Final Results
Place Name Club(s) Country
1 Gedzo, Andzej Sbsk Draakon  EST 
2 Djatsuk, Filipp Sbsk Draakon  EST 
3T Bobrov, Ilian Sbsk Draakon  EST 
3T Serhovets, Maksim Sbsk Draakon  EST 
5 Meister, Andri En Garde  EST 
6 Pashchuk, Mikhail Tallinna Mõõk  EST 
7 Sepp, Tony En Garde  EST 
8 Gedzo, Leon Sbsk Draakon  EST 
9 Guljajev, Igor Sbsk Draakon  EST 
10 Shalov, Nikita Tallinna Mõõk  EST 
11 Raid, Daniel Andreas Tallinna Mõõk  EST 
12 Prede, Oliver Tallinna Mõõk  EST 
13 Teral, Demis En Garde  EST 
14 Tammiste, Paul Mark Tallinna Mõõk  EST 
15 Palusaar, Nikita Tallinna Mõõk  EST 
16 Liigus, Filipp Tartu Kalev  EST 
17 Linnamägi, Georg Tallinna Mõõk  EST 
18 Hanstein, Braian En Garde  EST 
19 Priimägi, Henrik En Garde  EST 
20 Tafenau, Kasper Tallinna Mõõk  EST 
21 Laurmann, Kaspar-Joonas En Garde  EST 
22 Kimask, Richard Tallinna Mõõk  EST 
23T Simin, Erik Tartu Kalev  EST 
23T Ilves, Karl Rasmus Tallinna Mõõk  EST 
25 Ballod, Dmitri Rünnak  EST 
26 Darvish-Kojori, Jonathan Tartu Kalev  EST 
27 Suursoo, Mart Tallinna Mõõk  EST 
28 Altunin, Valentin Rünnak  EST 
29 Shapovalov, Kirill Sbsk Draakon  EST 
30 Suursoo, Kristjan Tallinna Mõõk  EST 


Round #1 - Pool - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country Status
1 Gedzo, Andzej SBSKD  EST 
2 Djatsuk, Filipp SBSKD  EST 
3 Bobrov, Ilian SBSKD  EST 
4 Serhovets, Maksim SBSKD  EST 
5 Laurmann, Kaspar-Joonas ENG  EST 
6 Guljajev, Igor SBSKD  EST 
7 Sepp, Tony ENG  EST 
8 Gedzo, Leon 10  SBSKD  EST 
9 Pashchuk, Mikhail 11  TM  EST 
10 Prede, Oliver 12  TM  EST 
11 Meister, Andri 13  ENG  EST 
12 Simin, Erik 14  TK  EST 
13 Liigus, Filipp 14  TK  EST 
14 Raid, Daniel Andreas 16  TM  EST 
15 Linnamägi, Georg 18  TM  EST 
16 Shalov, Nikita 18  TM  EST 
17 Teral, Demis   ENG  EST 
18 Priimägi, Henrik   ENG  EST 
19 Shapovalov, Kirill   SBSKD  EST 
20 Suursoo, Kristjan   TM  EST 
21 Tafenau, Kasper   TM  EST 
22 Kimask, Richard   TM  EST 
23 Darvish-Kojori, Jonathan   TK  EST 
24 Tammiste, Paul Mark   TM  EST 
25 Ilves, Karl Rasmus   TM  EST 
26 Hanstein, Braian   ENG  EST 
27 Altunin, Valentin   RÜN  EST 
28 Suursoo, Mart   TM  EST 
29 Ballod, Dmitri   RÜN  EST 
30 Palusaar, Nikita   TM  EST 

Round #1 - Pool - Scores
Pool #1
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Suursoo, Kristjan
TM / EST
1 D3 D2 D2 D2 D3 0 0,00 12 25 -13
Tafenau, Kasper
TM / EST
2 V5 D0 D3 D1 V5 2 0,40 14 21 -7
Prede, Oliver
TM / EST
3 V5 V5 D2 D1 V5 3 0,60 18 15 +3
Gedzo, Andzej
SBSKD / EST
4 V5 V5 V5 D0 V5 4 0,80 20 13 +7
Meister, Andri
ENG / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 5 +20
Ballod, Dmitri
RÜN / EST
6 V5 D3 D3 D1 D1 1 0,20 13 23 -10
Referee(s):
Fedoruk, Anzelika
TM / EST

