Final Results
Place Name Member # Club(s) Country
1 PRIIMÄGI, Henrik   Tallinna Mõõk  EST 
2 TOBIAS, Erik   Sbsk Draakon  EST 
3 SALM, Juhan   Tallinna Mõõk  EST 
4 SALM, Markus   Tallinna Mõõk  EST 
5 TAMMOJA, Mike   Tallinna Mõõk  EST 
6 ZURBA, Ilja   Tallinna Mõõk  EST 
7 RAIDNA, Rain   Tallinna Mõõk  EST 
8 SHISHIKIN, Sergei   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
9 FADEJEV, Dmitri   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
10 RAID, Daniel Andreas   Tallinna Mõõk  EST 
11 SALM, Gaia-Marianna 27051993001  Tallinna Mõõk  EST 
12 KIMASK, Richard   Tallinna Mõõk  EST 
13 MELLES, Anne-Mai   Tallinna Mõõk  EST 
14 NOVOSJOLOVA, Luiza   Le Glaive  EST 
15 LUTSENKO, Ilja   Sbsk Draakon  EST 
16 KOPPEL, Kaido   Modern Pentathlon  EST 
17 TAFENAU, Kasper   Tallinna Mõõk  EST 
18 MATSKEVITŠ, Iris-Maria   Tallinna Mõõk  EST 
19 TAMMISTE, Paul Mark   Tallinna Mõõk  EST 
20 PREDE, Oliver   Tallinna Mõõk  EST 
21 DORONIN, Nikita   Sbsk Draakon  EST 
22 JAKIMOV, Ruslan   Tallinna Mõõk / TM/Harrastajad  EST 
23 ALTUNIN, Valentin   Sbsk Draakon  EST 
24 BER, Vanessa   Tallinna Mõõk  EST 
25 PEVKUR, Jan Joonas   Tallinna Mõõk  EST 
26 SHAPOVALOV, Kirill   Sbsk Draakon  EST 
27 GLINKIN, Kärol-Liina   Tallinna Mõõk  EST 
28 BEIMANOVA, Karina   Tallinna Mõõk  EST 
29 TUHA, Oskar   Le Glaive  EST 
30 ALJAND, Raigo   Tallinna Mõõk  EST 
31 KUZNETSOVA, Natalia 16111975000  Epee Export / TM/Harrastajad  EST 


Round #1 - Poule - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 RAID, Daniel Andreas TM  EST 
2 ZURBA, Ilja TM  EST 
3 SALM, Markus TM  EST 
4 SALM, Juhan TM  EST 
5 SALM, Gaia-Marianna TM  EST 
6 TAFENAU, Kasper TM  EST 
7 FADEJEV, Dmitri TM / TMH  EST 
8 SHISHIKIN, Sergei TM / TMH  EST 
9 TAMMISTE, Paul Mark 10  TM  EST 
10 PREDE, Oliver 12  TM  EST 
11 KIMASK, Richard 13  TM  EST 
12 PRIIMÄGI, Henrik 14  TM  EST 
13 JAKIMOV, Ruslan 16  TM / TMH  EST 
14 BEIMANOVA, Karina 18  TM  EST 
15 TAMMOJA, Mike 19  TM  EST 
16 MATSKEVITŠ, Iris-Maria 20  TM  EST 
17 GLINKIN, Kärol-Liina 22  TM  EST 
18 LUTSENKO, Ilja 23  SBSKD  EST 
19 SHAPOVALOV, Kirill 24  SBSKD  EST 
20 TOBIAS, Erik 25  SBSKD  EST 
21 NOVOSJOLOVA, Luiza 26  LG  EST 
22 BER, Vanessa 27  TM  EST 
23 MELLES, Anne-Mai 35  TM  EST 
24 ALTUNIN, Valentin 36  SBSKD  EST 
25 KUZNETSOVA, Natalia 37  EEX / TMH  EST 
26 ALJAND, Raigo 40  TM  EST 
27 TUHA, Oskar 42  LG  EST 
28 DORONIN, Nikita 48  SBSKD  EST 
29 KOPPEL, Kaido 64  MP  EST 
30 PEVKUR, Jan Joonas 66  TM  EST 
31 RAIDNA, Rain 67  TM  EST 

