Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Salm, Markus TALLM  EST 
2 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST 
3 Kimask, Richard TALLM  EST 
4 Skoblov, Sandra TALLM  EST 
5 Žurba, Ilija TALLM  EST 
6 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST 
7 Tafenau, Kasper TALLM  EST 
8 Prede, Oliver TALLM  EST 
9 Linnamägi, Georg TALLM  EST 
10 Glinkin, Kärol-Liina 10  TALLM  EST 
11 Roosimaa, Brenda 12  TALLM  EST 
12 Ilves, Karl Rasmus 14  TALLM  EST 
13 Matskevitš, Iris Maria 15  TALLM  EST 
14 Kuznetsova, Jelizaveta 16  TALLM  EST 
15 Ber, Vanessa 17  TALLM  EST 
16 Borovik, Polina 19  TALLM  EST 
17 Sepp, Laura 20  TALLM  EST 
18 Barõševski, Arseni 21  TALLM  EST 
19 Shuravljova, Sofia 23  TALLM  EST 
20 Nilisk, Kristiin 25  TALLM  EST 
21 Šafer, Ksenia 27  TALLM  EST 
22 Fedoruk, Anželika 28  TALLM  EST 
23 Ossipov, Oliivia 29  TALLM  EST 
24 Pevkur, Jan Joonas 30  TALLM  EST 
25 Piik, Annabel 31  TALLM  EST 
26 Murumaa, Mathias 34  TALLM  EST 
27 Novoseltsev, Ivan 42  SBSKD  EST 
28 Meier, Jaan 49  TALLM  EST 
29 Lauri, Mati 54  TALLM  EST 
30 Tuha, Oskar 59  LEG  EST 
31 Novosjolova, Luiza 68  LEG  EST 
32 Zabelin, Eldar 74  LEG  EST 
33 Prela, Anna 115  SBSKD  EST 
34 Velleste, Karoliina   TALLM  EST 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Tuha, Oskar
LEG / EST
1 D2 V5 V5 D3 D0 D4 2 0.33 19 28 -9
Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
2 V5 V5 V5 D1 V5 V5 5 0.83 26 16 +10
Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
3 D4 D3 V5 D0 V5 V5 3 0.50 22 20 +2
Šafer, Ksenia
TALLM / EST
4 D4 D1 D2 D0 V5 D4 1 0.17 16 29 -13
Salm, Markus
TALLM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 8 +22
Nilisk, Kristiin
TALLM / EST
6 V5 D4 D2 D4 D2 V5 2 0.33 22 24 -2
Velleste, Karoliina
TALLM / EST
7 V5 D1 D1 V5 D2 D4 2 0.33 18 28 -10

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Novosjolova, Luiza
LEG / EST
1 V5 D2 D2 V5 D4 D3 2 0.33 21 21 0
Lauri, Mati
TALLM / EST
2 D1 D0 D0 D2 D0 D1 0 0.00 4 30 -26
Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
3 V5 V5 D1 V5 V5 D4 4 0.67 25 17 +8
Fedoruk, Anželika
TALLM / EST
4 V5 V5 V5 V5 D2 D1 4 0.67 23 15 +8
Shuravljova, Sofia
TALLM / EST
5 D0 V5 D2 D2 D1 D0 1 0.17 10 27 -17
Linnamägi, Georg
TALLM / EST
6 V5 V5 D3 V5 V5 D2 4 0.67 25 17 +8
Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
7 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 11 +19

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
1 V5 V5 D2 V5 D3 D2 3 0.50 22 20 +2
Zabelin, Eldar
LEG / EST
2 D2 D3 D1 V5 D2 D1 1 0.17 14 26 -12
Meier, Jaan
TALLM / EST
3 D1 V5 D1 D1 D0 D1 1 0.17 9 28 -19
Kimask, Richard
TALLM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 8 +22
Barõševski, Arseni
TALLM / EST
5 D2 D1 V5 D1 D1 V5 2 0.33 15 24 -9
Prede, Oliver
TALLM / EST
6 V5 V5 V5 D1 V5 V5 5 0.83 26 13 +13
Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
7 V5 V5 V5 D2 D3 D2 3 0.50 22 19 +3

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Tafenau, Kasper
TALLM / EST
1 D3 V5 D0 D2 V5 2 0.40 15 16 -1
Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
2 V5 V5 D1 D4 V5 3 0.60 20 18 +2
Sepp, Laura
TALLM / EST
3 D1 D4 D0 D1 D0 0 0.00 6 25 -19
Skoblov, Sandra
TALLM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1.00 25 2 +23
Novoseltsev, Ivan
SBSKD / EST
5 V5 V5 V5 D0 V5 4 0.80 20 14 +6
Pevkur, Jan Joonas
TALLM / EST
6 D0 D1 V5 D1 D2 1 0.20 9 20 -11