Pool #2
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Pashchuk, Mikhail
TM / EST
1 V5 V5 V5 D2 V5 4 0,80 22 13 +9
Kimask, Richard
TM / EST
2 D2 D0 V5 D0 V5 2 0,40 12 22 -10
Teral, Demis
ENG / EST
3 D1 V5 V5 D3 V5 3 0,60 19 18 +1
Altunin, Valentin
RÜN / EST
4 D1 D4 D4 D3 D2 0 0,00 14 25 -11
Djatsuk, Filipp
SBSKD / EST
5 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 9 +16
Simin, Erik
TK / EST
6 D4 D3 D4 V5 D1 1 0,20 17 22 -5
Referee(s):
Lozovaja, Svetlana
EST

Pool #3
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Suursoo, Mart
TM / EST
1 D3 D2 D4 D4 D3 0 0,00 16 25 -9
Tammiste, Paul Mark
TM / EST
2 V5 D0 V5 V5 D0 3 0,60 15 20 -5
Bobrov, Ilian
SBSKD / EST
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 8 +17
Gedzo, Leon
SBSKD / EST
4 V5 D4 D1 V5 V5 3 0,60 20 19 +1
Priimägi, Henrik
ENG / EST
5 V5 D3 D3 D2 V5 2 0,40 18 23 -5
Liigus, Filipp
TK / EST
6 V5 V5 D2 D3 D4 2 0,40 19 18 +1
Referee(s):
Moosus, Martti
TM / EST

Pool #4
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Palusaar, Nikita
TM / EST
1 D4 D4 V5 V5 D2 2 0,40 20 19 +1
Raid, Daniel Andreas
TM / EST
2 V5 D2 V5 V5 V5 4 0,80 22 17 +5
Serhovets, Maksim
SBSKD / EST
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 1,00 25 13 +12
Shapovalov, Kirill
SBSKD / EST
4 D3 D4 D2 D2 D0 0 0,00 11 23 -12
Darvish-Kojori, Jonathan
TK / EST
5 D1 D1 D2 V3 D3 1 0,20 10 22 -12
Sepp, Tony
ENG / EST
6 V5 D3 D3 V5 V5 3 0,60 21 15 +6
Referee(s):
Glinkin, Kärol-Liina
TM / EST
Skoblov, Sandra
TM / EST

Pool #5
# 1 2 3 4 5 6 V V/M TS TR Ind
Linnamägi, Georg
TM / EST
1 D2 D1 V5 V5 D4 2 0,40 17 18 -1
Ilves, Karl Rasmus
TM / EST
2 V5 D4 D4 D4 D0 1 0,20 17 22 -5
Shalov, Nikita
TM / EST
3 V5 V5 V5 V5 D1 4 0,80 21 12 +9
Hanstein, Braian
ENG / EST
4 D0 V5 D1 V5 D4 2 0,40 15 19 -4
Laurmann, Kaspar-Joonas
ENG / EST
5 D3 V5 D1 D0 V5 2 0,40 14 22 -8
Guljajev, Igor
SBSKD / EST
6 V5 V5 V5 V5 D3 4 0,80 23 14 +9
Referee(s):
Skoblov, Sandra
TM / EST



Round #2 - DE - Round Seeding
Seed Name Class./Rank Club(s) Country V V/M TS TR Ind Status
1 Meister, Andri 13  ENG  EST  1,00  25  +20  Advanced
2 Bobrov, Ilian SBSKD  EST  1,00  25  +17  Advanced
3 Djatsuk, Filipp SBSKD  EST  1,00  25  +16  Advanced
4 Serhovets, Maksim SBSKD  EST  1,00  25  13  +12  Advanced
5 Guljajev, Igor SBSKD  EST  0,80  23  14  +9  Advanced
6 Pashchuk, Mikhail 11  TM  EST  0,80  22  13  +9  Advanced
7 Shalov, Nikita 18  TM  EST  0,80  21  12  +9  Advanced
8 Gedzo, Andzej SBSKD  EST  0,80  20  13  +7  Advanced
9 Raid, Daniel Andreas 16  TM  EST  0,80  22  17  +5  Advanced
10 Sepp, Tony ENG  EST  0,60  21  15  +6  Advanced
11 Prede, Oliver 12  TM  EST  0,60  18  15  +3  Advanced
12 Gedzo, Leon 10  SBSKD  EST  0,60  20  19  +1  Advanced
13 Teral, Demis   ENG  EST  0,60  19  18  +1  Advanced
14 Tammiste, Paul Mark   TM  EST  0,60  15  20  -5  Advanced
15 Palusaar, Nikita   TM  EST  0,40  20  19  +1  Advanced
16 Liigus, Filipp 14  TK  EST  0,40  19  18  +1  Advanced
17 Linnamägi, Georg 18  TM  EST  0,40  17  18  -1  Advanced
18 Hanstein, Braian   ENG  EST  0,40  15  19  -4  Advanced
19 Priimägi, Henrik   ENG  EST  0,40  18  23  -5  Advanced
20 Tafenau, Kasper   TM  EST  0,40  14  21  -7  Advanced
21 Laurmann, Kaspar-Joonas ENG  EST  0,40  14  22  -8  Advanced
22 Kimask, Richard   TM  EST  0,40  12  22  -10  Advanced
23T Simin, Erik 14  TK  EST  0,20  17  22  -5  Advanced
23T Ilves, Karl Rasmus   TM  EST  0,20  17  22  -5  Advanced
25 Ballod, Dmitri   RÜN  EST  0,20  13  23  -10  Eliminated
26 Darvish-Kojori, Jonathan   TK  EST  0,20  10  22  -12  Eliminated
27 Suursoo, Mart   TM  EST  0,00  16  25  -9  Eliminated
28 Altunin, Valentin   RÜN  EST  0,00  14  25  -11  Eliminated
29 Shapovalov, Kirill   SBSKD  EST  0,00  11  23  -12  Eliminated
30 Suursoo, Kristjan   TM  EST  0,00  12  25  -13  Eliminated

