU 
30 Barõševski, Arseni Tallinna Mõõk  EST 
31 Leinuste, Karl Kristo Tallinna Mõõk  EST 
32 Taru, Krister Kermo Tartu Kalev  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Priimägi, Henrik 192  ENG  EST 
2 Salm, Markus 478  TM  EST 
3 Lutsenko, Ilja 487  SBSKD  EST 
4 Tobias, Erik 491  SBSKD  EST 
5 Shapovalov, Kirill 1004  SBSKD  EST 
6 Altunin, Valentin 1005  SBSKD  EST 
7 Vaikšnoras, German 1006  TK  EST 
8 Tafenau, Kasper 1008  TM  EST 
9 Laasik, Oliver 1009  ENG  EST 
10 Novoseltsev, Ivan 1010  SBSKD  EST 
11 Germ, Richard 1010  ENG  EST 
12 Ait, Daniel 1012  SBSKD  EST 
13 Germ, Ingemar 1013  ENG  EST 
14 Kleštšin, Ivan 1014  TK  EST 
15 Kuusk, Sebastian 1015  TK  EST 
16 Korelin, Artjom 1015  RÜN  EST 
17 Doronin, Nikita 1015  SBSKD  EST 
18 Allik, Ott 1015  TK  EST 
19 Fanukov, Nikita 1015  SBSKD  EST 
20 Drajev, Daniel 1015  SBSKD  EST 
21 Puchkovskiy, Mihail     BLR 
22 Tõnisson, Kaspar   ENG  EST 
23 Lozenko, Makar     LTU 
24 Taru, Krister Kermo   TK  EST 
25 Leinuste, Karl Kristo   TM  EST 
26 Ruus, Teodor   PK  EST 
27 Ivashkov, Ilja     LTU 
28 Pevkur, Jan Joonas   TM  EST 
29 Barõševski, Arseni   TM  EST 
30 Shapovalov, Evgenij     LTU 
31 Filon, Demhan     LTU 
32 Malko, Artur     BLR 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Ait, Daniel
SBSKD / EST
1 V5 V5 D3 V5 D1 V5 4 0,67 24 19 +5
Pevkur, Jan Joonas
TM / EST
2 D1 D2 D1 V5 D2 V5 2 0,33 16 28 -12
Puchkovskiy, Mihail
BLR
3 D4 V5 D3 V5 D4 V5 3 0,50 26 21 +5
Novoseltsev, Ivan
SBSKD / EST
4 V5 V5 V5 V5 D1 V5 5 0,83 26 16 +10
Taru, Krister Kermo
TK / EST
5 D2 D4 D2 D1 D1 D4 0 0,00 14 30 -16
Priimägi, Henrik
ENG / EST
6 V4 V5 V5 V5 V5 V5 6 1,00 29 11 +18
Lozenko, Makar
LTU
7 D3 D4 D2 D3 V5 D2 1 0,17 19 29 -10
Referee(s):
Hanstein, Aariu
ENG / EST

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Drajev, Daniel
SBSKD / EST
1 D1 V5 D0 D3 D3 1 0,20 12 24 -12
Fanukov, Nikita
SBSKD / EST
2 V5 V5 D2 D1 D3 2 0,40 16 16 0
Laasik, Oliver
ENG / EST
3 D4 D2 V4 D1 V5 2 0,40 16 21 -5
Salm, Markus
TM / EST
4 V5 V5 D3 D4 V5 3 0,60 22 12 +10
Kleštšin, Ivan
TK / EST
5 V5 V3 V5 V5 D2 4 0,80 20 14 +6
Malko, Artur
BLR
6 V5 V5 D3 D1 V5 3 0,60 19 18 +1
Referee(s):
Markevičius, Povilas
LTU

