Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Vlasov, Bogdan Russia  RUS 
2 Skrypnik, Semen Russia  RUS 
3T Truumaa, Jaron Tallinna Mõõk  EST 
3T Teral, Demis En Garde  EST 
5 Priimägi, Henrik En Garde  EST 
6 Stutsilin, Erik Tartu Kalev  EST 
7 Hanstein, Braian En Garde  EST 
8 Tafenau, Kasper Tallinna Mõõk  EST 
9 Žurba, Ilija Tallinna Mõõk  EST 
10 Novoseltsev, Ivan Sbsk Draakon  EST 
11 Salm, Markus Tallinna Mõõk  EST 
12 Lutsenko, Ilja Sbsk Draakon  EST 
13 Tobias, Erik Sbsk Draakon  EST 
14 Veprev, Maxim Russia  RUS 
15 Darvish-Kojori, Jonathan Tartu Kalev  EST 
16 Doronin, Nikita Sbsk Draakon  EST 
17 Vaikšnoras, German Tartu Kalev  EST 
18 Laasik, Oliver En Garde  EST 
19 Shapovalov, Kirill Sbsk Draakon  EST 
20 Veprev, Artem Russia  RUS 
21 Ballod, Dmitri Rünnak  EST 
22 Kirjuskin, Ilja MTÜ Florett  EST 
23 Altunin, Valentin Rünnak  EST 
24 Ait, Daniel Sbsk Draakon  EST 
25 Drajev, Daniel Sbsk Draakon  EST 
26 Korelin, Artjom Rünnak  EST 
27 Fanukov, Nikita Sbsk Draakon  EST 
28 Zegurov, Maksim Tartu Kalev  EST 
29 Taru, Krister Kermo Tartu Kalev  EST 
30 Allik, Ott Tartu Kalev  EST 
31 Murumaa, Mathias Tallinna Mõõk  EST 
32 Strekalov, Nikita MTÜ Florett  EST 
33 Strelkov, Georgi MTÜ Florett  EST 
34 Kuznetsov, Daniel Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Truumaa, Jaron TM  EST 
2 Teral, Demis ENG  EST 
3 Stutsilin, Erik TK  EST 
4 Tobias, Erik SBSKD  EST 
5 Lutsenko, Ilja SBSKD  EST 
6 Shapovalov, Kirill SBSKD  EST 
7 Altunin, Valentin RÜN  EST 
8 Darvish-Kojori, Jonathan TK  EST 
9 Priimägi, Henrik ENG  EST 
10 Salm, Markus TM  EST 
11 Tafenau, Kasper 11  TM  EST 
12 Vaikšnoras, German 12  TK  EST 
13 Hanstein, Braian 13  ENG  EST 
14 Novoseltsev, Ivan 15  SBSKD  EST 
15 Korelin, Artjom 16  RÜN  EST 
16 Drajev, Daniel 16  SBSKD  EST 
17 Vlasov, Bogdan   RUSS  RUS 
18 Taru, Krister Kermo   TK  EST 
19 Strekalov, Nikita   FLO  EST 
20 Zegurov, Maksim   TK  EST 
21 Kuznetsov, Daniel   TM  EST 
22 Allik, Ott   TK  EST 
23 Veprev, Artem   RUSS  RUS 
24 Skrypnik, Semen   RUSS  RUS 
25 Kirjuskin, Ilja   FLO  EST 
26 Žurba, Ilija   TM  EST 
27 Fanukov, Nikita   SBSKD  EST 
28 Laasik, Oliver   ENG  EST 
29 Strelkov, Georgi   FLO  EST 
30 Doronin, Nikita   SBSKD  EST 
31 Ait, Daniel   SBSKD  EST 
32 Ballod, Dmitri   RÜN  EST 
33 Murumaa, Mathias   TM  EST 
34 Veprev, Maxim   RUSS  RUS 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Tafenau, Kasper
TM / EST
1 V5 V5 V5 D4 V5 V5 5 0,83 29 20 +9
Priimägi, Henrik
ENG / EST
2 D4 V5 V5 V5 V5 V5 5 0,83 29 17 +12
Zegurov, Maksim
TK / EST
3 D3 D0 D0 D4 V5 D2 1 0,17 14 26 -12
Truumaa, Jaron
TM / EST
4 D3 D4 V5 D2 V5 V5 3 0,50 24 17 +7
Vlasov, Bogdan
RUSS / RUS
5 V5 D4 V5 V5 V5 V5 5 0,83 29 17 +12
Strelkov, Georgi
FLO / EST
6 D2 D1 D1 D0 D1 D2 0 0,00 7 30 -23
Ait, Daniel
SBSKD / EST
7 D3 D3 V5 D2 D1 V5 2 0,33 19 24 -5
Referee(s):
Fedoruk, Anželika
TM / EST

