Final Results
Place Name Club(s) Country
1 GEDZO, Andzej Sbsk Draakon  EST 
2 GUSAROV, Klim Tallinna Mõõk  EST 
3T ESKOV, Ruslan Tartu Kalev  EST 
3T SERHOVETS, Maksim Sbsk Draakon  EST 
5 PAAVOLAINEN, Väino HFM  FIN 
6 CIMBOREVICS, Ernests Daugavpils  LAT 
7 DJATSUK, Filipp Sbsk Draakon  EST 
8 VALENTANAVICS, Pavels Daugavpils  LAT 
9 KOPRA, Henri Tallinna Mõõk  EST 
10 ZLENKO, Daneils Daugavpils  LAT 
11 BOBROV, Ilian Sbsk Draakon  EST 
12 MEISTER, Andri En Garde  EST 
13 SEPP, Tony En Garde  EST 
14 VASARAUDZIS, Egils Daugavpils  LAT 
15 KIIROJA, Jaron Tallinna Mõõk  EST 
16 PAJU, Raul En Garde  EST 
17 GULJAJEV, Igor Sbsk Draakon  EST 
18 JUTILA, Julius HFM  FIN 
19 GEDZO, Leon Sbsk Draakon  EST 
20 LAO, Mattias En Garde  EST 
21 PALUSAAR, Nikita Tallinna Mõõk  EST 
22 ILVES, Karl Rasmus Tallinna Mõõk  EST 
23 PRIIMÄGI, Henrik En Garde  EST 
24 LAURMANN, Kaspar-Joonas En Garde  EST 
25 RAID, Daniel Andreas Tallinna Mõõk  EST 
26T TERAL, Demis En Garde  EST 
26T LINNAMÄGI, Georg Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 GEDZO, Andzej SBSKD  EST 
2 ESKOV, Ruslan TK  EST 
3 SERHOVETS, Maksim SBSKD  EST 
4 BOBROV, Ilian SBSKD  EST 
5 KOPRA, Henri TM  EST 
6 DJATSUK, Filipp SBSKD  EST 
7 GUSAROV, Klim TM  EST 
8 MEISTER, Andri   ENG  EST 
9 LINNAMÄGI, Georg   TM  EST 
10 TERAL, Demis   ENG  EST 
11 ZLENKO, Daneils   DV  LAT 
12 SEPP, Tony   ENG  EST 
13 RAID, Daniel Andreas   TM  EST 
14 GEDZO, Leon   SBSKD  EST 
15 PALUSAAR, Nikita   TM  EST 
16 LAURMANN, Kaspar-Joonas   ENG  EST 
17 PAAVOLAINEN, Väino   HFM  FIN 
18 CIMBOREVICS, Ernests   DV  LAT 
19 VALENTANAVICS, Pavels   DV  LAT 
20 KIIROJA, Jaron   TM  EST 
21 JUTILA, Julius   HFM  FIN 
22 PAJU, Raul   ENG  EST 
23 ILVES, Karl Rasmus   TM  EST 
24 VASARAUDZIS, Egils   DV  LAT 
25 GULJAJEV, Igor   SBSKD  EST 
26 LAO, Mattias   ENG  EST 
27 PRIIMÄGI, Henrik   ENG  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
MEISTER, Andri
ENG / EST
1 V5 V5 V5 D0 V5 D4 4 0,67 24 18 +6
GULJAJEV, Igor
SBSKD / EST
2 D1 D3 V5 D3 V5 V5 3 0,50 22 19 +3
VASARAUDZIS, Egils
DV / LAT
3 D1 V5 V5 D3 V5 D4 3 0,50 23 22 +1
LAURMANN, Kaspar-Joonas
ENG / EST
4 D3 D0 D2 D2 V5 D2 1 0,17 14 28 -14
GEDZO, Andzej
SBSKD / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 D3 5 0,83 28 14 +14
LINNAMÄGI, Georg
TM / EST
6 D3 D1 D2 D3 D1 D3 0 0,00 13 30 -17
PAAVOLAINEN, Väino
HFM / FIN
7 V5 D3 V5 V5 V5 V5 5 0,83 28 21 +7
Referee(s):
MOOSUS, Hiie
TM / EST

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
TERAL, Demis
ENG / EST
