Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Salm, Markus TALLM  EST 
2 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST 
3 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST 
4 Kimask, Richard TALLM  EST 
5 Tafenau, Kasper TALLM  EST 
6 Glinkin, Kärol-Liina TALLM  EST 
7 Ilves, Karl Rasmus 12  TALLM  EST 
8 Sepp, Laura 17  TALLM  EST 
9 Ossipov, Oliivia 18  TALLM  EST 
10 Shuravljova, Sofia 22  TALLM  EST 
11 Barõševski, Arseni 23  TALLM  EST 
12 Pevkur, Jan Joonas 28  TALLM  EST 
13 Šafer, Ksenia 29  TALLM  EST 
14 Novosjolova, Luiza 30  LEG  EST 
15 Murumaa, Mathias 32  TALLM  EST 
16 Fomina, Valeria 33  TALLM  EST 
17 Zabelin, Eldar 42  LEG  EST 
18 Meier, Jaan 46  TALLM  EST 
19 Leenson, Albert 49  LEG  EST 
20 Kaaberma, Gertrud 52  TALLM  EST 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 D4 5 0.83 29 15 +14
Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
2 D4 D3 V5 V5 V5 D4 3 0.50 26 21 +5
Pevkur, Jan Joonas
TALLM / EST
3 D1 V5 V5 V5 V5 D2 4 0.67 23 19 +4
Kaaberma, Gertrud
TALLM / EST
4 D2 D2 D1 V5 V5 D0 2 0.33 15 23 -8
Šafer, Ksenia
TALLM / EST
5 D2 D3 D4 D2 V5 D0 1 0.17 16 26 -10
Zabelin, Eldar
LEG / EST
6 D1 D1 D1 D1 D1 D1 0 0.00 6 30 -24
Salm, Markus
TALLM / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 11 +19

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Novosjolova, Luiza
LEG / EST
1 D4 V5 V5 V5 D3 3 0.60 22 12 +10
Tafenau, Kasper
TALLM / EST
2 V5 V5 V5 V5 D2 4 0.80 22 14 +8
Barõševski, Arseni
TALLM / EST
3 D0 D2 V5 D4 D1 1 0.20 12 22 -10
Meier, Jaan
TALLM / EST
4 D0 D1 D2 D3 D3 0 0.00 9 25 -16
Sepp, Laura
TALLM / EST
5 D2 D2 V5 V5 D0 2 0.40 14 22 -8
Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 9 +16

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
1 V5 V5 D1 V5 V5 D0 4 0.67 21 15 +6
Murumaa, Mathias
TALLM / EST
2 D0 D4 D1 V5 D3 D0 1 0.17 13 27 -14
Leenson, Albert
LEG / EST
3 D1 V5 D4 V5 V5 D3 3 0.50 23 26 -3
Kimask, Richard
TALLM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 D2 5 0.83 27 16 +11
Fomina, Valeria
TALLM / EST
5 D1 D2 D3 D2 V5 D1 1 0.17 14 28 -14
Shuravljova, Sofia
TALLM / EST
6 D3 V5 D4 D3 D3 D2 1 0.17 20 28 -8
Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 8 +22

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST  1.00  30  +22  Advanced
2 Salm, Markus TALLM  EST  1.00  30  11  +19  Advanced
3 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST  1.00  25  +16  Advanced
4 Ilves, Karl Rasmus 12  TALLM  EST  0.83  29  15  +14  Advanced
5 Kimask, Richard TALLM  EST  0.83  27  16  +11  Advanced
6 Tafenau, Kasper TALLM  EST  0.80  22  14  +8  Advanced
7 Ossipov, Oliivia 18  TALLM  EST  0.67  21  15  +6  Advanced
8 Pevkur, Jan Joonas 28  TALLM  EST  0.67  23  19  +4  Advanced
9 Novosjolova, Luiza 30  LEG  EST  0.60  22  12  +10  Advanced
10 Glinkin, Kärol-Liina TALLM  EST  0.50  26  21  +5  Advanced
11 Leenson, Albert 49  LEG  EST  0.50  23  26  -3  Advanced
12 Sepp, Laura 17  TALLM  EST  0.40  14  22  -8  Advanced
13 Kaaberma, Gertrud 52  TALLM  EST  0.33  15  23  -8  Advanced
14 Barõševski, Arseni 23  TALLM  EST  0.20  12  22  -10  Advanced
15 Shuravljova, Sofia 22  TALLM  EST  0.17  20  28  -8  Advanced
16 Šafer, Ksenia 29  TALLM  EST  0.17  16  26  -10  Advanced
17 Fomina, Valeria 33  TALLM  EST  0.17  14  28  -14  Advanced
18 Murumaa, Mathias 32  TALLM  EST  0.17  13  27  -14  Advanced
19 Meier, Jaan 46  TALLM  EST  0.00  25  -16  Advanced
20 Zabelin, Eldar 42  LEG  EST  0.00  30  -24  Advanced
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
  (1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(32) -BYE-   
    (1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(17) Fomina, Valeria
TALLM / EST
 