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Germ, Richard
ENG / EST
1 D4 D3 D2 D4 V5 1 0,20 18 20 -2
Ruus, Teodor
PK / EST
2 V5 V5 D3 D2 V5 3 0,60 20 20 0
Lutsenko, Ilja
SBSKD / EST
3 V5 D3 V5 V5 V5 4 0,80 23 15 +8
Filon, Demhan
LTU
4 V4 V4 D2 D4 V5 3 0,60 19 16 +3
Tafenau, Kasper
TM / EST
5 V4 V5 D4 V5 D3 3 0,60 21 20 +1
Allik, Ott
TK / EST
6 D2 D4 D1 D1 V5 1 0,20 13 23 -10
Referee(s):
Mutsenik, Stanislav
TK / EST

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Tobias, Erik
SBSKD / EST
1 V5 V5 D4 V5 D2 3 0,60 21 19 +2
Doronin, Nikita
SBSKD / EST
2 D4 V5 D2 V5 D1 2 0,40 17 17 0
Germ, Ingemar
ENG / EST
3 D2 D1 D4 V5 V4 2 0,40 16 19 -3
Vaikšnoras, German
TK / EST
4 V5 V5 V5 V5 D3 4 0,80 23 17 +6
Leinuste, Karl Kristo
TM / EST
5 D3 D1 D1 D2 D3 0 0,00 10 25 -15
Shapovalov, Evgenij
LTU
6 V5 V5 D3 V5 V5 4 0,80 23 13 +10
Referee(s):
Ostrovski, Denis
TK / EST

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Shapovalov, Kirill
SBSKD / EST
1 V5 D4 D4 V5 V5 V5 4 0,67 28 19 +9
Kuusk, Sebastian
TK / EST
2 D3 V5 D2 V1 D1 D0 2 0,33 12 24 -12
Tõnisson, Kaspar
ENG / EST
3 V5 D4 D0 V5 D3 D0 2 0,33 17 27 -10
Altunin, Valentin
SBSKD / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1,00 30 16 +14
Barõševski, Arseni
TM / EST
5 D2 D0 D3 D3 D1 D2 0 0,00 11 26 -15
Ivashkov, Ilja
LTU
6 D3 V5 V5 D3 V5 V5 4 0,67 26 19 +7
Korelin, Artjom
RÜN / EST
7 D1 V5 V5 D4 V5 D4 3 0,50 24 17 +7
Referee(s):
Salm, Jüri
TM / EST



