Final Results
Place Name Club(s) Country
1 BOBROV, Ilian Sbsk Draakon  EST 
2 SERHOVETS, Maksim Sbsk Draakon  EST 
3T MEISTER, Andri En Garde  EST 
3T GEDZO, Leon Sbsk Draakon  EST 
5 GULJAJEV, Igor Sbsk Draakon  EST 
6 PRIIMÄGI, Henrik En Garde  EST 
7 PALUSAAR, Nikita Tallinna Mõõk  EST 
8 RAID, Daniel Andreas Tallinna Mõõk  EST 
9 LINNAMÄGI, Georg Tallinna Mõõk  EST 
10 TAMMISTE, Paul Mark Tallinna Mõõk  EST 
11 SEPP, Tony En Garde  EST 
12 SMIRNOV, Nikita Põhjakotkas  EST 
13 KIMASK, Richard Tallinna Mõõk  EST 
14 TOBIAS, Erik Sbsk Draakon  EST 
15 SIMIN, Erik Tartu Kalev  EST 
16 KIIROJA, Jaron Tallinna Mõõk  EST 
17 LAO, Mattias En Garde  EST 
18 ŽURBA, Ilija Tallinna Mõõk  EST 
19 TERAL, Demis En Garde  EST 
20 LUTSENKO, Ilja Sbsk Draakon  EST 
21 PREDE, Oliver Tallinna Mõõk  EST 
22 TAFENAU, Kasper Tallinna Mõõk  EST 
23 SHAPOVALOV, Kirill Sbsk Draakon  EST 
24 ALTUNIN, Valentin Sbsk Draakon  EST 
25 AIT, Daniel Sbsk Draakon  EST 
26 DARVISH-KOJORI, Jonathan Tartu Kalev  EST 
27 SHALOV, Nikita Tallinna Mõõk  EST 
28 SALM, Markus Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 BOBROV, Ilian SBSKD  EST 
2 SERHOVETS, Maksim SBSKD  EST 
3 MEISTER, Andri ENG  EST 
4 GULJAJEV, Igor SBSKD  EST 
5 PALUSAAR, Nikita TM  EST 
6 SEPP, Tony ENG  EST 
7 LUTSENKO, Ilja   SBSKD  EST 
8 TERAL, Demis   ENG  EST 
9 LINNAMÄGI, Georg   TM  EST 
10 PREDE, Oliver   TM  EST 
11 SIMIN, Erik   TK  EST 
12 TAMMISTE, Paul Mark   TM  EST 
13 TAFENAU, Kasper   TM  EST 
14 ŽURBA, Ilija   TM  EST 
15 PRIIMÄGI, Henrik   ENG  EST 
16 LAO, Mattias   ENG  EST 
17 SHAPOVALOV, Kirill   SBSKD  EST 
18 AIT, Daniel   SBSKD  EST 
19 SMIRNOV, Nikita   PK  EST 
20 SALM, Markus   TM  EST 
21 ALTUNIN, Valentin   SBSKD  EST 
22 RAID, Daniel Andreas   TM  EST 
23 KIIROJA, Jaron   TM  EST 
24 TOBIAS, Erik   SBSKD  EST 
25 GEDZO, Leon   SBSKD  EST 
26 DARVISH-KOJORI, Jonathan   TK  EST 
27 SHALOV, Nikita   TM  EST 
28 KIMASK, Richard   TM  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
SHALOV, Nikita
TM / EST
1 D4 D2 D4 D0 D3 D1 0 0,00 14 30 -16
LINNAMÄGI, Georg
TM / EST
2 V5 V5 V5 D3 V5 V5 5 0,83 28 20 +8
KIIROJA, Jaron
TM / EST
3 V5 D2 V5 D1 D4 D4 2 0,33 21 26 -5
SHAPOVALOV, Kirill
SBSKD / EST
4 V5 D3 D4 D3 D3 D4 1 0,17 22 29 -7
BOBROV, Ilian
SBSKD / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1,00 30 11 +19
TERAL, Demis
ENG / EST
6 V5 D4 V5 V5 D4 D0 3 0,50 23 25 -2
SMIRNOV, Nikita
PK / EST
7 V5 D2 V5 V5 D0 V5 4 0,67 22 19 +3
Referee(s):
GLINKIN, Kärol-Liina
TM / EST
KUZNETSOVA, Jelizaveta
TM / EST

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
AIT, Daniel
SBSKD / EST
