Round #1 - Pool
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Kimask, Richard TALLM  EST 
2 Skoblov, Sandra TALLM  EST 
3 Salm, Markus TALLM  EST 
4 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST 
5 Glinkin, Kärol-Liina TALLM  EST 
6 Tafenau, Kasper TALLM  EST 
7 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST 
8 Roosimaa, Brenda 10  TALLM  EST 
9 Žurba, Ilija 11  TALLM  EST 
10 Lage, Getter 12  TALLM  EST 
11 Linnamägi, Georg 13  TALLM  EST 
12 Prede, Oliver 14  TALLM  EST 
13 Matskevitš, Iris Maria 17  TALLM  EST 
14 Kuznetsova, Jelizaveta 18  TALLM  EST 
15 Borovik, Polina 19  TALLM  EST 
16 Sepp, Laura 20  TALLM  EST 
17 Barõševski, Arseni 21  TALLM  EST 
18 Nilisk, Kristiin 22  TALLM  EST 
19 Shuravljova, Sofia 23  TALLM  EST 
20 Fomina, Valeria 25  TALLM  EST 
21 Piik, Annabel 27  TALLM  EST 
22 Pevkur, Jan Joonas 29  TALLM  EST 
23 Pashchuk, Mikhail 31  TALLM  EST 
24 Šafer, Ksenia 34  TALLM  EST 
25 Rodin, Iris 42  TALLM  EST 
26 Lauri, Mati 50  TALLM  EST 
27 Svidinski, Alex 51  TALLM  EST 
Round Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Sepp, Laura
TALLM / EST
1 D0 V5 V5 D1 D2 V5 3 0.50 18 26 -8
Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
2 V5 V5 V5 D4 V5 V5 5 0.83 29 10 +19
Rodin, Iris
TALLM / EST
3 D4 D2 D1 D0 D0 D2 0 0.00 9 30 -21
Šafer, Ksenia
TALLM / EST
4 D4 D0 V5 D2 D0 V5 2 0.33 16 25 -9
Kimask, Richard
TALLM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 9 +21
Žurba, Ilija
TALLM / EST
6 V5 D1 V5 V5 D2 V5 4 0.67 23 13 +10
Barõševski, Arseni
TALLM / EST
7 D3 D2 V5 D4 D0 D1 1 0.17 15 27 -12

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Skoblov, Sandra
TALLM / EST
1 V5 V5 V5 D3 V5 V5 5 0.83 28 10 +18
Nilisk, Kristiin
TALLM / EST
2 D0 D1 D1 D0 V5 V5 2 0.33 12 25 -13
Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
3 D2 V5 V5 D4 V5 V5 4 0.67 26 15 +11
Lage, Getter
TALLM / EST
4 D1 V5 D3 D3 V5 V5 3 0.50 22 21 +1
Pashchuk, Mikhail
TALLM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 11 +19
Lauri, Mati
TALLM / EST
6 D0 D3 D1 D2 D1 D1 0 0.00 8 30 -22
Borovik, Polina
TALLM / EST
7 D2 D2 D0 D3 D0 V5 1 0.17 12 26 -14

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M TS TR Ind
Salm, Markus
TALLM / EST
1 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 1.00 30 13 +17
Shuravljova, Sofia
TALLM / EST
2 D4 D4 D1 V5 D4 D4 1 0.17 22 27 -5
Svidinski, Alex
TALLM / EST
3 D0 V5 D2 D3 D2 D2 1 0.17 14 29 -15
Tafenau, Kasper
TALLM / EST
4 D2 V5 V5 V5 D3 D2 3 0.50 22 21 +1
Pevkur, Jan Joonas
TALLM / EST
5 D0 D2 V5 D3 D1 D3 1 0.17 14 28 -14
Linnamägi, Georg
TALLM / EST
6 D4 V5 V5 V5 V5 D4 4 0.67 28 20 +8
Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
7 D3 V5 V5 V5 V5 V5 5 0.83 28 20 +8

