Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Kuusk, Kristina En Garde  EST 
2 Lehis, Katrina En Garde  EST 
3T Azizova, Madina Tallinna Mõõk  EST 
3T Kirpu, Erika Tartu Kalev  EST 
5 Beljajeva, Julia Tartu Kalev  EST 
6 Paju, Nelli En Garde  EST 
7 Hark, Anu Tallinna Mõõk  EST 
8 Fedoruk, Anzelika Tallinna Mõõk  EST 
9 Manajenkova, Liza Sbsk Draakon  EST 
10 Konrad, Maarja En Garde  EST 
11 Orov, Helena Põhjakotkas  EST 
12 Oleinik, Julia Põhjakotkas  EST 
13 Anissimova, Polina EVL  EST 
14 Glinkin, Kärol-Liina Tallinna Mõõk  EST 
15 Kaljas, Susi Põhjakotkas  EST 
16 Klinduhhova, Aija Rünnak  EST 
17 Borisova, Marina Tallinna Mõõk / Tallinna Mõõk/Harrastajad  EST 
18 Pekkermann, Kaire Tallinna Mõõk / Tallinna Mõõk/Harrastajad  EST 
19 Kuznetsova, Natalia Tallinna Mõõk / Tallinna Mõõk/Harrastajad  EST 
20 Kuznetsova, Jelizaveta Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Kirpu, Erika TK  EST 
2 Kuusk, Kristina ENG  EST 
3 Lehis, Katrina ENG  EST 
4 Paju, Nelli ENG  EST 
5 Beljajeva, Julia TK  EST 
6 Hark, Anu TM  EST 
7 Azizova, Madina TM  EST 
8 Fedoruk, Anzelika 11  TM  EST 
9 Glinkin, Kärol-Liina 13  TM  EST 
10 Oleinik, Julia 14  PK  EST 
11 Manajenkova, Liza 16  SBSKD  EST 
12 Klinduhhova, Aija   RÜN  EST 
13 Orov, Helena   PK  EST 
14 Borisova, Marina   TM / TMH  EST 
15 Kuznetsova, Natalia   TM / TMH  EST 
16 Kaljas, Susi   PK  EST 
17 Pekkermann, Kaire   TM / TMH  EST 
18 Konrad, Maarja   ENG  EST 
19 Anissimova, Polina   EVL  EST 
20 Kuznetsova, Jelizaveta   TM  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Azizova, Madina
TM / EST
1 D1 V5 D4 V5 D4 V4 3 0,50 23 21 +2
Hark, Anu
TM / EST
2 V5 V5 V5 D3 D1 V5 4 0,67 24 21 +3
Pekkermann, Kaire
TM / EST
3 D1 D4 D3 D3 D1 V5 1 0,17 17 29 -12
Konrad, Maarja
ENG / EST
4 V5 D3 V5 V5 D3 D4 3 0,50 25 25 0
Orov, Helena
PK / EST
5 D2 V5 V5 D3 D0 V5 3 0,50 20 23 -3
Kirpu, Erika
TK / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1,00 30 9 +21
Klinduhhova, Aija
RÜN / EST
7 D3 D3 D4 V5 D2 D0 1 0,17 17 28 -11
Referee(s):
Nelis, Peeter
ENG / EST

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Kuznetsova, Jelizaveta
TM / EST
1 D1 D4 D2 D2 D1 D0 0 0,00 10 30 -20
Borisova, Marina
TM / EST
2 V5 D3 D2 D1 D4 D0 1 0,17 15 26 -11
Fedoruk, Anzelika
TM / EST
3 V5 V5 V5 D2 V5 D3 4 0,67 25 25 0
Manajenkova, Liza
SBSKD / EST
4 V5 V5 D4 D0 V5 D2 3 0,50 21 20 +1
Kuusk, Kristina
ENG / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 D0 5 0,83 25 12 +13
Kaljas, Susi
PK / EST
6 V5 V5 D4 D1 D2 D4 2 0,33 21 25 -4
Beljajeva, Julia
TK / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1,00 30 9 +21
Referee(s):
Stanevits, Aleksandr
TK / EST
Valiulin, Dmitri
TK / EST