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Piik, Annabel
TALLM / EST
1 D0 D1 D0 D0 D3 D0 0 0.00 4 30 -26
Borovik, Polina
TALLM / EST
2 V5 D4 D4 D3 V5 D4 2 0.33 25 24 +1
Žurba, Ilija
TALLM / EST
3 V5 V5 D4 V5 V5 V5 5 0.83 29 16 +13
Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 15 +15
Ber, Vanessa
TALLM / EST
5 V5 V5 D3 D2 V5 D2 3 0.50 22 22 0
Murumaa, Mathias
TALLM / EST
6 V5 D4 D1 D2 D4 D1 1 0.17 17 28 -11
Prela, Anna
SBSKD / EST
7 V5 V5 D2 D3 V5 V5 4 0.67 25 17 +8

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Skoblov, Sandra TALLM  EST  1.00  25  +23  Advanced
2T Salm, Markus TALLM  EST  1.00  30  +22  Advanced
2T Kimask, Richard TALLM  EST  1.00  30  +22  Advanced
4 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST  1.00  30  11  +19  Advanced
5 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST  1.00  30  15  +15  Advanced
6 Žurba, Ilija TALLM  EST  0.83  29  16  +13  Advanced
7 Prede, Oliver TALLM  EST  0.83  26  13  +13  Advanced
8 Roosimaa, Brenda 12  TALLM  EST  0.83  26  16  +10  Advanced
9 Novoseltsev, Ivan 42  SBSKD  EST  0.80  20  14  +6  Advanced
10T Linnamägi, Georg TALLM  EST  0.67  25  17  +8  Advanced
10T Ilves, Karl Rasmus 14  TALLM  EST  0.67  25  17  +8  Advanced
10T Prela, Anna 115  SBSKD  EST  0.67  25  17  +8  Advanced
13 Fedoruk, Anželika 28  TALLM  EST  0.67  23  15  +8  Advanced
14 Kuznetsova, Jelizaveta 16  TALLM  EST  0.60  20  18  +2  Advanced
15 Matskevitš, Iris Maria 15  TALLM  EST  0.50  22  19  +3  Advanced
16T Glinkin, Kärol-Liina 10  TALLM  EST  0.50  22  20  +2  Advanced
16T Ossipov, Oliivia 29  TALLM  EST  0.50  22  20  +2  Advanced
18 Ber, Vanessa 17  TALLM  EST  0.50  22  22  Eliminated
19 Tafenau, Kasper TALLM  EST  0.40  15  16  -1  Eliminated
20 Borovik, Polina 19  TALLM  EST  0.33  25  24  +1  Eliminated
21 Novosjolova, Luiza 68  LEG  EST  0.33  21  21  Eliminated
22 Nilisk, Kristiin 25  TALLM  EST  0.33  22  24  -2  Eliminated
23 Tuha, Oskar 59  LEG  EST  0.33  19  28  -9  Eliminated
24 Barõševski, Arseni 21  TALLM  EST  0.33  15  24  -9  Eliminated
25 Velleste, Karoliina   TALLM  EST  0.33  18  28  -10  Eliminated
26 Pevkur, Jan Joonas 30  TALLM  EST  0.20  20  -11  Eliminated
27 Murumaa, Mathias 34  TALLM  EST  0.17  17  28  -11  Eliminated
28 Zabelin, Eldar 74  LEG  EST  0.17  14  26  -12  Eliminated
29 Šafer, Ksenia 27  TALLM  EST  0.17  16  29  -13  Eliminated
30 Shuravljova, Sofia 23  TALLM  EST  0.17  10  27  -17  Eliminated
31 Meier, Jaan 49  TALLM  EST  0.17  28  -19  Eliminated
32 Sepp, Laura 20  TALLM  EST  0.00  25  -19  Eliminated
33T Piik, Annabel 31  TALLM  EST  0.00  30  -26  Eliminated
33T Lauri, Mati 54  TALLM  EST  0.00  30  -26  Eliminated
Round Scores
View tableau from
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
  (1) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
(32) -BYE-   
    (1) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
(16T) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
  15 - 4 
  (16T) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
 
(16T) Ossipov, Oliivia
TALLM / EST
 
12 - 11   
    (1) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
(9) Novoseltsev, Ivan
SBSKD / EST
 
  15 - 14 
  (9) Novoseltsev, Ivan
SBSKD / EST
 
   
(24) -BYE-       
    (8) Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
 
 
(25) -BYE-    15 - 10   
  (8) Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
 
 
(8) Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
 
   
    (5) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(5) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
  15 - 9 
  (5) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
   