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Prede, Oliver
TALLM / EST
1 D4 V5 V5 V5 V5 4 0.80 24 13 +11
Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
2 V5 D4 V5 V5 V5 4 0.80 24 14 +10
Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
3 D4 V5 V5 V5 V5 4 0.80 24 14 +10
Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
4 D4 D2 D3 V5 V5 2 0.40 19 18 +1
Piik, Annabel
TALLM / EST
5 D0 D2 D0 D0 D1 0 0.00 3 25 -22
Fomina, Valeria
TALLM / EST
6 D0 D1 D2 D3 V5 1 0.20 11 21 -10

Round #2 - DE (All Places Fenced)
Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Kimask, Richard TALLM  EST  1.00  30  +21  Advanced
2 Pashchuk, Mikhail 31  TALLM  EST  1.00  30  11  +19  Advanced
3 Salm, Markus TALLM  EST  1.00  30  13  +17  Advanced
4 Roosimaa, Brenda 10  TALLM  EST  0.83  29  10  +19  Advanced
5 Skoblov, Sandra TALLM  EST  0.83  28  10  +18  Advanced
6 Kuznetsova, Jelizaveta 18  TALLM  EST  0.83  28  20  +8  Advanced
7 Prede, Oliver 14  TALLM  EST  0.80  24  13  +11  Advanced
8T Tammiste, Paul Mark TALLM  EST  0.80  24  14  +10  Advanced
8T Glinkin, Kärol-Liina TALLM  EST  0.80  24  14  +10  Advanced
10 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST  0.67  26  15  +11  Advanced
11 Žurba, Ilija 11  TALLM  EST  0.67  23  13  +10  Advanced
12 Linnamägi, Georg 13  TALLM  EST  0.67  28  20  +8  Advanced
13T Tafenau, Kasper TALLM  EST  0.50  22  21  +1  Advanced
13T Lage, Getter 12  TALLM  EST  0.50  22  21  +1  Advanced
15 Sepp, Laura 20  TALLM  EST  0.50  18  26  -8  Advanced
16 Matskevitš, Iris Maria 17  TALLM  EST  0.40  19  18  +1  Advanced
17 Šafer, Ksenia 34  TALLM  EST  0.33  16  25  -9  Eliminated
18 Nilisk, Kristiin 22  TALLM  EST  0.33  12  25  -13  Eliminated
19 Fomina, Valeria 25  TALLM  EST  0.20  11  21  -10  Eliminated
20 Shuravljova, Sofia 23  TALLM  EST  0.17  22  27  -5  Eliminated
21 Barõševski, Arseni 21  TALLM  EST  0.17  15  27  -12  Eliminated
22 Pevkur, Jan Joonas 29  TALLM  EST  0.17  14  28  -14  Eliminated
23 Borovik, Polina 19  TALLM  EST  0.17  12  26  -14  Eliminated
24 Svidinski, Alex 51  TALLM  EST  0.17  14  29  -15  Eliminated
25 Rodin, Iris 42  TALLM  EST  0.00  30  -21  Eliminated
26 Lauri, Mati 50  TALLM  EST  0.00  30  -22  Eliminated
27 Piik, Annabel 27  TALLM  EST  0.00  25  -22  Eliminated
Round Scores
Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
         
(1) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
  (1) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
(16) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
15 - 8 
    (1) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
(8T) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
  15 - 9 
  (8T) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
 
(8T) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
10 - 9   
    (5) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
(5) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
  15 - 10 
  (5) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
   
(12) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
15 - 13     
    (5) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
 
(13T) Lage, Getter
TALLM / EST
 
  15 - 13   
  (4) Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
 
 
(4) Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
 
15 - 10   
    (5) Skoblov, Sandra
TALLM / EST
 
(3) Salm, Markus
TALLM / EST
 
  14 - 7 
  (3) Salm, Markus
TALLM / EST
 
   
(13T) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
7 - 2     
    (11) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
   