Round #1 - Poule - Scores
Poule #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
PREDE, Oliver
TM / EST
1 V5 V5 V5 D2 D2 3 0,60 19 17 +2
KIMASK, Richard
TM / EST
2 D2 V5 D2 D2 D3 1 0,20 14 24 -10
NOVOSJOLOVA, Luiza
LG / EST
3 D2 D4 D3 D0 D2 0 0,00 11 25 -14
TOBIAS, Erik
SBSKD / EST
4 D3 V5 V5 V5 V5 4 0,80 23 14 +9
RAIDNA, Rain
TM / EST
5 V5 V5 V5 D1 V5 4 0,80 21 13 +8
RAID, Daniel Andreas
TM / EST
6 V5 V5 V5 D3 D4 3 0,60 22 17 +5

Poule #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
TAMMISTE, Paul Mark
TM / EST
1 V5 D4 V5 D2 V5 3 0,60 21 14 +7
SHAPOVALOV, Kirill
SBSKD / EST
2 D2 D2 D3 D1 V5 1 0,20 13 23 -10
ZURBA, Ilja
TM / EST
3 V5 V5 V5 D3 V5 4 0,80 23 12 +11
BER, Vanessa
TM / EST
4 D1 V5 D1 D2 V5 2 0,40 14 20 -6
PRIIMÄGI, Henrik
TM / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 9 +16
KUZNETSOVA, Natalia
EEX / EST
6 D1 D3 D0 D2 D1 0 0,00 7 25 -18

Poule #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
LUTSENKO, Ilja
SBSKD / EST
1 V5 V5 D3 D4 V5 3 0,60 22 17 +5
BEIMANOVA, Karina
TM / EST
2 D0 V5 D1 D0 D2 1 0,20 8 23 -15
PEVKUR, Jan Joonas
TM / EST
3 D3 D3 D4 D4 V5 1 0,20 19 23 -4
SALM, Markus
TM / EST
4 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 11 +14
SHISHIKIN, Sergei
TM / EST
5 V5 V5 V5 D1 V5 4 0,80 21 15 +6
MELLES, Anne-Mai
TM / EST
6 D4 V5 D3 D2 D2 1 0,20 16 22 -6

Poule #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M HS HR Ind
ALTUNIN, Valentin
SBSKD / EST
1 V5 D3 V5 D2 D3 2 0,40 18 19 -1
SALM, Juhan
TM / EST
2 D3 V5 D4 V5 V5 3 0,60 22 18 +4
KOPPEL, Kaido
MP / EST
3 V5 D3 V5 D2 V5 3 0,60 20 18 +2
GLINKIN, Kärol-Liina
TM / EST
4 D1 V5 D2 D3 D1 1 0,20 12 24 -12
TAMMOJA, Mike
TM / EST
5 V5 D2 V5 V5 D4 3 0,60 21 17 +4
FADEJEV, Dmitri
TM / EST
6 V5 D3 D3 V5 V5 3 0,60 21 18 +3

Poule #5
# 1 2 3 4 5 6 7 V V/M HS HR Ind
SALM, Gaia-Marianna
TM / EST
1 V5 D4 V5 V5 V5 V5 5 0,83 29 15 +14
DORONIN, Nikita
SBSKD / EST
2 D2 D1 V5 V5 V5 D3 3 0,50 21 19 +2
TAFENAU, Kasper
TM / EST
3 V5 V5 V5 D4 V5 V5 5 0,83 29 19 +10
ALJAND, Raigo
TM / EST
4 D1 D0 D2 D4 D4 D4 0 0,00 15 30 -15
JAKIMOV, Ruslan
TM / EST
5 D3 D4 V5 V5 V5 D4 3 0,50 26 25 +1
TUHA, Oskar
LG / EST
6 D2 D0 D3 V5 D2 D4 1 0,17 16 29 -13
MATSKEVITŠ, Iris-Maria
TM / EST
7 D2 V5 D4 V5 V5 V5 4 0,67 26 25 +1