Round #2 - DE - Scores
Table of 32 Table of 16 Table of 8 Semi-Finals Finals  
           
(1) Meister, Andri 
ENG / EST  (1) Meister, Andri 
(32) -BYE-   
    (1) Meister, Andri 
(17) Linnamägi, Georg    15 - 12 
TM / EST  (16) Liigus, Filipp   
(16) Liigus, Filipp  15 - 8   
TK / EST    (1) Gedzo, Andzej 
(9) Raid, Daniel Andreas    15 - 3 
TM / EST  (9) Raid, Daniel Andreas     
(24) Ilves, Karl Rasmus  15 - 13     
TM / EST    (8) Gedzo, Andzej   
(25) -BYE-    15 - 8   
  (8) Gedzo, Andzej   
(8) Gedzo, Andzej     
SBSKD / EST    (1) Gedzo, Andzej 
(5) Guljajev, Igor    15 - 12 
SBSKD / EST  (5) Guljajev, Igor     
(28) -BYE-       
    (5) Gedzo, Leon     
(21) Laurmann, Kaspar-Joonas    15 - 9     
ENG / EST  (12) Gedzo, Leon       
(12) Gedzo, Leon  15 - 6       
SBSKD / EST    (4) Serhovets, Maksim   
(13) Teral, Demis    15 - 6   
ENG / EST  (13) Teral, Demis     
(20) Tafenau, Kasper  15 - 12     
TM / EST    (4) Serhovets, Maksim   
(29) -BYE-    15 - 10   
  (4) Serhovets, Maksim   
(4) Serhovets, Maksim     
SBSKD / EST    Gedzo, Andzej 
(3) Djatsuk, Filipp    15 - 9 
SBSKD / EST  (3) Djatsuk, Filipp     
(30) -BYE-       
    (3) Djatsuk, Filipp     
(19) Priimägi, Henrik    15 - 7     
ENG / EST  (14) Tammiste, Paul Mark       
(14) Tammiste, Paul Mark  15 - 12       
TM / EST    (3) Djatsuk, Filipp     
(11) Prede, Oliver    15 - 9     
TM / EST  (11) Prede, Oliver         
(22) Kimask, Richard  15 - 2         
TM / EST    (6) Pashchuk, Mikhail       
(27) -BYE-    15 - 10       
  (6) Pashchuk, Mikhail       
(6) Pashchuk, Mikhail         
TM / EST    (2) Djatsuk, Filipp   
(7) Shalov, Nikita    15 - 14   
TM / EST  (7) Shalov, Nikita     
(26) -BYE-       
    (7) Sepp, Tony     
(23) Simin, Erik    15 - 2     
TK / EST  (10) Sepp, Tony       
(10) Sepp, Tony  15 - 11       
ENG / EST    (2) Bobrov, Ilian   
(15) Palusaar, Nikita    15 - 8   
TM / EST  (15) Palusaar, Nikita     
(18) Hanstein, Braian  15 - 10     
ENG / EST    (2) Bobrov, Ilian   
(31) -BYE-    9 - 6   
  (2) Bobrov, Ilian   
(2) Bobrov, Ilian     
SBSKD / EST