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Fanukov, Nikita
SBSKD / EST
1 D2 V5 D1 D3 D0 D4 1 0,17 15 27 -12
Teral, Demis
ENG / EST
2 V5 V5 V5 V5 V5 D4 5 0,83 29 16 +13
Strekalov, Nikita
FLO / EST
3 D3 D2 D3 D2 D0 D1 0 0,00 11 30 -19
Doronin, Nikita
SBSKD / EST
4 V5 D1 V5 D0 V5 D3 3 0,50 19 23 -4
Vaikšnoras, German
TK / EST
5 V5 D4 V5 V5 V5 D3 4 0,67 27 17 +10
Veprev, Maxim
RUSS / RUS
6 V4 D2 V5 D4 D2 V5 3 0,50 22 17 +5
Salm, Markus
TM / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 D2 5 0,83 27 20 +7
Referee(s):
Glinkin, Kärol-Liina
TM / EST

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Darvish-Kojori, Jonathan
TK / EST
1 V5 V5 D4 D0 V5 D4 3 0,50 23 20 +3
Kuznetsov, Daniel
TM / EST
2 D3 D1 D0 D0 D1 D1 0 0,00 6 30 -24
Drajev, Daniel
SBSKD / EST
3 D0 V5 D0 D0 V5 D3 2 0,33 13 24 -11
Stutsilin, Erik
TK / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 D1 5 0,83 26 15 +11
Veprev, Artem
RUSS / RUS
5 V5 V5 V5 D4 D4 D4 3 0,50 27 15 +12
Ballod, Dmitri
RÜN / EST
6 D2 V5 D3 D2 V5 V5 3 0,50 22 23 -1
Hanstein, Braian
ENG / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 D3 5 0,83 28 18 +10
Referee(s):
Gusarov, Klim
TM / EST

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Novoseltsev, Ivan
SBSKD / EST
1 V5 V5 V5 D1 V5 V5 5 0,83 26 18 +8
Taru, Krister Kermo
TK / EST
2 D3 D1 D3 D0 D2 V5 1 0,17 14 29 -15
Altunin, Valentin
RÜN / EST
3 D4 V5 D1 D4 D2 V5 2 0,33 21 22 -1
Tobias, Erik
SBSKD / EST
4 D2 V5 V5 D1 V5 V5 4 0,67 23 17 +6
Skrypnik, Semen
RUSS / RUS
5 V5 V5 V5 V5 D3 V5 5 0,83 28 12 +16
Laasik, Oliver
ENG / EST
6 D2 V5 V5 D1 V5 V5 4 0,67 23 20 +3
Murumaa, Mathias
TM / EST
7 D2 D4 D1 D2 D1 D3 0 0,00 13 30 -17
Referee(s):
Salm, Jüri
TM / EST
Lozovaja, Svetlana
EST

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Shapovalov, Kirill
SBSKD / EST
1 D4 V5 D2 V5 V3 3 0,60 19 18 +1
Lutsenko, Ilja
SBSKD / EST
2 V5 V5 D4 V5 V5 4 0,80 24 17 +7
Allik, Ott
TK / EST
3 D2 D2 D1 D1 D3 0 0,00 9 25 -16
Žurba, Ilija
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 10 +15
Kirjuskin, Ilja
FLO / EST
5 D4 D4 V5 D3 V5 2 0,40 21 17 +4
Korelin, Artjom
RÜN / EST
6 D2 D2 V5 D0 D1 1 0,20 10 21 -11
Referee(s):
Lozovaja, Svetlana
EST



