Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Salm, Markus TALLM  EST 
2 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST 
3 Kimask, Richard TALLM  EST 
4 Žurba, Ilija TALLM  EST 
5 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST 
6 Prede, Oliver TALLM  EST 
7 Linnamägi, Georg TALLM  EST 
8 Glinkin, Kärol-Liina 10  TALLM  EST 
9 Matskevitš, Iris Maria 11  TALLM  EST 
10 Lage, Getter 15  TALLM  EST 
11 Sepp, Laura 17  TALLM  EST 
12 Ber, Vanessa 18  TALLM  EST 
13 Barõševski, Arseni 21  TALLM  EST 
14 Nilisk, Kristiin 22  TALLM  EST 
15 Shuravljova, Sofia 23  TALLM  EST 
16 Ossipov, Oliivia 25  TALLM  EST 
17 Novosjolova, Luiza 31  LEG  EST 
18 Murumaa, Mathias 34  TALLM  EST 
19 Antonov, Ruslan 37  TALLM  EST 
20 Zabelin, Eldar 44  LEG  EST 
21 Meier, Jaan 52  TALLM  EST 
22 Rodin, Iris 53  TALLM  EST 
23 Velleste, Karoliina 58  TALLM  EST 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 V V/M TS TR Ind
Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
1 V5 D4 V5 D1 2 0.50 15 17 -2
Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
2 D4 V5 V5 D2 2 0.50 16 17 -1
Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
3 V5 D4 V5 D1 2 0.50 15 18 -3
Novosjolova, Luiza
LEG / EST
4 D3 D3 D4 D1 0 0.00 11 20 -9
Salm, Markus
TALLM / EST
5 V5 V5 V5 V5 4 1.00 20 5 +15

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Velleste, Karoliina
TALLM / EST
1 V5 D2 D3 V5 D1 2 0.40 16 22 -6
Shuravljova, Sofia
TALLM / EST
2 D3 V5 D2 D3 D2 1 0.20 15 22 -7
Murumaa, Mathias
TALLM / EST
3 V5 D2 D0 D3 D0 1 0.20 10 22 -12
Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 10 +15
Lage, Getter
TALLM / EST
5 D4 V5 V5 D2 V5 3 0.60 21 19 +2
Linnamägi, Georg
TALLM / EST
6 V5 V5 V5 D3 D3 3 0.60 21 13 +8

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Sepp, Laura
TALLM / EST
1 V5 V5 D1 D3 V5 3 0.60 19 18 +1
Antonov, Ruslan
TALLM / EST
2 D2 V5 D1 D1 V5 2 0.40 14 20 -6
Nilisk, Kristiin
TALLM / EST
3 D3 D3 D3 D4 V5 1 0.20 18 21 -3
Kimask, Richard
TALLM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 9 +16
Prede, Oliver
TALLM / EST
5 V5 V5 V5 D3 V5 4 0.80 23 14 +9
Rodin, Iris
TALLM / EST
6 D3 D2 D1 D1 D1 0 0.00 8 25 -17

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Žurba, Ilija
TALLM / EST
1 V5 V5 D3 V5 V5 4 0.80 23 11 +12
Zabelin, Eldar
LEG / EST
2 D1 V5 D0 V5 V5 3 0.60 16 19 -3
Meier, Jaan
TALLM / EST
3 D1 D3 D0 D0 V5 1 0.20 9 21 -12
Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 6 +19
Ber, Vanessa
TALLM / EST
5 D2 D4 V5 D0 V5 2 0.40 16 15 +1
Barõševski, Arseni
TALLM / EST
6 D2 D2 D1 D3 D0 0 0.00 8 25 -17

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST  1.00  25  +19  Advanced
2 Kimask, Richard TALLM  EST  1.00  25  +16  Advanced
3 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST  1.00  25  10  +15  Advanced
4 Salm, Markus TALLM  EST  1.00  20  +15  Advanced
5 Žurba, Ilija TALLM  EST  0.80  23  11  +12  Advanced
6 Prede, Oliver TALLM  EST  0.80  23  14  +9  Advanced
7 Linnamägi, Georg TALLM  EST  0.60  21  13  +8  Advanced
8 Lage, Getter 15  TALLM  EST  0.60  21  19  +2  Advanced
9 Sepp, Laura 17  TALLM  EST  0.60  19  18  +1  Advanced
10 Zabelin, Eldar 44  LEG  EST  0.60  16  19  -3  Advanced
11 Matskevitš, Iris Maria 11  TALLM  EST  0.50  16  17  -1  Advanced
12 Glinkin, Kärol-Liina 10  TALLM  EST  0.50  15  17  -2  Advanced
13 Ossipov, Oliivia 25  TALLM  EST  0.50  15  18  -3  Advanced
14 Ber, Vanessa 18  TALLM  EST  0.40  16  15  +1  Advanced
15 Velleste, Karoliina 58  TALLM  EST  0.40  16  22  -6  Advanced
16 Antonov, Ruslan 37  TALLM  EST  0.40  14  20  -6  Advanced
17 Nilisk, Kristiin 22  TALLM  EST  0.20  18  21  -3  Eliminated
18 Shuravljova, Sofia 23  TALLM  EST  0.20  15  22  -7  Eliminated
19 Murumaa, Mathias 34  TALLM  EST  0.20  10  22  -12  Eliminated
20 Meier, Jaan 52  TALLM  EST  0.20  21  -12  Eliminated
21 Novosjolova, Luiza 31  LEG  EST  0.00  11  20  -9  Eliminated
22T Rodin, Iris 53  TALLM  EST  0.00  25  -17  Eliminated
22T Barõševski, Arseni 21  TALLM  EST  0.00  25  -17  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
  (1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(16) Antonov, Ruslan
TALLM / EST
 