1 D2 D2 D1 D4 D3 D1 0 0,00 13 30 -17
GUSAROV, Klim
TM / EST
2 V5 V5 V5 V5 V5 D1 5 0,83 26 16 +10
CIMBOREVICS, Ernests
DV / LAT
3 V5 D3 D2 V5 V5 V5 4 0,67 25 20 +5
LAO, Mattias
ENG / EST
4 V5 D4 V5 D3 D3 D1 2 0,33 21 23 -2
ILVES, Karl Rasmus
TM / EST
5 V5 D0 D3 V5 D3 D0 2 0,33 16 27 -11
GEDZO, Leon
SBSKD / EST
6 V5 D2 D2 V5 V5 D1 3 0,50 20 24 -4
ESKOV, Ruslan
TK / EST
7 V5 V5 D3 V5 V5 V5 5 0,83 28 9 +19
Referee(s):
TURNAU, Peeter SR
ENG / EST

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
SERHOVETS, Maksim
SBSKD / EST
1 V5 D3 V5 V5 V5 D3 4 0,67 26 19 +7
PALUSAAR, Nikita
TM / EST
2 D2 V5 D1 D2 V5 D2 2 0,33 17 28 -11
PAJU, Raul
ENG / EST
3 V4 D4 V5 D3 D0 D3 2 0,33 19 26 -7
DJATSUK, Filipp
SBSKD / EST
4 D3 V5 D3 V5 V5 D4 3 0,50 25 21 +4
KIIROJA, Jaron
TM / EST
5 D4 V5 V5 D3 D4 D3 2 0,33 24 25 -1
JUTILA, Julius
HFM / FIN
6 D1 D4 V5 D2 V5 V5 3 0,50 22 22 0
ZLENKO, Daneils
DV / LAT
7 V5 V5 V5 V5 V5 D3 5 0,83 28 20 +8
Referee(s):
KOIT, Marika
ENG / EST

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
PRIIMÄGI, Henrik
ENG / EST
1 D4 V5 D1 D1 D2 1 0,20 13 22 -9
SEPP, Tony
ENG / EST
2 V5 V5 D3 V5 D1 3 0,60 19 21 -2
RAID, Daniel Andreas
TM / EST
3 D2 D3 D2 D4 D2 0 0,00 13 25 -12
KOPRA, Henri
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 14 +11
VALENTANAVICS, Pavels
DV / LAT
5 V5 D4 V5 D4 D3 2 0,40 21 20 +1
BOBROV, Ilian
SBSKD / EST
6 V5 V5 V5 D4 V5 4 0,80 24 13 +11
Referee(s):
SALM, Gaia-Marianna
TM / EST



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 KOPRA, Henri TM  EST  1,00  25  14  +11  Advanced
2 ESKOV, Ruslan TK  EST  0,83  28  +19  Advanced
3 GEDZO, Andzej SBSKD  EST  0,83  28  14  +14  Advanced
4 GUSAROV, Klim TM  EST  0,83  26  16  +10  Advanced
5 ZLENKO, Daneils   DV  LAT  0,83  28  20  +8  Advanced
6 PAAVOLAINEN, Väino   HFM  FIN  0,83  28  21  +7  Advanced
7 BOBROV, Ilian SBSKD  EST  0,80  24  13  +11  Advanced
8 SERHOVETS, Maksim SBSKD  EST  0,67  26  19  +7  Advanced
9 MEISTER, Andri   ENG  EST  0,67  24  18  +6  Advanced
10 CIMBOREVICS, Ernests   DV  LAT  0,67  25  20  +5  Advanced
11 SEPP, Tony   ENG  EST  0,60  19  21  -2  Advanced
12 DJATSUK, Filipp SBSKD  EST  0,50  25  21  +4  Advanced
13 GULJAJEV, Igor   SBSKD  EST  0,50  22  19  +3  Advanced
14 VASARAUDZIS, Egils   DV  LAT  0,50  23  22  +1  Advanced
15 JUTILA, Julius   HFM  FIN  0,50  22  22  Advanced
16 GEDZO, Leon   SBSKD  EST  0,50  20  24  -4  Advanced
17 VALENTANAVICS, Pavels   DV  LAT  0,40  21  20  +1  Advanced
18 KIIROJA, Jaron   TM  EST  0,33  24  25  -1  Advanced