(11) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
  11 - 10     
  (11) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
     
(6) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
15 - 10       
    (11) Žurba, Ilija
TALLM / EST
 
 
(7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
  13 - 12   
  (7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
   
(10) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
15 - 13     
    (2) Pashchuk, Mikhail
TALLM / EST
 
 
(15) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
  14 - 11   
  (2) Pashchuk, Mikhail
TALLM / EST
 
 
(2) Pashchuk, Mikhail
TALLM / EST
 
15 - 8   
   

Bronze Medal  
   
(1) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
  (1) Kimask, Richard
TALLM / EST
 
(2) Pashchuk, Mikhail
TALLM / EST
 
14 - 9 
   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8T) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
  (8T) Tammiste, Paul Mark
TALLM / EST
 
(4) Roosimaa, Brenda
TALLM / EST
 
Opponent no-show 
    (3) Salm, Markus
TALLM / EST
 
(3) Salm, Markus
TALLM / EST
 
  7 - 6 
  (3) Salm, Markus
TALLM / EST
 
 
(7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
13 - 12   
   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(4) -BYE- 
  (7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
(7) Prede, Oliver
TALLM / EST
 
 
   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
  (16) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
(8T) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
15 - 11 
    (12) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
(12) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
  15 - 14 
  (12) Linnamägi, Georg
TALLM / EST
 
 
(13T) Lage, Getter
TALLM / EST
 
15 - 13   
    (10) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
(13T) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
  14 - 7 
  (6) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
   
(6) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
11 - 8     
    (10) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
 
(10) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
  15 - 11   
  (10) Raid, Daniel Andreas
TALLM / EST
 
 
(15) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
15 - 3   
   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(16) Matskevitš, Iris Maria
TALLM / EST
 
  (6) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
(6) Kuznetsova, Jelizaveta
TALLM / EST
 
15 - 10 
   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(8T) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
  (8T) Glinkin, Kärol-Liina
TALLM / EST
 
(13T) Lage, Getter
TALLM / EST
 
15 - 14 
    (13T) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
(13T) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
  12 - 10 
  (13T) Tafenau, Kasper
TALLM / EST
 
 
(15) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
15 - 9   
   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(13T) Lage, Getter
TALLM / EST
 
  (13T) Lage, Getter
TALLM / EST
 
(15) Sepp, Laura
TALLM / EST
 
15 - 11 
   

Final Results
Event finished at 5:52 PM
Place Name Club(s) Country
1 Skoblov, Sandra TALLM  EST 
2 Žurba, Ilija TALLM  EST 
3 Kimask, Richard TALLM  EST 
4 Pashchuk, Mikhail TALLM  EST 
5 Salm, Markus TALLM  EST 
6 Tammiste, Paul Mark TALLM  EST 
7 Prede, Oliver TALLM  EST 
8 Roosimaa, Brenda TALLM  EST 
9 Raid, Daniel Andreas TALLM  EST 
10 Linnamägi, Georg TALLM  EST 
11 Kuznetsova, Jelizaveta TALLM  EST 
12 Matskevitš, Iris Maria TALLM  EST 
13 Tafenau, Kasper TALLM  EST 
14 Glinkin, Kärol-Liina TALLM  EST 
15 Lage, Getter TALLM  EST 
16 Sepp, Laura TALLM  EST 
17 Šafer, Ksenia TALLM  EST 
18 Nilisk, Kristiin TALLM  EST 
19 Fomina, Valeria TALLM  EST 
20 Shuravljova, Sofia TALLM  EST 
21 Barõševski, Arseni TALLM  EST 
22 Pevkur, Jan Joonas TALLM  EST 
23 Borovik, Polina TALLM  EST 
24 Svidinski, Alex TALLM  EST 
25 Rodin, Iris TALLM  EST 
26 Lauri, Mati TALLM  EST 
27 Piik, Annabel TALLM  EST