Round #2 - DE (All Places Fenced) - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M HS HR Ind Status
1 PRIIMÄGI, Henrik 14  TM  EST  1,00  25  +16  Advanced
2 SALM, Markus TM  EST  1,00  25  11  +14  Advanced
3 SALM, Gaia-Marianna TM  EST  0,83  29  15  +14  Advanced
4 TAFENAU, Kasper TM  EST  0,83  29  19  +10  Advanced
5 ZURBA, Ilja TM  EST  0,80  23  12  +11  Advanced
6 TOBIAS, Erik 25  SBSKD  EST  0,80  23  14  +9  Advanced
7 RAIDNA, Rain 67  TM  EST  0,80  21  13  +8  Advanced
8 SHISHIKIN, Sergei TM / TMH  EST  0,80  21  15  +6  Advanced
9 MATSKEVITŠ, Iris-Maria 20  TM  EST  0,67  26  25  +1  Advanced
10 TAMMISTE, Paul Mark 10  TM  EST  0,60  21  14  +7  Advanced
11T LUTSENKO, Ilja 23  SBSKD  EST  0,60  22  17  +5  Advanced
11T RAID, Daniel Andreas TM  EST  0,60  22  17  +5  Advanced
13 SALM, Juhan TM  EST  0,60  22  18  +4  Advanced
14 TAMMOJA, Mike 19  TM  EST  0,60  21  17  +4  Advanced
15 FADEJEV, Dmitri TM / TMH  EST  0,60  21  18  +3  Advanced
16 KOPPEL, Kaido 64  MP  EST  0,60  20  18  +2  Advanced
17 PREDE, Oliver 12  TM  EST  0,60  19  17  +2  Advanced
18 DORONIN, Nikita 48  SBSKD  EST  0,50  21  19  +2  Advanced
19 JAKIMOV, Ruslan 16  TM / TMH  EST  0,50  26  25  +1  Advanced
20 ALTUNIN, Valentin 36  SBSKD  EST  0,40  18  19  -1  Advanced
21 BER, Vanessa 27  TM  EST  0,40  14  20  -6  Advanced
22 PEVKUR, Jan Joonas 66  TM  EST  0,20  19  23  -4  Advanced
23 MELLES, Anne-Mai 35  TM  EST  0,20  16  22  -6  Advanced
24 KIMASK, Richard 13  TM  EST  0,20  14  24  -10  Advanced
25 SHAPOVALOV, Kirill 24  SBSKD  EST  0,20  13  23  -10  Advanced
26 GLINKIN, Kärol-Liina 22  TM  EST  0,20  12  24  -12  Advanced
27 BEIMANOVA, Karina 18  TM  EST  0,20  23  -15  Advanced
28 TUHA, Oskar 42  LG  EST  0,17  16  29  -13  Advanced
29 NOVOSJOLOVA, Luiza 26  LG  EST  0,00  11  25  -14  Advanced
30 ALJAND, Raigo 40  TM  EST  0,00  15  30  -15  Advanced
31 KUZNETSOVA, Natalia 37  EEX / TMH  EST  0,00  25  -18  Advanced

Round #2 - DE (All Places Fenced) - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 (Pl. 1-8) Semi-Finals Finals  
           
(1) PRIIMÄGI, Henrik 
TM / EST  (1) PRIIMÄGI, Henrik 
(32) -BYE-   
    (1) PRIIMÄGI, Henrik 
(17) PREDE, Oliver    9 - 5 
TM / EST  (16) KOPPEL, Kaido   
(16) KOPPEL, Kaido  12 - 8   
MP / EST    (1) PRIIMÄGI, Henrik 
(9) MATSKEVITŠ, Iris-Maria    15 - 8 
TM / EST  (9) KIMASK, Richard     
(24) KIMASK, Richard  15 - 12     
TM / EST    (8) SHISHIKIN, Sergei   
(25) SHAPOVALOV, Kirill    15 - 6   
SBSKD / EST  (8) SHISHIKIN, Sergei   
(8) SHISHIKIN, Sergei  15 - 13   
TM / EST    (1) PRIIMÄGI, Henrik 
(5) ZURBA, Ilja    15 - 9 
TM / EST  (5) ZURBA, Ilja     
(28) TUHA, Oskar  15 - 6     
LG / EST    (5) ZURBA, Ilja     
(21) BER, Vanessa    11 - 10     
TM / EST  (12) RAID, Daniel Andreas       
(12) RAID, Daniel Andreas  15 - 7       
TM / EST    (4) SALM, Juhan   
(13) SALM, Juhan    11 - 10   
TM / EST  (13) SALM, Juhan     
(20) ALTUNIN, Valentin  15 - 10     
SBSKD / EST    (4) SALM, Juhan   
(29) NOVOSJOLOVA, Luiza    14 - 11   
LG / EST  (4) NOVOSJOLOVA, Luiza   
(4) TAFENAU, Kasper  15 - 14   
TM / EST    (1) PRIIMÄGI, Henrik 
(3) SALM, Gaia-Marianna    15 - 10 
TM / EST  (3) SALM, Gaia-Marianna     
(30) ALJAND, Raigo  15 - 6     
TM / EST    (3) TAMMOJA, Mike     
(19) JAKIMOV, Ruslan    15 - 9     
TM / EST  (14) TAMMOJA, Mike       
(14) TAMMOJA, Mike  15 - 5       
TM / EST    (3) TOBIAS, Erik     
(11) LUTSENKO, Ilja    15 - 10     
SBSKD / EST  (11) LUTSENKO, Ilja         
(22) PEVKUR, Jan Joonas  15 - 11         
TM / EST    (6) TOBIAS, Erik       
(27) BEIMANOVA, Karina    12 - 11       
TM / EST  (6) TOBIAS, Erik       
(6) TOBIAS, Erik  15 - 5       
SBSKD / EST    (2) TOBIAS, Erik   
(7) RAIDNA, Rain    15 - 14   
TM / EST  (7) RAIDNA, Rain     
(26) GLINKIN, Kärol-Liina  15 - 5     
TM / EST    (7) RAIDNA, Rain     
(23) MELLES, Anne-Mai    14 - 6     
TM / EST  (10) MELLES, Anne-Mai       
(10) TAMMISTE, Paul Mark  15 - 13       
TM / EST    (2) SALM, Markus   
(15) FADEJEV, Dmitri    11 - 10   
TM / EST  (15) FADEJEV, Dmitri     
(18) DORONIN, Nikita  15 - 8     
SBSKD / EST    (2) SALM, Markus   
(31) KUZNETSOVA, Natalia    15 - 5   
EEX / EST  (2) SALM, Markus   
(2) SALM, Markus  15 - 4   
TM / EST   