15 - 11 
    (1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(9) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
  13 - 9 
  (8) Lage, Getter
TALLM / EST
 
 
(8) Lage, Getter
TALLM / EST
 
15 - 3   
    (5) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
(5) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
  8 - 7 
  (5) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
   
(12) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
15 - 7     
    (5) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
 
(13) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
  15 - 10   
  (4) Salm, Markus
TALLM / EST
 
 
(4) Salm, Markus
TALLM / EST
 
15 - 8   
    (5) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
(3) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
  15 - 9 
  (3) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
   
(14) Ber, Vanessa
TALLM / EST
 
10 - 3     
    (3) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
   
(11) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
  15 - 10     
  (11) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
     
(6) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
11 - 10       
    (2) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
 
(7) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
  15 - 11   
  (7) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
   
(10) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
14 - 10     
    (2) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
 
(15) Velleste, Karoliina
TALLM / EST
 
  15 - 8   
  (2) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
 
(2) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
15 - 4   
   

Bronze Medal  
   
(1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
  (1) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(3) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
9 - 8 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Lage, Getter
TALLM / EST
 
  (4) Salm, Markus
TALLM / EST
 
(4) Salm, Markus
TALLM / EST
 
11 - 7 
    (4) Salm, Markus
TALLM / EST
 
(11) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
  13 - 10 
  (7) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
 
(7) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
15 - 14   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Lage, Getter
TALLM / EST
 
  (8) Lage, Getter
TALLM / EST
 
(11) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
15 - 11 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Antonov, Ruslan
TALLM / EST
 
  (16) Antonov, Ruslan
TALLM / EST
 
(9) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
15 - 14 
    (13) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
(12) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
  10 - 9 
  (13) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
 
(13) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
15 - 11   
    (6) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
(14) Ber, Vanessa
TALLM / EST
 
  13 - 10 
  (6) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
   
(6) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
15 - 13     
    (6) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
 
(10) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
  15 - 11   
  (15) Velleste, Karoliina
TALLM / EST
 
 
(15) Velleste, Karoliina
TALLM / EST
 
15 - 12   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(16) Antonov, Ruslan
TALLM / EST
 
  (16) Antonov, Ruslan
TALLM / EST
 
(15) Velleste, Karoliina
TALLM / EST
 
15 - 6 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(9) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
  (12) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
(12) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
15 - 5 
    (12) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
(14) Ber, Vanessa
TALLM / EST
 
  15 - 5 
  (14) Ber, Vanessa
TALLM / EST
 
 
(10) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
15 - 3   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(9) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
  (10) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
(10) Zabelin, Eldar
LEG / EST
 
15 - 11 
   

Final Results
Event finished at 8:01 PM
Place Name Club(s) Country
1 Žurba, Ilija TALLM  EST 
2 Kimask, Richard TALLM  EST 
3 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST 
4 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST 
5 Salm, Markus TALLM  EST 
6 Linnamägi, Georg TALLM  EST 
7 Lage, Getter TALLM  EST 
8 Matskevitš, Iris Maria TALLM  EST 
9 Prede, Oliver TALLM  EST 
10 Ossipov, Oliivia TALLM  EST 
11 Antonov, Ruslan TALLM  EST 
12 Velleste, Karoliina TALLM  EST 
13 Glinkin, Kärol-Liina TALLM  EST 
14 Ber, Vanessa TALLM  EST 
15 Zabelin, Eldar LEG  EST 
16 Sepp, Laura TALLM  EST 
17 Nilisk, Kristiin TALLM  EST 
18 Shuravljova, Sofia TALLM  EST 
19 Murumaa, Mathias TALLM  EST 
20 Meier, Jaan TALLM  EST 
21 Novosjolova, Luiza LEG  EST 
22T Rodin, Iris TALLM  EST 
22T Barõševski, Arseni TALLM  EST