(28) -BYE-       
    (5) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
   
(21) -BYE-    15 - 9     
  (10T) Prela, Anna
SBSKD / EST
 
     
(10T) Prela, Anna
SBSKD / EST
 
       
    (5) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
 
(13) Fedoruk, Anželika
TALLM / EST
 
  6 - 5   
  (13) Fedoruk, Anželika
TALLM / EST
 
   
(20) -BYE-       
    (4) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
 
(29) -BYE-    14 - 11   
  (4) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
 
(4) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
   
    (5) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(2T) Salm, Markus
TALLM / EST
 
  15 - 11 
  (2T) Salm, Markus
TALLM / EST
 
   
(30) -BYE-       
    (14) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
   
(19) -BYE-    10 - 8     
  (14) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
     
(14) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
       
    (6) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
   
(10T) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
  13 - 12     
  (10T) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
       
(22) -BYE-           
    (6) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
     
(27) -BYE-    15 - 12       
  (6) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
     
(6) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
       
    (2T) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
 
(7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
  15 - 12   
  (7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
   
(26) -BYE-       
    (7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
   
(23) -BYE-    15 - 12     
  (10T) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
     
(10T) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
       
    (2T) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
 
(15) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
  13 - 12   
  (15) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
   
(18) -BYE-       
    (2T) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
 
(31) -BYE-    15 - 11   
  (2T) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
 
(2T) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
   
   

Bronze Medal  
   
(1) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
  (6) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
(6) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
4 - 2 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
 
  (4) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
(4) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
15 - 10 
    (4) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
(14) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
  15 - 7 
  (7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
 
(7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
13 - 5   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
 
  (8) Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
 
(14) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
15 - 11 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16T) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
  (9) Novoseltsev, Ivan
SBSKD / EST
 
(9) Novoseltsev, Ivan
SBSKD / EST
 
15 - 14 
    (10T) Prela, Anna
SBSKD / EST
 
(10T) Prela, Anna
SBSKD / EST
 
  15 - 5 
  (10T) Prela, Anna
SBSKD / EST
 
 
(13) Fedoruk, Anželika
TALLM / EST
 
Opponent no-show   
    (10T) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
(2T) Salm, Markus
TALLM / EST
 
  15 - 12 
  (2T) Salm, Markus
TALLM / EST
 
   
(10T) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
12 - 9     
    (10T) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
 
(10T) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
  13 - 9   
  (10T) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
 
(15) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
15 - 9   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(9) Novoseltsev, Ivan
SBSKD / EST
 
  (2T) Salm, Markus
TALLM / EST
 
(2T) Salm, Markus
TALLM / EST
 
10 - 4 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16T) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
  (16T) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
(5) -BYE-   
    (15) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
(10T) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
  15 - 12 
  (15) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
 
(15) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
15 - 14   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(4) -BYE- 
  (10T) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
(10T) Ilves, Karl Rasmus
TALLM / EST
 
 
   

Final Results
Event finished at 6:04 PM
Place Name Club(s) Country
1 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST 
2 Kimask, Richard TALLM  EST 
3 Žurba, Ilija TALLM  EST 
4 Skoblov, Sandra TALLM  EST 
5 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST 
6 Prede, Oliver TALLM  EST 
7 Roosimaa, Brenda TALLM  EST 
8 Kuznetsova, Jelizaveta TALLM  EST 
9 Linnamägi, Georg TALLM  EST 
10 Prela, Anna SBSKD  EST 
11 Salm, Markus TALLM  EST 
12 Novoseltsev, Ivan SBSKD  EST 
13 Matskevitš, Iris Maria TALLM  EST 
14 Glinkin, Kärol-Liina TALLM  EST 
15 Ilves, Karl Rasmus TALLM  EST 
16 Fedoruk, Anželika TALLM  EST 
17 Ossipov, Oliivia TALLM  EST 
18 Ber, Vanessa TALLM  EST 
19 Tafenau, Kasper TALLM  EST 
20 Borovik, Polina TALLM  EST 
21 Novosjolova, Luiza LEG  EST 
22 Nilisk, Kristiin TALLM  EST 
23 Tuha, Oskar LEG  EST 
24 Barõševski, Arseni TALLM  EST 
25 Velleste, Karoliina TALLM  EST 
26 Pevkur, Jan Joonas TALLM  EST 
27 Murumaa, Mathias TALLM  EST 
28 Zabelin, Eldar LEG  EST 
29 Šafer, Ksenia TALLM  EST 
30 Shuravljova, Sofia TALLM  EST 
31 Meier, Jaan TALLM  EST 
32 Sepp, Laura TALLM  EST 
33T Piik, Annabel TALLM  EST 
33T Lauri, Mati TALLM  EST