Bronze Medal  
   
(4) SALM, Juhan 
TM / EST  (3) SALM, Juhan 
(3) SALM, Markus  15 - 8 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 5-8) Table of 2 (Pl. 5-6)  
     
(8) SHISHIKIN, Sergei 
TM / EST  (5) ZURBA, Ilja 
(5) ZURBA, Ilja  15 - 10 
TM / EST    (5) TAMMOJA, Mike 
(6) TAMMOJA, Mike    9 - 7 
TM / EST  (6) TAMMOJA, Mike   
(7) RAIDNA, Rain  13 - 10   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 7-8)  
   
(8) SHISHIKIN, Sergei 
TM / EST  (7) RAIDNA, Rain 
(7) RAIDNA, Rain  15 - 5 
TM / EST   

Table of 8 (Pl. 9-16) Table of 4 (Pl. 9-12) Table of 2 (Pl. 9-10)  
       
(16) KOPPEL, Kaido 
MP / EST  (9) KIMASK, Richard 
(9) KIMASK, Richard  Opponent no-show 
TM / EST    (9) RAID, Daniel Andreas 
(12) RAID, Daniel Andreas    14 - 10 
TM / EST  (12) RAID, Daniel Andreas   
(13) NOVOSJOLOVA, Luiza  15 - 8   
LG / EST    (9) FADEJEV, Dmitri 
(14) SALM, Gaia-Marianna    9 - 6 
TM / EST  (11) SALM, Gaia-Marianna     
(11) LUTSENKO, Ilja  15 - 11     
SBSKD / EST    (10) FADEJEV, Dmitri   
(10) MELLES, Anne-Mai    9 - 8   
TM / EST  (10) FADEJEV, Dmitri   
(15) FADEJEV, Dmitri  15 - 7   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 11-12)  
   
(12) KIMASK, Richard 
TM / EST  (11) SALM, Gaia-Marianna 
(11) SALM, Gaia-Marianna  Opponent no-show 
TM / EST   

Table of 4 (Pl. 13-16) Table of 2 (Pl. 13-14)  
     
(16) -BYE- 
  (13) NOVOSJOLOVA, Luiza 
(13) NOVOSJOLOVA, Luiza   
LG / EST    (13) MELLES, Anne-Mai 
(14) LUTSENKO, Ilja    15 - 7 
SBSKD / EST  (14) MELLES, Anne-Mai   
(15) MELLES, Anne-Mai  15 - 11   
TM / EST   

Table of 2 (Pl. 15-16)  
   
(16) -BYE- 
  (15) LUTSENKO, Ilja 
(15) LUTSENKO, Ilja   
SBSKD / EST