1 D2 D2 D1 D1 V5 D2 1 0,17 13 28 -15
LUTSENKO, Ilja
SBSKD / EST
2 V5 D3 D1 V5 V5 D0 3 0,50 19 25 -6
KIMASK, Richard
TM / EST
3 V5 V5 D2 D2 V5 D1 3 0,50 20 21 -1
SERHOVETS, Maksim
SBSKD / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1,00 30 9 +21
PREDE, Oliver
TM / EST
5 V5 D4 V5 D1 D4 D2 2 0,33 21 23 -2
RAID, Daniel Andreas
TM / EST
6 D3 D4 D1 D2 V5 V5 2 0,33 20 28 -8
PRIIMÄGI, Henrik
ENG / EST
7 V5 V5 V5 D2 V5 D4 4 0,67 26 15 +11
Referee(s):
OSSIPOV, Oliivia
TM / EST
SKOBLOV, Sandra
TM / EST

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
TOBIAS, Erik
SBSKD / EST
1 V5 D4 D1 V5 D3 V5 3 0,50 23 27 -4
SALM, Markus
TM / EST
2 D4 D3 D2 D3 D0 D0 0 0,00 12 30 -18
MEISTER, Andri
ENG / EST
3 V5 V5 D4 V5 V5 D1 4 0,67 25 24 +1
GEDZO, Leon
SBSKD / EST
4 V5 V5 V5 D3 V5 V5 5 0,83 28 19 +9
ŽURBA, Ilija
TM / EST
5 D4 V5 D3 V5 D3 V5 3 0,50 25 25 0
SEPP, Tony
ENG / EST
6 V5 V5 D4 D4 V5 V5 4 0,67 28 20 +8
SIMIN, Erik
TK / EST
7 D4 V5 V5 D3 D4 D4 2 0,33 25 21 +4
Referee(s):
SALM, Gaia-Marianna
TM / EST

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
PALUSAAR, Nikita
TM / EST
1 D3 V5 D2 V5 V5 V4 4 0,67 24 16 +8
TAMMISTE, Paul Mark
TM / EST
2 V4 V4 D4 V5 V5 V5 5 0,83 27 21 +6
TAFENAU, Kasper
TM / EST
3 D4 D3 D0 V5 D1 V4 2 0,33 17 26 -9
GULJAJEV, Igor
SBSKD / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1,00 30 16 +14
ALTUNIN, Valentin
SBSKD / EST
5 D0 D4 D4 D4 D2 V5 1 0,17 19 27 -8
LAO, Mattias
ENG / EST
6 D0 D3 V5 D4 V5 V5 3 0,50 22 21 +1
DARVISH-KOJORI, Jonathan
TK / EST
7 D3 D3 D3 D2 D2 D3 0 0,00 16 28 -12
Referee(s):
GEDZO, Andzej
SBSKD / EST



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 SERHOVETS, Maksim SBSKD  EST  1,00  30  +21  Advanced
2 BOBROV, Ilian SBSKD  EST  1,00  30  11  +19  Advanced
3 GULJAJEV, Igor SBSKD  EST  1,00  30  16  +14  Advanced
4 GEDZO, Leon   SBSKD  EST  0,83  28  19  +9  Advanced
5 LINNAMÄGI, Georg   TM  EST  0,83  28  20  +8  Advanced
6 TAMMISTE, Paul Mark   TM  EST  0,83  27  21  +6  Advanced
7 PRIIMÄGI, Henrik   ENG  EST  0,67  26  15  +11  Advanced
8 SEPP, Tony ENG  EST  0,67  28  20  +8  Advanced
9 PALUSAAR, Nikita TM  EST  0,67  24  16  +8  Advanced
10 SMIRNOV, Nikita   PK  EST  0,67  22  19  +3  Advanced
11 MEISTER, Andri ENG  EST  0,67  25  24  +1  Advanced
12 LAO, Mattias   ENG  EST  0,50  22  21  +1  Advanced
13 ŽURBA, Ilija   TM  EST  0,50  25  25  Advanced
14 KIMASK, Richard   TM  EST  0,50  20  21  -1  Advanced
15 TERAL, Demis   ENG  EST  0,50  23  25  -2  Advanced
16 TOBIAS, Erik   SBSKD  EST  0,50  23  27  -4  Advanced
17 LUTSENKO, Ilja   SBSKD  EST  0,50  19  25  -6  Advanced