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Žurba, Ilija   TM  EST  1,00  25  10  +15  Advanced
2 Skrypnik, Semen   RUSS  RUS  0,83  28  12  +16  Advanced
3 Teral, Demis ENG  EST  0,83  29  16  +13  Advanced
4T Vlasov, Bogdan   RUSS  RUS  0,83  29  17  +12  Advanced
4T Priimägi, Henrik ENG  EST  0,83  29  17  +12  Advanced
6 Stutsilin, Erik TK  EST  0,83  26  15  +11  Advanced
7 Hanstein, Braian 13  ENG  EST  0,83  28  18  +10  Advanced
8 Tafenau, Kasper 11  TM  EST  0,83  29  20  +9  Advanced
9 Novoseltsev, Ivan 15  SBSKD  EST  0,83  26  18  +8  Advanced
10 Salm, Markus TM  EST  0,83  27  20  +7  Advanced
11 Lutsenko, Ilja SBSKD  EST  0,80  24  17  +7  Advanced
12 Vaikšnoras, German 12  TK  EST  0,67  27  17  +10  Advanced
13 Tobias, Erik SBSKD  EST  0,67  23  17  +6  Advanced
14 Laasik, Oliver   ENG  EST  0,67  23  20  +3  Advanced
15 Shapovalov, Kirill SBSKD  EST  0,60  19  18  +1  Advanced
16 Veprev, Artem   RUSS  RUS  0,50  27  15  +12  Advanced
17 Truumaa, Jaron TM  EST  0,50  24  17  +7  Advanced
18 Veprev, Maxim   RUSS  RUS  0,50  22  17  +5  Advanced
19 Darvish-Kojori, Jonathan TK  EST  0,50  23  20  +3  Advanced
20 Ballod, Dmitri   RÜN  EST  0,50  22  23  -1  Advanced
21 Doronin, Nikita   SBSKD  EST  0,50  19  23  -4  Advanced
22 Kirjuskin, Ilja   FLO  EST  0,40  21  17  +4  Advanced
23 Altunin, Valentin RÜN  EST  0,33  21  22  -1  Advanced
24 Ait, Daniel   SBSKD  EST  0,33  19  24  -5  Advanced
25 Drajev, Daniel 16  SBSKD  EST  0,33  13  24  -11  Advanced
26 Korelin, Artjom 16  RÜN  EST  0,20  10  21  -11  Advanced
27 Fanukov, Nikita   SBSKD  EST  0,17  15  27  -12  Advanced
28 Zegurov, Maksim   TK  EST  0,17  14  26  -12  Eliminated
29 Taru, Krister Kermo   TK  EST  0,17  14  29  -15  Eliminated
30 Allik, Ott   TK  EST  0,00  25  -16  Eliminated
31 Murumaa, Mathias   TM  EST  0,00  13  30  -17  Eliminated
32 Strekalov, Nikita   FLO  EST  0,00  11  30  -19  Eliminated
33 Strelkov, Georgi   FLO  EST  0,00  30  -23  Eliminated
34 Kuznetsov, Daniel   TM  EST  0,00  30  -24  Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) Žurba, Ilija 
TM / EST  (1) Žurba, Ilija 
(32) -BYE-   
    (17) Truumaa, Jaron 
(17) Truumaa, Jaron    15 - 8 
TM / EST  (17) Truumaa, Jaron   
(16) Veprev, Artem  15 - 9   
RUSS / RUS    (17) Truumaa, Jaron 
(9) Novoseltsev, Ivan    15 - 5 
SBSKD / EST  (9) Novoseltsev, Ivan     
(24) Ait, Daniel  15 - 10     
SBSKD / EST    (8) Tafenau, Kasper   
(25) Drajev, Daniel    13 - 12   
SBSKD / EST  (8) Tafenau, Kasper   
(8) Tafenau, Kasper  15 - 11   
TM / EST    (4T) Vlasov, Bogdan 
(4T) Vlasov, Bogdan    15 - 13 
RUSS / RUS  (4T) Vlasov, Bogdan     
(28) -BYE-       
    (4T) Vlasov, Bogdan     
(21) Doronin, Nikita    15 - 9     
SBSKD / EST  (21) Doronin, Nikita       
(12) Vaikšnoras, German  15 - 10       
TK / EST    (4T) Vlasov, Bogdan   
(13) Tobias, Erik    15 - 12   
SBSKD / EST  (13) Tobias, Erik     
(20) Ballod, Dmitri  15 - 7     
RÜN / EST    (4T) Priimägi, Henrik   
(29) -BYE-    15 - 14   
  (4T) Priimägi, Henrik   
(4T) Priimägi, Henrik     
ENG / EST    (4T) Vlasov, Bogdan 
(3) Teral, Demis    15 - 14 
ENG / EST  (3) Teral, Demis     
(30) -BYE-       
    (3) Teral, Demis     
(19) Darvish-Kojori, Jonathan    15 - 10     
TK / EST  (19) Darvish-Kojori, Jonathan       
(14) Laasik, Oliver  15 - 10       
ENG / EST    (3) Teral, Demis     
(11) Lutsenko, Ilja    15 - 14     
SBSKD / EST  (11) Lutsenko, Ilja         
(22) Kirjuskin, Ilja  15 - 11         
FLO / EST    (6) Stutsilin, Erik       
(27) Fanukov, Nikita    15 - 14       
SBSKD / EST  (6) Stutsilin, Erik       
(6) Stutsilin, Erik  15 - 3       
TK / EST    (2) Skrypnik, Semen   
(7) Hanstein, Braian    15 - 9   
ENG / EST  (7) Hanstein, Braian     
(26) Korelin, Artjom  15 - 11     
RÜN / EST    (7) Hanstein, Braian     
(23) Altunin, Valentin    14 - 12     
RÜN / EST  (10) Salm, Markus       
(10) Salm, Markus  15 - 9       
TM / EST    (2) Skrypnik, Semen   
(15) Shapovalov, Kirill    15 - 6   
SBSKD / EST  (18) Veprev, Maxim     
(18) Veprev, Maxim  15 - 5     
RUSS / RUS    (2) Skrypnik, Semen   
(31) -BYE-    15 - 10   
  (2) Skrypnik, Semen   
(2) Skrypnik, Semen     
RUSS / RUS