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Kuznetsova, Natalia
TM / EST
1 D4 D2 D3 D4 D1 0 0,00 14 25 -11
Glinkin, Kärol-Liina
TM / EST
2 V5 D2 D1 V5 D0 2 0,40 13 22 -9
Lehis, Katrina
ENG / EST
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 8 +17
Paju, Nelli
ENG / EST
4 V5 V5 D2 V5 V5 4 0,80 22 13 +9
Anissimova, Polina
EVL / EST
5 V5 D3 D0 D1 V5 2 0,40 14 23 -9
Oleinik, Julia
PK / EST
6 V5 V5 D2 D3 D4 2 0,40 19 16 +3
Referee(s):
Hanstein, Aariu
ENG / EST



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1T Beljajeva, Julia TK  EST  1,00  30  +21  Advanced
1T Kirpu, Erika TK  EST  1,00  30  +21  Advanced
3 Lehis, Katrina ENG  EST  1,00  25  +17  Advanced
4 Kuusk, Kristina ENG  EST  0,83  25  12  +13  Advanced
5 Paju, Nelli ENG  EST  0,80  22  13  +9  Advanced
6 Hark, Anu TM  EST  0,67  24  21  +3  Advanced
7 Fedoruk, Anzelika 11  TM  EST  0,67  25  25  Advanced
8 Azizova, Madina TM  EST  0,50  23  21  +2  Advanced
9 Manajenkova, Liza 16  SBSKD  EST  0,50  21  20  +1  Advanced
10 Konrad, Maarja   ENG  EST  0,50  25  25  Advanced
11 Orov, Helena   PK  EST  0,50  20  23  -3  Advanced
12 Oleinik, Julia 14  PK  EST  0,40  19  16  +3  Advanced
13 Anissimova, Polina   EVL  EST  0,40  14  23  -9  Advanced
14 Glinkin, Kärol-Liina 13  TM  EST  0,40  13  22  -9  Advanced
15 Kaljas, Susi   PK  EST  0,33  21  25  -4  Advanced
16 Klinduhhova, Aija   RÜN  EST  0,17  17  28  -11  Advanced
17 Borisova, Marina   TM / TMH  EST  0,17  15  26  -11  Eliminated
18 Pekkermann, Kaire   TM / TMH  EST  0,17  17  29  -12  Eliminated
19 Kuznetsova, Natalia   TM / TMH  EST  0,00  14  25  -11  Eliminated
20 Kuznetsova, Jelizaveta   TM  EST  0,00  10  30  -20  Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) Beljajeva, Julia 
TK / EST  (1) Beljajeva, Julia 
(16) Klinduhhova, Aija  15 - 4 
RÜN / EST    (1) Azizova, Madina 
(9) Manajenkova, Liza    15 - 14 
SBSKD / EST  (8) Azizova, Madina   
(8) Azizova, Madina  15 - 14   
TM / EST    (1) Kuusk, Kristina 
(5) Paju, Nelli    15 - 6 
ENG / EST  (5) Paju, Nelli     
(12) Oleinik, Julia  15 - 7     
PK / EST    (4) Kuusk, Kristina   
(13) Anissimova, Polina    15 - 7   
EVL / EST  (4) Kuusk, Kristina   
(4) Kuusk, Kristina  15 - 8   
ENG / EST    Kuusk, Kristina 
(3) Lehis, Katrina    15 - 12 
ENG / EST  (3) Lehis, Katrina     
(14) Glinkin, Kärol-Liina  15 - 7     
TM / EST    (3) Lehis, Katrina     
(11) Orov, Helena    15 - 10     
PK / EST  (6) Hark, Anu       
(6) Hark, Anu  15 - 6       
TM / EST    (2) Lehis, Katrina   
(7) Fedoruk, Anzelika    15 - 6   
TM / EST  (7) Fedoruk, Anzelika     
(10) Konrad, Maarja  15 - 7     
ENG / EST    (2) Kirpu, Erika   
(15) Kaljas, Susi    15 - 2   
PK / EST  (2) Kirpu, Erika   
(2) Kirpu, Erika  15 - 5   
TK / EST