  15 - 9 
  (16) Šafer, Ksenia
TALLM / EST
 
 
(16) Šafer, Ksenia
TALLM / EST
 
15 - 13   
    (1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(9) Novosjolova, Luiza
LEG / EST
 
  15 - 6 
  (9) Novosjolova, Luiza
LEG / EST
 
   
(24) -BYE-       
    (9) Novosjolova, Luiza
LEG / EST
 
 
(25) -BYE-    15 - 11   
  (8) Pevkur, Jan Joonas
TALLM / EST
 
 
(8) Pevkur, Jan Joonas
TALLM / EST
 
   
    (1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(5) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
  15 - 13 
  (5) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
   
(28) -BYE-       
    (5) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
   
(21) -BYE-    15 - 9     
  (12) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
     
(12) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
       
    (5) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
 
(13) Kaaberma, Gertrud
TALLM / EST
 
  15 - 13   
  (20) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
   
(20) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
14 - 10     
    (4) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
 
(29) -BYE-    15 - 12   
  (4) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
 
(4) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
   
    (1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(3) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
  13 - 6 
  (3) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
   
(30) -BYE-       
    (3) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
   
(19) Meier, Jaan
TALLM / EST
 
  15 - 5     
  (14) Barõševski, Arseni
TALLM / EST
 
     
(14) Barõševski, Arseni
TALLM / EST
 
15 - 8       
    (3) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
   
(11) Leenson, Albert
LEG / EST
 
  11 - 10     
  (11) Leenson, Albert
LEG / EST
 
       
(22) -BYE-           
    (6) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
     
(27) -BYE-    15 - 5       
  (6) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
     
(6) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
       
    (2) Salm, Markus
TALLM / EST
 
 
(7) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
  15 - 5   
  (7) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
   
(26) -BYE-       
    (10) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
   
(23) -BYE-    15 - 7     
  (10) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
     
(10) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
       
    (2) Salm, Markus
TALLM / EST
 
 
(15) Shuravljova, Sofia
TALLM / EST
 
  15 - 10   
  (18) Murumaa, Mathias
TALLM / EST
 
   
(18) Murumaa, Mathias
TALLM / EST
 
Opponent no-show     
    (2) Salm, Markus
TALLM / EST
 
 
(31) -BYE-    15 - 8   
  (2) Salm, Markus
TALLM / EST
 
 
(2) Salm, Markus
TALLM / EST
 
   
   

Bronze Medal  
   
(5) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
  (5) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
(3) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
15 - 13 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(9) Novosjolova, Luiza
LEG / EST
 
  (4) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
(4) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
15 - 10 
    (10) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
(6) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
  15 - 13 
  (10) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
 
(10) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
15 - 11   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(9) Novosjolova, Luiza
LEG / EST
 
  (6) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
(6) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
15 - 11 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Šafer, Ksenia
TALLM / EST
 
  (8) Pevkur, Jan Joonas
TALLM / EST
 
(8) Pevkur, Jan Joonas
TALLM / EST
 
15 - 12 
    (8) Pevkur, Jan Joonas
TALLM / EST
 
(12) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
  15 - 8 
  (12) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
 
(20) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
15 - 13   
    (7) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
(14) Barõševski, Arseni
TALLM / EST
 
  15 - 7 
  (11) Leenson, Albert
LEG / EST
 
   
(11) Leenson, Albert
LEG / EST
 
15 - 11     
    (7) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
 
(7) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
  12 - 10   
  (7) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
 
(18) Murumaa, Mathias
TALLM / EST
 
15 - 10   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
  (11) Leenson, Albert
LEG / EST
 
(11) Leenson, Albert
LEG / EST
 
15 - 13 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) Šafer, Ksenia
TALLM / EST
 
  (16) Šafer, Ksenia
TALLM / EST
 
(20) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
15 - 11 
    (18) Murumaa, Mathias
TALLM / EST
 
(14) Barõševski, Arseni
TALLM / EST
 
  14 - 12 
  (18) Murumaa, Mathias
TALLM / EST
 
 
(18) Murumaa, Mathias
TALLM / EST
 
Opponent no-show   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(20) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
  (20) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
(3) -BYE-   
   

Final Results
Event finished at 6:00 PM
Place Name Club(s) Country
1 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST 
2 Salm, Markus TALLM  EST 
3 Kimask, Richard TALLM  EST 
4 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST 
5 Glinkin, Kärol-Liina TALLM  EST 
6 Ilves, Karl Rasmus TALLM  EST 
7 Tafenau, Kasper TALLM  EST 
8 Novosjolova, Luiza LEG  EST 
9 Ossipov, Oliivia TALLM  EST 
10 Pevkur, Jan Joonas TALLM  EST 
11 Leenson, Albert LEG  EST 
12 Sepp, Laura TALLM  EST 
13 Murumaa, Mathias TALLM  EST 
14 Šafer, Ksenia TALLM  EST 
15 Zabelin, Eldar LEG  EST 
16 Barõševski, Arseni TALLM  EST 
17 Kaaberma, Gertrud TALLM  EST 
18 Shuravljova, Sofia TALLM  EST 
19 Fomina, Valeria TALLM  EST 
20 Meier, Jaan TALLM  EST