19 LAO, Mattias   ENG  EST  0,33  21  23  -2  Advanced
20 PAJU, Raul   ENG  EST  0,33  19  26  -7  Advanced
21 PALUSAAR, Nikita   TM  EST  0,33  17  28  -11  Advanced
22 ILVES, Karl Rasmus   TM  EST  0,33  16  27  -11  Advanced
23 PRIIMÄGI, Henrik   ENG  EST  0,20  13  22  -9  Eliminated
24 LAURMANN, Kaspar-Joonas   ENG  EST  0,17  14  28  -14  Eliminated
25 RAID, Daniel Andreas   TM  EST  0,00  13  25  -12  Eliminated
26T LINNAMÄGI, Georg   TM  EST  0,00  13  30  -17  Eliminated
26T TERAL, Demis   ENG  EST  0,00  13  30  -17  Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) KOPRA, Henri 
TM / EST  (1) KOPRA, Henri 
(32) -BYE-   
    (17) VALENTANAVICS, Pavels 
(17) VALENTANAVICS, Pavels    15 - 11 
DV / LAT  (17) VALENTANAVICS, Pavels   
(16) GEDZO, Leon  15 - 12   
SBSKD / EST    (8) SERHOVETS, Maksim 
(9) MEISTER, Andri    15 - 13 
ENG / EST  (9) MEISTER, Andri     
(24) -BYE-       
    (8) SERHOVETS, Maksim   
(25) -BYE-    15 - 3   
  (8) SERHOVETS, Maksim   
(8) SERHOVETS, Maksim     
SBSKD / EST    (4) GUSAROV, Klim 
(5) ZLENKO, Daneils    15 - 13 
DV / LAT  (5) ZLENKO, Daneils     
(28) -BYE-       
    (12) DJATSUK, Filipp     
(21) PALUSAAR, Nikita    15 - 8     
TM / EST  (12) DJATSUK, Filipp       
(12) DJATSUK, Filipp  15 - 5       
SBSKD / EST    (4) GUSAROV, Klim   
(13) GULJAJEV, Igor    15 - 11   
SBSKD / EST  (20) PAJU, Raul     
(20) PAJU, Raul  15 - 13     
ENG / EST    (4) GUSAROV, Klim   
(29) -BYE-    15 - 9   
  (4) GUSAROV, Klim   
(4) GUSAROV, Klim     
TM / EST    (3) GEDZO, Andzej 
(3) GEDZO, Andzej    15 - 8 
SBSKD / EST  (3) GEDZO, Andzej     
(30) -BYE-       
    (3) GEDZO, Andzej     
(19) LAO, Mattias    15 - 14     
ENG / EST  (14) VASARAUDZIS, Egils       
(14) VASARAUDZIS, Egils  15 - 13       
DV / LAT    (3) GEDZO, Andzej     
(11) SEPP, Tony    15 - 6     
ENG / EST  (11) SEPP, Tony         
(22) ILVES, Karl Rasmus  15 - 9         
TM / EST    (6) PAAVOLAINEN, Väino       
(27) -BYE-    15 - 8       
  (6) PAAVOLAINEN, Väino       
(6) PAAVOLAINEN, Väino         
HFM / FIN    (3) GEDZO, Andzej   
(7) BOBROV, Ilian    15 - 7   
SBSKD / EST  (7) BOBROV, Ilian     
(26) -BYE-       
    (10) CIMBOREVICS, Ernests     
(23) -BYE-    15 - 11     
  (10) CIMBOREVICS, Ernests       
(10) CIMBOREVICS, Ernests         
DV / LAT    (2) ESKOV, Ruslan   
(15) JUTILA, Julius    10 - 5   
HFM / FIN  (18) KIIROJA, Jaron     
(18) KIIROJA, Jaron  15 - 11     
TM / EST    (2) ESKOV, Ruslan   
(31) -BYE-    15 - 6   
  (2) ESKOV, Ruslan   
(2) ESKOV, Ruslan     
TK / EST