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Priimägi, Henrik 192  ENG  EST  1,00  29  11  +18  Advanced
2 Altunin, Valentin 1005  SBSKD  EST  1,00  30  16  +14  Advanced
3 Novoseltsev, Ivan 1010  SBSKD  EST  0,83  26  16  +10  Advanced
4 Shapovalov, Evgenij     LTU  0,80  23  13  +10  Advanced
5 Lutsenko, Ilja 487  SBSKD  EST  0,80  23  15  +8  Advanced
6 Vaikšnoras, German 1006  TK  EST  0,80  23  17  +6  Advanced
7 Kleštšin, Ivan 1014  TK  EST  0,80  20  14  +6  Advanced
8 Shapovalov, Kirill 1004  SBSKD  EST  0,67  28  19  +9  Advanced
9 Ivashkov, Ilja     LTU  0,67  26  19  +7  Advanced
10 Ait, Daniel 1012  SBSKD  EST  0,67  24  19  +5  Advanced
11 Salm, Markus 478  TM  EST  0,60  22  12  +10  Advanced
12 Filon, Demhan     LTU  0,60  19  16  +3  Advanced
13 Tobias, Erik 491  SBSKD  EST  0,60  21  19  +2  Advanced
14 Tafenau, Kasper 1008  TM  EST  0,60  21  20  +1  Advanced
15 Malko, Artur     BLR  0,60  19  18  +1  Advanced
16 Ruus, Teodor   PK  EST  0,60  20  20  Advanced
17 Korelin, Artjom 1015  RÜN  EST  0,50  24  17  +7  Advanced
18 Puchkovskiy, Mihail     BLR  0,50  26  21  +5  Advanced
19 Doronin, Nikita 1015  SBSKD  EST  0,40  17  17  Advanced
20 Fanukov, Nikita 1015  SBSKD  EST  0,40  16  16  Advanced
21 Germ, Ingemar 1013  ENG  EST  0,40  16  19  -3  Advanced
22 Laasik, Oliver 1009  ENG  EST  0,40  16  21  -5  Advanced
23 Tõnisson, Kaspar   ENG  EST  0,33  17  27  -10  Advanced
24 Pevkur, Jan Joonas   TM  EST  0,33  16  28  -12  Advanced
25 Kuusk, Sebastian 1015  TK  EST  0,33  12  24  -12  Advanced
26 Germ, Richard 1010  ENG  EST  0,20  18  20  -2  Advanced
27 Allik, Ott 1015  TK  EST  0,20  13  23  -10  Eliminated
28 Drajev, Daniel 1015  SBSKD  EST  0,20  12  24  -12  Eliminated
29 Lozenko, Makar     LTU  0,17  19  29  -10  Eliminated
30 Barõševski, Arseni   TM  EST  0,00  11  26  -15  Eliminated
31 Leinuste, Karl Kristo   TM  EST  0,00  10  25  -15  Eliminated
32 Taru, Krister Kermo   TK  EST  0,00  14  30  -16  Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) Priimägi, Henrik 
ENG / EST  (1) Priimägi, Henrik 
(32) -BYE-   
    (1) Priimägi, Henrik 
(17) Korelin, Artjom    15 - 6 
RÜN / EST  (17) Korelin, Artjom   
(16) Ruus, Teodor  15 - 14   
PK / EST    (1) Priimägi, Henrik 
(9) Ivashkov, Ilja    15 - 5 
LTU  (24) Pevkur, Jan Joonas     
(24) Pevkur, Jan Joonas  15 - 12     
TM / EST    (8) Shapovalov, Kirill   
(25) Kuusk, Sebastian    15 - 11   
TK / EST  (8) Shapovalov, Kirill   
(8) Shapovalov, Kirill  15 - 6   
SBSKD / EST    (1) Priimägi, Henrik 
(5) Lutsenko, Ilja    15 - 11 
SBSKD / EST  (5) Lutsenko, Ilja     
(28) -BYE-       
    (5) Lutsenko, Ilja     
(21) Germ, Ingemar    15 - 6     
ENG / EST  (21) Germ, Ingemar       
(12) Filon, Demhan  12 - 11       
LTU    (13) Tobias, Erik   
(13) Tobias, Erik    15 - 12   
SBSKD / EST  (13) Tobias, Erik     
(20) Fanukov, Nikita  15 - 9     
SBSKD / EST    (13) Tobias, Erik   
(29) -BYE-    15 - 9   
  (4) Shapovalov, Evgenij   
(4) Shapovalov, Evgenij     
LTU    (1) Priimägi, Henrik 
(3) Novoseltsev, Ivan    15 - 7 
SBSKD / EST  (3) Novoseltsev, Ivan     
(30) -BYE-       
    (14) Tafenau, Kasper     
(19) Doronin, Nikita    15 - 8     
SBSKD / EST  (14) Tafenau, Kasper       
(14) Tafenau, Kasper  15 - 10       
TM / EST    (11) Salm, Markus     
(11) Salm, Markus    15 - 9     
TM / EST  (11) Salm, Markus         
(22) Laasik, Oliver  15 - 9         
ENG / EST    (11) Salm, Markus       
(27) -BYE-    15 - 11       
  (6) Vaikšnoras, German       
(6) Vaikšnoras, German         
TK / EST    (11) Salm, Markus   
(7) Kleštšin, Ivan    15 - 3   
TK / EST  (7) Kleštšin, Ivan     
(26) Germ, Richard  15 - 9     
ENG / EST    (10) Ait, Daniel     
(23) Tõnisson, Kaspar    15 - 11     
ENG / EST  (10) Ait, Daniel       
(10) Ait, Daniel  15 - 9       
SBSKD / EST    (10) Ait, Daniel   
(15) Malko, Artur    15 - 8   
BLR  (18) Puchkovskiy, Mihail     
(18) Puchkovskiy, Mihail  15 - 7     
BLR    (2) Altunin, Valentin   
(31) -BYE-    15 - 12   
  (2) Altunin, Valentin   
(2) Altunin, Valentin     
SBSKD / EST