18 SIMIN, Erik   TK  EST  0,33  25  21  +4  Advanced
19 PREDE, Oliver   TM  EST  0,33  21  23  -2  Advanced
20 KIIROJA, Jaron   TM  EST  0,33  21  26  -5  Advanced
21 RAID, Daniel Andreas   TM  EST  0,33  20  28  -8  Advanced
22 TAFENAU, Kasper   TM  EST  0,33  17  26  -9  Advanced
23 SHAPOVALOV, Kirill   SBSKD  EST  0,17  22  29  -7  Eliminated
24 ALTUNIN, Valentin   SBSKD  EST  0,17  19  27  -8  Eliminated
25 AIT, Daniel   SBSKD  EST  0,17  13  28  -15  Eliminated
26 DARVISH-KOJORI, Jonathan   TK  EST  0,00  16  28  -12  Eliminated
27 SHALOV, Nikita   TM  EST  0,00  14  30  -16  Eliminated
28 SALM, Markus   TM  EST  0,00  12  30  -18  Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) SERHOVETS, Maksim 
SBSKD / EST  (1) SERHOVETS, Maksim 
(32) -BYE-   
    (1) SERHOVETS, Maksim 
(17) LUTSENKO, Ilja    15 - 13 
SBSKD / EST  (16) TOBIAS, Erik   
(16) TOBIAS, Erik  15 - 11   
SBSKD / EST    (1) SERHOVETS, Maksim 
(9) PALUSAAR, Nikita    15 - 8 
TM / EST  (9) PALUSAAR, Nikita     
(24) -BYE-       
    (9) PALUSAAR, Nikita   
(25) -BYE-    15 - 14   
  (8) SEPP, Tony   
(8) SEPP, Tony     
ENG / EST    (1) SERHOVETS, Maksim 
(5) LINNAMÄGI, Georg    15 - 13 
TM / EST  (5) LINNAMÄGI, Georg     
(28) -BYE-       
    (21) RAID, Daniel Andreas     
(21) RAID, Daniel Andreas    15 - 7     
TM / EST  (21) RAID, Daniel Andreas       
(12) LAO, Mattias  15 - 12       
ENG / EST    (4) GEDZO, Leon   
(13) ŽURBA, Ilija    15 - 4   
TM / EST  (20) KIIROJA, Jaron     
(20) KIIROJA, Jaron  15 - 8     
TM / EST    (4) GEDZO, Leon   
(29) -BYE-    15 - 13   
  (4) GEDZO, Leon   
(4) GEDZO, Leon     
SBSKD / EST    (2) BOBROV, Ilian 
(3) GULJAJEV, Igor    2 - 2 
SBSKD / EST  (3) GULJAJEV, Igor     
(30) -BYE-       
    (3) GULJAJEV, Igor     
(19) PREDE, Oliver    15 - 5     
TM / EST  (14) KIMASK, Richard       
(14) KIMASK, Richard  15 - 6       
TM / EST    (11) MEISTER, Andri     
(11) MEISTER, Andri    15 - 12     
ENG / EST  (11) MEISTER, Andri         
(22) TAFENAU, Kasper  15 - 8         
TM / EST    (11) MEISTER, Andri       
(27) -BYE-    15 - 7       
  (6) TAMMISTE, Paul Mark       
(6) TAMMISTE, Paul Mark         
TM / EST    (2) BOBROV, Ilian   
(7) PRIIMÄGI, Henrik    15 - 8   
ENG / EST  (7) PRIIMÄGI, Henrik     
(26) -BYE-       
    (7) PRIIMÄGI, Henrik     
(23) -BYE-    15 - 10     
  (10) SMIRNOV, Nikita       
(10) SMIRNOV, Nikita         
PK / EST    (2) BOBROV, Ilian   
(15) TERAL, Demis    15 - 7   
ENG / EST  (18) SIMIN, Erik     
(18) SIMIN, Erik  15 - 10     
TK / EST    (2) BOBROV, Ilian   
(31) -BYE-    15 - 5   
  (2) BOBROV, Ilian   
(2) BOBROV, Ilian     
SBSKD / EST